Podlaski szlak bociani to znakowany szlak turystyczny należący do sieci Zielonych Szlaków. Prace nad jego wyznaczeniem rozpoczęto w 2012 roku. Trasa biegnie przez miejsca cenne szczególnie pod względem przyrodniczym. Szlak łączy cztery parki narodowe – Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Na trasie liczącej w sumie 412,5 km czeka na Was wiele atrakcji.

W poszukiwaniu bociana białego

podlaski szlak bociani bocian biały
Bocian biały, fot. Pixabay

Bocian biały to niezwykły ptak, który niezaprzeczalnie kojarzy się z polską wsią. Aż 25 proc. światowej populacji tego gatunku zamieszkuje Polskę. Wiąże się to m.in. z preferencjami bocianów odnośnie żerowisk. Ptaki te najchętniej wybierają łąki, pola uprawne i płytkie mokradła, których w Polsce nie brakuje. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne, z których możecie dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat bociana białego.

Polacy darzą bociany dużą sympatią, a wręcz jest on wskazywany jako symbol Polski. Pozytywne nastawienie do tego gatunku zrodziło się już w czasach prasłowiańskich. Ówcześni mieszkańcy Polski wierzyli, że bociany po śmierci przechodzą metamorfozę i ich krzywdzenie mogło skutkować prześladowaniem przez kolejne wcielenia tych ptaków. Bociany kojarzą się nam pozytywnie również ze względu na fakt, że są symbolem narodzin dziecka. Nie dziwi więc fakt, że bocian, tak kochany przez Polaków, doczekał się swojego szlaku.

Pentowo – tu rządzą bociany

Podlaski szlak bociani pentowo
Bociany bardzo polubiły wieś Pentowo, fot. Pixabay

W latach 90. XX wieku Europejska Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego utworzyła tytuł Europejskiej wsi bocianiej dla tych miejscowości, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony miejsc lęgowych bociana białego. W Polsce tytuł ten otrzymała wieś Pentowo koło Tykocina. Co roku na słupach, drzewach i dachach tej niewielkiej miejscowości można podziwiać ponad 30 bocianich rodzin. Pentowo położone jest około 32 kilometrów od Białegostoku, w połowie Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Najpiękniejsze zakątki województwa podlaskiego

podlaski szlak bociani puszcza białowieska
Na podlaskim szlaku bocianim znajduje się m.in puszcza Białowieska, fot. Shutterstock

Podlaski szlak bociani jest na prawdę wyjątkowy. Dzięki swojemu unikalnemu położeniu tworzy niezwykła trasę o ogromnym walorze przyrodniczym. Decydując się na wyprawę w te tereny możecie odwiedzić aż 4 parki narodowe i spotkać na swojej drodze nie tylko piękne bociany. W puszczy Białowieskiej możecie podziwiać kolejny symbol Polski – dostojne i majestatyczne żubry. W parku Biebrzańskim królami są natomiast łosie.

Jednak Podlaski Szlak Bociani to nie tylko atrakcje przyrodnicze. Na trasie znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Np. w miejscowości Lewkowo Stare możecie podziwiać cerkiew z XVIII wieku, w Tykocinie barokowy rynek w kształcie trapezu, a w Mikaszówce śluzę Kanału Augustowskiego z 1828 roku.

Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy