W Runowie Krajeńskim, niewielkiej miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim, znajdują się ruiny pałacu z końca XVI wieku. Obok zabytku powstał nowy hotel i restauracja, ale ruiny można nadal oglądać. Jaką kryją historię?

Pałac hrabiego

Pałac w Runowie Krajeńskim. Fot. Shutterstock

Pałac w Runowie Krajeńskim został wybudowany w 1595 roku przez hrabiego Jana Orzelskiego. Wybrano reprezentacyjne miejsce nad Jeziorem Runowskim Mniejszym. Cały kompleks pałacowy wraz z parkiem ma 18 ha. Jest przykładem neorenesansowego stylu.

Wcześniej w tym miejscu, co najmniej od 1325 roku, znajdował się pałac Cystersów Koronowskich z Byszewa, którzy byli wtedy właścicielami Runowa. Ten budynek został jednak zniszczony przez pożar.

Przebudowa

 Pałac w Runowie Krajeńskim w XIX w.
Pałac w Runowie Krajeńskim w XIX w. Theodor Blätterbauer (1823–1906), Alexander Duncker (1813-1897)

Po Orzelskich właścicielami majątku stali się Działyńscy. Było to skutkiem koligacji rodzinnych. Następnie przechodził we władanie innych rodów. Wiadomo, że w 1860 r. był to majątek von Bethmann-Hollwegów. Zarządzili oni przebudowę pałacu.

Podczas inwestycji nie zmieniano piwnic, które częściowo zachowały się w oryginale do naszych czasów. Znaleziono też płytę erekcyjną pod pałac Jana Orzelskiego z datą 1595.

Zniszczenia wojenne

Pałac w Runowie Krajeńskim. Fot. Shutterstock

Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej przez Niemców, którzy wycofywali się z frontu w 1945 roku. Żołnierze podpalili go. W latach powojennych budynek poddawał się postępującej ruinie, a zachowała się jedynie wieża z zegarem i kilka niepełnych ścian.

Była to własność Skarbu Państwa do 1997 roku, jednak nikt nie podjął się próby odbudowy pałacu czy też zabezpieczenia jego pozostałości. Pozostaje on ruiną. Obecnie działka z pałacem jest własnością prywatną, a obok powstał hotel z restauracją. Odbywają się tam m.in. śluby w plenerze.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here