Świebodzin to bez wątpienia polskie Rio de Janeiro. Wszystko za sprawą figury Jezusa Chrystusa, która od 2010 roku jest wizytówką miasta znajdującego się w województwie lubuskim. Dowiedzcie się kto wpadł na pomysł tej oryginalnej figury, skąd wzięto fundusze na budowę pomnika oraz co wspólnego ma ze Świebodzinem Czesław Niemen.
Większy niż w Rio
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to pomnik na skalę światową. W momencie budowy, w 2010 roku, była to najwyższa rzeźba przedstawiająca Chrystusa na świecie. Jej wysokość to 36 metrów. 33 metry mierzy sama figura a 3 metry to wysokość korony znajdującej się na głowie. Pomnik znajduje się na sztucznie usypanym kopcu, dzięki czemu jest widoczny nawet z odległych miejsc. Łączna wysokość figury i jej podstawy to 52,5 metra.
Jedną z najbardziej znanych na świecie figur sakralnych na świecie jest pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. To na niej wzorowano się podczas budowy polskiej rzeźby. Pomnik ten jest o 3 metry niższy od naszego. W 2011 roku w Peru postawiono podobną budowlę, która liczy 37 metrów, jednak Chrystus stanowi tu 22 metry a podstawa aż 15 metrów. Dlatego figura w Świebodzinie nadal pozostaje najwyższą przedstawiającą Jezusa na świecie.
Wymyślony przez Jezusa, stworzony przez księdza
Początki powstania Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata sięgają 2001 roku. Wtedy właśnie rozpoczęły się starania proboszcza parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, aby wybudować w mieście pomnik. Gdy w 2010 roku odsłaniano tą niezwykłą rzeźbę, ksiądz Sylwester Zawadzki został spytany skąd pomysł na budowę figury Chrystusa. Jego odpowiedz brzmiała: – Pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować.
Dar wiernych
Koszt budowy figury wyniósł około 6 milionów złotych. Wszystkie środki pokryte zostały z dobrowolnych datków parafian, ale także pochodziły od lokalnych przedsiębiorców i z darów od Polonii amerykańskiej. Miejsce to stanowi dziś jedną z największych atrakcji w okolicy, a każdego dnia odwiedzają je pielgrzymi oraz osoby ciekawe tego oryginalnego dzieła człowieka.
Niemen – bywalec Świebodzina
Będąc w Świebodzinie warto wybrać się także do centrum miasta. Tam bowiem znajduje się jeszcze jedna atrakcja – ławeczka Czesława Niemena. Położona jest na placu Jana Pawła II od czerwca 2009 roku. Co wspólnego ma artysta ze Świebodzinem? To tutaj, po przyjeździe z rodziną z Białorusi, Niemen mieszkał, dorastał i pracował jako stroiciel fortepianów. Do dziś żyje tu jego rodzina. Aby podkreślić związek piosenkarza z miastem, powstała przy ratuszu ławeczka, która przyciąga fanów tego niezwykłego człowieka.