Strona głównaCiekawostkiWielka Krokiew w Zakopanem – największa skocznia w Polsce

Wielka Krokiew w Zakopanem – największa skocznia w Polsce

Skoki narciarskie należą do najpopularniejszych sportów zimowych w Polsce. Wszystko dzięki sukcesom Małysza, Stocha i innych polskich skoczków. Również nasze obiekty sportowe należą do najlepszych na świecie. Wielka Krokiew w Zakopanem to skocznia, na której odbywają się takie zawody jak: Puchar Świata w skokach narciarskich, Puchar Świata w kombinacji norweskiej czy Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich. Poznajcie ciekawostki o największej skoczni w Polsce.

Największa i najstarsza w Polsce

wielka krokiew
Wielka Krokiew w Zakopanem fot. marekusz, Shutterstock

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to skocznia narciarska znajdująca się w Zakopanem. Jest ona obiektem naturalnie umiejscowionym na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Otwarto ją 22 marca 1925 roku, co sprawia, że jest najstarszą czynną skocznią narciarską w Polsce. Starsza była jedynie skocznia w dolinie Jaworzynce otwarta w 1920 roku. Została ona jednak rozebrana 10 lat później.

Skocznia, która powstała w Zakopanem przed Wielką Krokwią szybko stała się obiektem zbyt niskim do uprawiania tego sportu. W dolinie Jaworzynce można było skoczyć na odległość krótszą niż 40 metrów. Nowy obiekt posiadał rozbieg o długości 78 metrów, zeskok długości 114 metrów oraz nachylenie progu 38 stopni. W latach 2016-2017 skocznia przeszła gruntowną modernizację. Po przebudowie punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni to 140 metrów. To sprawia, że Wielka Krokiew do dnia dzisiejszego jest największą skocznią narciarską w Polsce. Wyposażona jest także w sztuczne oświetlenie, dzięki któremu mogą odbywać się konkursy wieczorne.

Puchar Świata i inne zawody

Skocznia w Zakopanem fot. MediaPictures.pl, Shutterstock

Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku. Wtedy także odbył się pierwszy konkurs skoków. Zwycięzcą i rekordzistą zawodówna Wielkiej Skoczni został Stanisław Gąsienica-Sieczka, który pierwszy skok oddał na odległość 30 metrów a drugi na 36 metrów.

Jedną z największych imprez sportowych odbywających się na Wielkiej Krokwi jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Pierwszy konkurs odbyły się w Polsce w 1980 roku, w obecności 40 000 widzów. Obecnie także zawody te odbywają się właśnie w Zakopanem i przyciągają tłumy osób chcących zobaczyć zmagania najsłynniejszych skoczków świata.

Inne wielkie wydarzenia jakie miały miejsce na największej skoczni w naszym kraju to m.in.:

  • Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich
  • Puchar Świata w Kombinacji Norweskiej
  • Uniwersjada
  • Letnie Grand Prix
  • Puchar Kontynentalny

Rekordy

Wielka Krokiew fot. Marcin Kadziolka, Shutterstock

Oficjalny rekord skoczni wynosi 140,5 m i należy do Simona Ammanna. Podczas Pucharu Świata, w styczniu 2010 roku, szwajcar pobił o pół metra siedmioletni rekord skoczni Svena Hannawalda. Nieoficjalny rekord należy jednak do Kamila Stocha. Podczas Mistrzostw Polski w 2015 roku skoczył on 141,5 metra. Niestety Międzynarodowa Federacja Narciarska nie uznaje rekordów, które zostały ustanowione podczas mistrzostw kraju oraz tych wykonanych na treningach.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE