Strona głównaCiekawostkiZamek Bąkowiec w Morsku – tajemnicze ruiny z kolonią nietoperzy

Zamek Bąkowiec w Morsku – tajemnicze ruiny z kolonią nietoperzy

Zamek Bąkowiec w Morsku owiany jest wieloma legendami. Nie do końca jasna jest historia warowni datowanej na XIV w. Ruiny wiele lat straszyły na Szlaku Orlich Gniazd. Wraz z inwestorem przyszła nadzieja na renowację obiektu i to, że zamek będzie można zwiedzać.

Zamek Bąkowiec w Morsku – tajemnicza historia

Zamek Bąkowiec
Zamek Bąkowiec to mniej znana twierdza na Szlaku Orlich Gniazd, fot. Shutterstock

Mało który zamek ma tak tajemniczą historię jak ten w Morsku. Dziś to zaledwie ruiny dawnej warowni rycerskiej z XIV wieku, leżące w powiecie zawierciańskim na Szlaku Orlich Gniazd. Niewielka wieś Morsko w średniowieczu była własnością klasztoru kanoników regularnych we Mstowie.

Zamek zwany Bąkowcem, który dziś określa się także mianem zamku Morsko. Nie wiemy do dziś, czy w miejscu twierdzy znajdował się drewniany gród – być może pierwszy z nich wznieśli Toporczykowie z XIV wieku? Według historyków to oni rozpoczęli budowę warowni w tym miejscu, bo potem przybrali nazwisko Morskich od nazwy swoich dóbr.

Nie do końca wiadomo też, czy rządzili się szlachetnymi pobudkami czy też byli rycerzami łupieżcami, a takie są przypuszczenia. Za ich występki król Władysław Łokietek miał im odebrać Morsko i oddać w XIV w. klasztorowi w Mstowie. Rabusie opuścili zamek na zawsze.

Ale jest też inna wersja: że fortecę kazał zbudować książę Władysław Opolczyk, który wtedy był panem tych okolic. Pierwsza pisana wzmianka o twierdzy opisanej jako zamek Bancowecz pochodzi z 1390 r. kiedy to jego dziedzicem był Mikołaj Strzała. Znani sa także kolejni właściciele: w 1392 r. burgrabią został Piotr z Marcinowic herbu Lis, w późniejszych latach Jan z Sieciechowic a następnie inne rody rycerskie. Nowy murowany zamek, którego pozostałości zwiedzamy do dziś, postawili na przełomie XV i XVI wieku Włodkowie. Od XVII wieku zamek Bąkowiec był niezamieszkany.

W międzywojniu architekt Witold Danielewicz Czeczott kupił zamek i zbudował tu sobie dom. Po wojnie wdowa po nim nie chciała tam już mieszkać, więc zamek-willę przejęły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego. Warownia posłużyła celom dalece odbiegającym od tych, którym powinna. Stała się zakładowym ośrodkiem wypoczynkowym, same ruiny pozostały ruinami. Zbudowano obok nawet wyciąg narciarski i kawiarnię. Dopiero w 1967 r. wpisano zamek do rejestru zabytków.

Kolonia nietoperzy na zamku Bąkowiec

Zamek Bąkowiec
Zamek Bąkowiec w Morsku kryje ciekawe zwierzątka, fot. Shutterstock

Gdy współcześnie rozpoczęły się prace nad odrestaurowaniem zamku w Morsku, znaleziono tam kolonię nietoperzy. I to nie byle jaką – okazała się być jednym z największych skupisk w środkowej części Europy. Opiekę nad ich monitorowaniem objęło Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

Ruiny zamku Bąkowiec – co dalej?

zamek bąkowiec w morsku
Zamek Bąkowiec, fot. Pecold, Shutterstock

Obecnie zamkiem Bąkowiec zawiaduje spółka Morsko Plus. – W najbliższym czasie planowane jest udostępnienie miejsca widokowego dla gości odwiedzających nasz ośrodek, którego finałem będzie rekonstrukcja i odbudowa zamku Bąkowiec w Morsku – czytamy na stronie spółki. Kapitał spółki ma posłużyć niebawem kompleksowej renowacji historycznej warowni.

Obok zamku funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy z pokojami noclegowymi i domkami kempingowymi, basenem, kortami narciarskimi, stokiem, restauracją, kawiarnią, pubem i ośrodkiem jazdy konnej.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE