Skoki narciarskie należą do najpopularniejszych sportów zimowych w Polsce. Wszystko dzięki sukcesom Małysza, Stocha i innych polskich skoczków. Również nasze obiekty sportowe należą do najlepszych na świecie. Wielka Krokiew w Zakopanem to skocznia, na której odbywają się takie zawody jak: Puchar Świata w skokach narciarskich, Puchar Świata w kombinacji norweskiej czy Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich. Poznajcie ciekawostki o największej skoczni w Polsce.
Największa i najstarsza w Polsce
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to skocznia narciarska znajdująca się w Zakopanem. Jest ona obiektem naturalnie umiejscowionym na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Otwarto ją 22 marca 1925 roku, co sprawia, że jest najstarszą czynną skocznią narciarską w Polsce. Starsza była jedynie skocznia w dolinie Jaworzynce otwarta w 1920 roku. Została ona jednak rozebrana 10 lat później.
Skocznia, która powstała w Zakopanem przed Wielką Krokwią szybko stała się obiektem zbyt niskim do uprawiania tego sportu. W dolinie Jaworzynce można było skoczyć na odległość krótszą niż 40 metrów. Nowy obiekt posiadał rozbieg o długości 78 metrów, zeskok długości 114 metrów oraz nachylenie progu 38 stopni. W latach 2016-2017 skocznia przeszła gruntowną modernizację. Po przebudowie punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni to 140 metrów. To sprawia, że Wielka Krokiew do dnia dzisiejszego jest największą skocznią narciarską w Polsce. Wyposażona jest także w sztuczne oświetlenie, dzięki któremu mogą odbywać się konkursy wieczorne.
Puchar Świata i inne zawody
Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku. Wtedy także odbył się pierwszy konkurs skoków. Zwycięzcą i rekordzistą zawodówna Wielkiej Skoczni został Stanisław Gąsienica-Sieczka, który pierwszy skok oddał na odległość 30 metrów a drugi na 36 metrów.
Jedną z największych imprez sportowych odbywających się na Wielkiej Krokwi jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Pierwszy konkurs odbyły się w Polsce w 1980 roku, w obecności 40 000 widzów. Obecnie także zawody te odbywają się właśnie w Zakopanem i przyciągają tłumy osób chcących zobaczyć zmagania najsłynniejszych skoczków świata.
Inne wielkie wydarzenia jakie miały miejsce na największej skoczni w naszym kraju to m.in.:
- Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich
- Puchar Świata w Kombinacji Norweskiej
- Uniwersjada
- Letnie Grand Prix
- Puchar Kontynentalny
Rekordy
Oficjalny rekord skoczni wynosi 140,5 m i należy do Simona Ammanna. Podczas Pucharu Świata, w styczniu 2010 roku, szwajcar pobił o pół metra siedmioletni rekord skoczni Svena Hannawalda. Nieoficjalny rekord należy jednak do Kamila Stocha. Podczas Mistrzostw Polski w 2015 roku skoczył on 141,5 metra. Niestety Międzynarodowa Federacja Narciarska nie uznaje rekordów, które zostały ustanowione podczas mistrzostw kraju oraz tych wykonanych na treningach.