Strona głównaCiekawostkiTwierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie

Twierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie

Twierdza Srebrna Góra koło Kłodzka była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji XVIII wieku. Okazałe obwarowania mogły pomieścić aż 5000 żołnierzy, a zgromadzone w magazynach zapasy zapewniały prowiant nawet na pięć miesięcy oblężenia. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tu może być ukryty sławny złoty pociąg.

Jedyna górska twierdza w Polsce

twierdza srebrnogórska

Twierdza Srebrna Góra została zbudowana w XVIII wieku według projektu pruskiego architekta. W pracę aktywnie włącza się również król Fryderyk Wielki. Fort został umieszczony na dwóch wzniesieniach, co miało umożliwić jeszcze lepszą obronę Śląska. Budowa zespołu obronnego trwała 12 lat, a w pracach mogło wziąć udział nawet 4,5 tysiąca robotników. Co ciekawe, fundusze na wzniesienie twierdzy w Srebrnej Górze pozyskano z podatków. Podczas prac ściągano dodatkowe zobowiązanie, które było nazywane dopustem srebrnogórskim.

Chociaż twierdza była obiektem ogromnym i jak twierdzono, dobrze przygotowanym do ewentualnych oblężeń, nie było zbyt wielu okazji aby się o tym przekonać. Jedynym testem dla Srebrnej Góry było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Francji z Prusami. Twierdza nie została wtedy zajęta – walki zakończyło się wraz z podpisaniem pokoju w Tylży.

W późniejszym okresie Twierdza Srebrna Góra służyła jeszcze jako więzienie dla działaczy ruchu Młodych Niemców, a także poligon doświadczalny. W II połowie XIX wieku zdano sobie sprawę, że fortyfikacje mogą być ogromną atrakcją turystyczną. Zakazano jakichkolwiek działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan twierdzy.

151 pomieszczeń fortecznych

twierdza srebrnogórska twierdza srebrna góra

Kompleks składał się z sześciu fortów oraz kilku bastionów. Najbardziej okazałym elementem twierdzy był donżon, który jest największym obiektem tego typu w Europie. W jego skład wchodziły cztery bastiony o średnicy aż 60 metrów. Twierdza Srebrna Góra posiada aż 151 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach.

Twierdza Srebrnogórska była obiektem samowystarczalnym. Każdy fort miał swoją studnię, a ponadto na terenie znajdowała się piekarnia a nawet browar. Nie zabrakło tu również szpitala i kaplicy. Na terenie fortu hodowano również zwierzęta. Gromadzone skrupulatnie zapasy pozwalały na kilkumiesięczną obronę twierdzy bez konieczności sprowadzania dostaw z zewnątrz.

Twierdza Srebrna Góra – niewyjaśnione tajemnice

twierdza srebrnogórska srebrna góra
Twierdza Srebrna Góra, fot. Shutterstock, zdjęcie okładkowe: kozer. 

Twierdza Srebrna Góra kryje w sobie wiele tajemnic. Dużo mówi się o ukrytych tutaj bogactwach. Gunther Grundmann, który był konserwatorem zabytków III Rzeszy, wskazał  fortyfikację jako idealne miejsce do przechowywania drogocennych dzieł i dokumentów. Istnieje również podejrzenie jakoby w Srebrnej Górze ukryto zbiory ewakuowane z zamku w Kamieńcu Ząbkowskim.

Najbardziej rozgrzewającą wszystkich tajemnicą jest jednak złoty pociąg. Jeśli ta teoria potwierdziłaby się, to wszelkie inne skarby ukryte w twierdzy były by zaledwie niepozornymi odkryciami. W otoczeniu Twierdzy Srebrnogórskiej próżno szukać jakichkolwiek torów. Nie wyklucza to jednak przetransportowania w te okolice pociągu. Istnieją potwierdzone relacje, że w marcu 1945 roku do fortu przyjechała kolumna ciężarówek. Transport był utrzymywany w największej tajemnicy. Okoliczni mieszkańcy otrzymali zakaz wychodzenia z domu i zasłonięcia okien.

Twierdza Srebna Góra, ul. Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra (województwo dolnośląskie)

Złoty pociąg – czy naprawdę istnieje? (FILM)

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE