Strona głównaCiekawostkiRatusz Staromiejski w Toruniu – perła średniowiecza

Ratusz Staromiejski w Toruniu – perła średniowiecza

Ratusz Staromiejski w Toruniu to niemal serce miasta. Od zawsze tętnił życiem. W średniowieczu mieściły się tu kramy, dziś tłoczą się tu turyści chcący podziwiać ten wielowiekowy zabytek. Umiejscowiony w centralnej części Rynek Staromiejski jest wspaniałą wizytówką miasta. Poznajcie tą gotycką perełkę Torunia.

Miejsce handlu i najważniejszych wydarzeń

Toruński ratusz to jedna z największych w Europie ceglanych budowli zbudowanych w stylu gotyckim. Budowlę wzniesiono pod koniec XIV wieku. Od tego czasu ratusz stał się najważniejszym miejscem Torunia, gdzie każdego dnia przybywali kupcy, kramarze i rzemieślnicy. Tu także składano hołdy władcom, odbywały się rycerskie turnieje a nawet publiczne egzekucje skazańców.

Każda z części piętrowego budynku pełniła różne funkcje. W wieży ratusza krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie. W wielkich piwnicach sprzedawano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz sala sądowa. Natomiast na piętrze mieściła się sala obrad rady miejskiej i wielka Sala Mieszczańska, w której goszczono polskich królów.

Pożar szwedzki

Ratusz Staromiejski w Toruniu
Ratusz Staromiejski w Toruniu fot. Roka, Shutterstock

Przez lata budynek ratusza był kilkukrotnie przebudowywany. W latach 1602-1603 powiększono budowlę o dodatkowe piętro oraz dodano kamienne elementy dekoracyjne w postaci szczytów, narożnych wieżyczek i okiennych ram. Na szczęście Ratusz Staromiejski zachował swój gotycki charakter.

O wiele większe zmiany nastąpiły po roku 1703. Wtedy podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zaatakowane, a część ratusza spłonęła. W wyniku pożaru budowla pozostała bez dachu a wnętrza powyżej parteru zostały zniszczone. Na szczęście ocalały ceglane mury, dzięki czemu ratusz odbudowano jeszcze w XVIII w. Do dziś na niższych częściach wieży zauważyć można cegły pokryte dymem pożaru sprzed ponad trzech stuleci.

Ratusz Staromiejski – gwarny zabytek Torunia

Ratusz Staromiejski w Toruniu fot. Shutterstock

Dziś w okolicach Ratusza Staromiejskiego w Toruniu nadal słychać gwar przybywających tu ludzi. Turyści przyjeżdżają oglądać ten gotycki zabytek, mieszkańcy natomiast przychodzą tu odpocząć i spotkać się ze znajomymi.

Do połowy XX wieku budynek był siedzibą toruńskich władz miejskich. Dziś gmach jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego. Oprócz wnętrz podziwiać możemy m.in.:

  • zbiory sztuki gotyckiej (rzeźby, obrazy, witraże)
  • toruńskie rzemiosło artystyczne (m.in. dawne formy pierników)
  • monety toruńskie
  • kolekcję obrazów (jednym ze zbiorów jest wielkich rozmiarów obraz przedstawiający zawarcie II pokoju toruńskiego)

Jedną z największych atrakcji jest wejście na szczyt wieży Ratusza Staromiejskiego, gdzie podziwiać możemy wspaniały widok na Stare Miasto oraz przepływającą obok Wisłę.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE