Biebrzański Park Narodowy jest jednym z najbardziej niedocenionych w Polsce. Chroni cenny ekosystem bagienny. Położony w województwie podlaskim piękny park warto odwiedzić m.in. dla niezliczonych gatunków zwierząt i okazałych bunkrów.
Największy park narodowy w Polsce
Jest to największy park narodowy o powierzchni niemal 600 kmkw. Obejmuje rozlewisko Biebrzy w województwie podlaskim. Utworzono go 9 września 1993 roku.
Goniądz
Pięknie położony Goniądz to idealne miejsce na krótki postój podczas zwiedzania parku. Można tu znaleźć urokliwy rynek, na uwagę zasługuje też kilka kościołów i kaplic, m.in. kościół św. Agnieszki i kaplica Świętego Ducha. Na Biebrzy powstało z kolei kąpielisko z plażą.
Biebrza
Biebrza ma 165 km i jest dopływem Narwi. Łączy się Kanałem Augustowskim z Niemnem. Płynąc przez nizinne tereny i dolinę Biebrzy tworzy rozległe rozlewiska i bagna. To specyfika tej rzeki.
Rezerwat przyrody Czerwone Bagno
Biebrzański Park Narodowy jest największą w Polsce ostoją łosi. Wśród mokradeł powstał Rezerwat przyrody Czerwone Bagno. Chroni m.in. łosie, ale też jelenie, sarny, bieliki, wilki, jenoty, piżmaki, wydry, borsuki, lisy i gronostaje. Bagna biebrzańskie są też obszarem żerowania wielu ptaków, m.in. żurawi, rybitw, wodniczek i wielu gatunków siewkowatych.
Twierdza Osowiec
Bagna biebrzańskie kryją Twierdzę Osowiec. To nigdy niezdobyty bastion, który bronił się skutecznie aż sześć i pół miesiąca podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku był zaliczany do najnowocześniejszych twierdz świata.
Miejscowość Osowiec-Twierdza jest siedzibą Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Czytaj więcej: Twierdza Osowiec – bunkry malowniczo położone wśród bagien.
Carska Droga
Przez województwo podlaskie biegnie Carska Droga, trakt łączący carskie twierdze: Łomżę, Osowiec i Grodno. Biegnie wzdłuż Narwi i Biebrzy aż do Niemna. Ma ona ok. 128 km i kończy się na Białorusi. Carska Droga powstała pod koniec XIX wieku by skomunikować twierdzę w Osowcu z innymi umocnieniami Imperium Rosyjskiego.