Strona głównaTop 10Biebrzański Park Narodowy – Top 6 ciekawostek

Biebrzański Park Narodowy – Top 6 ciekawostek

Biebrzański Park Narodowy jest jednym z najbardziej niedocenionych w Polsce. Chroni cenny ekosystem bagienny. Położony w województwie podlaskim piękny park warto odwiedzić m.in. dla niezliczonych gatunków zwierząt i okazałych bunkrów.

Największy park narodowy w Polsce

Biebrzański Park Narodowy

Jest to największy park narodowy o powierzchni niemal 600 kmkw. Obejmuje rozlewisko Biebrzy w województwie podlaskim. Utworzono go 9 września 1993 roku.

Goniądz

 Biebrzański Park Narodowy
Goniądz, Biebrzański Park Narodowy, fot. Shutterstock

Pięknie położony Goniądz to idealne miejsce na krótki postój podczas zwiedzania parku. Można tu znaleźć urokliwy rynek, na uwagę zasługuje też kilka kościołów i kaplic, m.in. kościół św. Agnieszki i kaplica Świętego Ducha. Na Biebrzy powstało z kolei kąpielisko z plażą.

Biebrza

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Biebrza ma 165 km i jest dopływem Narwi. Łączy się Kanałem Augustowskim z Niemnem. Płynąc przez nizinne tereny i dolinę Biebrzy tworzy rozległe rozlewiska i bagna. To specyfika tej rzeki.

Rezerwat przyrody Czerwone Bagno

biebrzański park narodowy
Mokradła Rezerwatu przyrody Czerwone Bagno chronią łosia. Fot. Shutterstock

Biebrzański Park Narodowy jest największą w Polsce ostoją łosi. Wśród mokradeł powstał Rezerwat przyrody Czerwone Bagno. Chroni m.in. łosie, ale też jelenie, sarny, bieliki, wilki,  jenoty, piżmaki, wydry, borsuki, lisy i gronostaje. Bagna biebrzańskie są też obszarem żerowania wielu ptaków, m.in. żurawi, rybitw, wodniczek i wielu gatunków siewkowatych.

Twierdza Osowiec

twierdza osowiec biebrzański park narodowy
Twierdza Osowiec, fot. Shutterstock

Bagna biebrzańskie kryją Twierdzę Osowiec. To nigdy niezdobyty bastion, który bronił się skutecznie aż sześć i pół miesiąca podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku był zaliczany do najnowocześniejszych twierdz świata.

Miejscowość Osowiec-Twierdza jest siedzibą Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Czytaj więcej: Twierdza Osowiec – bunkry malowniczo położone wśród bagien.

Biebrzański Park Narodowy

Carska Droga

biebrzański park narodowy
Carska Droga, fot. Darekk2, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Przez województwo podlaskie biegnie Carska Droga, trakt łączący carskie twierdze: Łomżę, Osowiec i Grodno. Biegnie wzdłuż Narwi i Biebrzy aż do Niemna. Ma ona ok. 128 km i kończy się na Białorusi. Carska Droga powstała pod koniec XIX wieku by skomunikować twierdzę w Osowcu z innymi umocnieniami Imperium Rosyjskiego.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy fot. Shutterstock (8)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE