Ratusz Staromiejski w Toruniu to niemal serce miasta. Od zawsze tętnił życiem. W średniowieczu mieściły się tu kramy, dziś tłoczą się tu turyści chcący podziwiać ten wielowiekowy zabytek. Umiejscowiony w centralnej części Rynek Staromiejski jest wspaniałą wizytówką miasta. Poznajcie tą gotycką perełkę Torunia.
Miejsce handlu i najważniejszych wydarzeń
Toruński ratusz to jedna z największych w Europie ceglanych budowli zbudowanych w stylu gotyckim. Budowlę wzniesiono pod koniec XIV wieku. Od tego czasu ratusz stał się najważniejszym miejscem Torunia, gdzie każdego dnia przybywali kupcy, kramarze i rzemieślnicy. Tu także składano hołdy władcom, odbywały się rycerskie turnieje a nawet publiczne egzekucje skazańców.
Każda z części piętrowego budynku pełniła różne funkcje. W wieży ratusza krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie. W wielkich piwnicach sprzedawano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz sala sądowa. Natomiast na piętrze mieściła się sala obrad rady miejskiej i wielka Sala Mieszczańska, w której goszczono polskich królów.
Pożar szwedzki
Przez lata budynek ratusza był kilkukrotnie przebudowywany. W latach 1602-1603 powiększono budowlę o dodatkowe piętro oraz dodano kamienne elementy dekoracyjne w postaci szczytów, narożnych wieżyczek i okiennych ram. Na szczęście Ratusz Staromiejski zachował swój gotycki charakter.
O wiele większe zmiany nastąpiły po roku 1703. Wtedy podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zaatakowane, a część ratusza spłonęła. W wyniku pożaru budowla pozostała bez dachu a wnętrza powyżej parteru zostały zniszczone. Na szczęście ocalały ceglane mury, dzięki czemu ratusz odbudowano jeszcze w XVIII w. Do dziś na niższych częściach wieży zauważyć można cegły pokryte dymem pożaru sprzed ponad trzech stuleci.
Ratusz Staromiejski – gwarny zabytek Torunia
Dziś w okolicach Ratusza Staromiejskiego w Toruniu nadal słychać gwar przybywających tu ludzi. Turyści przyjeżdżają oglądać ten gotycki zabytek, mieszkańcy natomiast przychodzą tu odpocząć i spotkać się ze znajomymi.
Do połowy XX wieku budynek był siedzibą toruńskich władz miejskich. Dziś gmach jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego. Oprócz wnętrz podziwiać możemy m.in.:
- zbiory sztuki gotyckiej (rzeźby, obrazy, witraże)
- toruńskie rzemiosło artystyczne (m.in. dawne formy pierników)
- monety toruńskie
- kolekcję obrazów (jednym ze zbiorów jest wielkich rozmiarów obraz przedstawiający zawarcie II pokoju toruńskiego)
Jedną z największych atrakcji jest wejście na szczyt wieży Ratusza Staromiejskiego, gdzie podziwiać możemy wspaniały widok na Stare Miasto oraz przepływającą obok Wisłę.