Strona głównaCiekawostkiW Polsce rośnie las w kształcie... gigantycznego orła (FILM)

W Polsce rośnie las w kształcie… gigantycznego orła (FILM)

W nadleśnictwie Lipusz w woj. pomorskim rośnie las przypominający z góry orła. Ogromne godło Polski na razie składa się z sadzonek. Najpiękniejszy kształt las będzie miał za kilkadziesiąt lat, gdy drzewa urosną. W sadzenie drzew zaangażowało się 3 tys. osób. To jeden ze sposobów świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości.

Orzeł zakryje miejsce po huraganie

Las w kształcie orła powstaje na Kaszubach
Las w kształcie orła powstaje na Kaszubach w miejscu dotkniętym huraganem. Fot. Leszek Pałys, Lasy Państwowe

Miejsce do posadzenia lasu w kształcie orła wybrano nieprzypadkowo. To właśnie nadleśnictwo Lipusz zostało najbardziej dotknięte podczas huraganu w sierpniu ubiegłego roku. Wiatr powalił wtedy aż 2,3 mln m sześc. drzew! W miejscu gdzie powstaje godło, znajdowało się epicentrum huraganu.

Dziesiątki tysięcy sadzonek

powstaje las w kształcie orła
By las wiernie oddawał kształt orła, potrzeba kilkadziesiąt tysięcy sadzonek. Fot. Leszek Pałys, Lasy Państwowe

Na kształt orła składają się różne gatunki drzew. Pazury i korona to modrzewie. Korpus orła stanowi ponad 23 tys. sadzonek brzozy i ok. 67 tys. sadzonek sosny.

W sadzeniu brało udział niemal 3000 osób w tym ok. 1200 harcerzy. Nie mieli łatwego zadania, bo teren jest bardzo duży. Rozpiętość skrzydeł orła wynosi 300 m!

Ogromny orzeł na 100-lecie niepodległości

powstaje las w kształcie orła
W sadzenie zaangażowali się m.in. harcerze. Fot. Leszek Pałys, Lasy Państwowe

Akcja nie tylko upamiętnia ubiegłoroczną wichurę. Orzeł powstaje z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy drzewka podrosną, nie będziemy się mogli doczekać by zobaczyć efekt z góry. O każdej porze roku efekt będzie inny. Na przykład jesienią orzeł się ozłoci.

Zobaczcie także film:

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE