Strona głównaCiekawostkiPałac w Runowie Krajeńskim – zachwycające ruiny poza utartym szlakiem

Pałac w Runowie Krajeńskim – zachwycające ruiny poza utartym szlakiem

W Runowie Krajeńskim, niewielkiej miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim, znajdują się ruiny pałacu z końca XVI wieku. Obok zabytku powstał nowy hotel i restauracja, ale ruiny można nadal oglądać. Jaką kryją historię?

Pałac hrabiego

Pałac w Runowie Krajeńskim. Fot. Shutterstock

Pałac w Runowie Krajeńskim został wybudowany w 1595 roku przez hrabiego Jana Orzelskiego. Wybrano reprezentacyjne miejsce nad Jeziorem Runowskim Mniejszym. Cały kompleks pałacowy wraz z parkiem ma 18 ha. Jest przykładem neorenesansowego stylu.

Wcześniej w tym miejscu, co najmniej od 1325 roku, znajdował się pałac Cystersów Koronowskich z Byszewa, którzy byli wtedy właścicielami Runowa. Ten budynek został jednak zniszczony przez pożar.

Przebudowa

 Pałac w Runowie Krajeńskim w XIX w.
Pałac w Runowie Krajeńskim w XIX w. Theodor Blätterbauer (1823–1906), Alexander Duncker (1813-1897)

Po Orzelskich właścicielami majątku stali się Działyńscy. Było to skutkiem koligacji rodzinnych. Następnie przechodził we władanie innych rodów. Wiadomo, że w 1860 r. był to majątek von Bethmann-Hollwegów. Zarządzili oni przebudowę pałacu.

Podczas inwestycji nie zmieniano piwnic, które częściowo zachowały się w oryginale do naszych czasów. Znaleziono też płytę erekcyjną pod pałac Jana Orzelskiego z datą 1595.

Zniszczenia wojenne

Pałac w Runowie Krajeńskim. Fot. Shutterstock

Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej przez Niemców, którzy wycofywali się z frontu w 1945 roku. Żołnierze podpalili go. W latach powojennych budynek poddawał się postępującej ruinie, a zachowała się jedynie wieża z zegarem i kilka niepełnych ścian.

Była to własność Skarbu Państwa do 1997 roku, jednak nikt nie podjął się próby odbudowy pałacu czy też zabezpieczenia jego pozostałości. Pozostaje on ruiną. Obecnie działka z pałacem jest własnością prywatną, a obok powstał hotel z restauracją. Odbywają się tam m.in. śluby w plenerze.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE