Festiwal grzybów, oscypka, a nawet… śliwowicy. W Polsce mamy naprawdę ciekawe imprezy kulinarne. Ciężko zdecydować, która zaskakuje najbardziej. Sprawdźcie, na które festiwale kulinarne w Polsce warto się wybrać.
Oscypek Fest
Już sama nazwa tego festiwalu brzmi obiecująco. Oscypek Fest to nie tylko święto tego charakterystycznego dla Podhala sera. Tu spróbujecie również wielu potraw regionalnych związanych z polskimi górami. Nie zabraknie kwaśnicy, placka po zbójnicku czy bryndzy. Podczas pierwszej edycji imprezy wyprodukowano największy na świecie ser pasterski ważący 7,5 kg. Oscypek Fest odbywa się w lipcu w Żywcu.
Oryginalny oscypek ma wrzecionowaty, a nie walcowaty kształt. Serek powinien mieć od 17 do 23 cm długości i ważyć od 60 do 80 dkg. Sprzedają go jedynie certyfikowani bacowie. Ser może być wyrabiany tylko i wyłącznie od maja do września, a sprzedawany do końca października. Jeśli trafiamy w Zakopanym na oscypek np. w grudniu – to nie jest prawdziwy oscypek.
Czytaj więcej: Oscypek – po czym poznać prawdziwy?
Festiwal rosołu
Rosół do zdecydowanie królowa polskich zup. W naszych domach tradycyjnie gości podczas niedzielnych obiadów. Nic dziwnego, że ta kochana przez wielu Polaków zupa doczekała się swojego festiwalu.
Festiwal Rosołu ma formę konkursu. Oznacza to, że każdy może przygotować tą tradycyjną zupę i poddać ją surowej ocenie uczestników imprezy. A ta odbywa się w różnych miastach województwa małopolskiego – ostatnio w Bochnii. Festiwal ma na celu promowanie rosołu jako polskiej potrawy narodowej.
Gęsina na świętego Marcina
Restauracje biorące udział w akcji Gęsina na świętego Marcina są oznaczone specjalnym logo. W każdej z nich spróbujemy przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji są dostępne w menu. W tym roku dań z gęsi w wybranych restauracjach spróbujemy od 9 listopada do 9 grudnia. Co ciekawe, nie musimy jechać na drugi koniec Polski, by spróbować wybornych dań. W akcji biorą udział restauracje z całego kraju.
Dzień Łąckiej Śliwowicy
Festiwale kulinarne w Polsce są również poświęcone trunkom, nawet śliwowicy. Ten wysokoprocentowy alkohol doczekał się nawet hasła promocyjnego: Daje krzepę, krasi lica nasza łącka śliwowica. Mimo, że w świetle polskiego prawa produkcja Łąckiej Śliwowicy bez certyfikatu jest nielegalna, a wielu wytwórców nie decyduje się składać o niego wniosku, nie przeszkadza to mieszkańcom Łącka w zorganizowaniu jej święta. Dzień Łąckiej Śliwowicy odbywa się na początku września i jest połączony ze świętem owocobrania.
Festiwal Ziemniaka
Festiwal Ziemniaka to impreza organizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej od 2001 roku. Wydarzenie to to nie tylko uczta kulinarna. Głównym celem festiwalu jest pokazanie jak dawniej wyglądały prace polowe. Chodzi przede wszystkim o tradycyjne wykopki i ludowe obrzędy z nimi związane. Oczywiście na Festiwalu Ziemniaka nie brakuje tradycyjnych potraw. Spróbować tu można m. in. babki ziemniaczanej, porki czy pazibrody. Przysmaki te przygotowują lokalne koła gospodyń wiejskich.
Święto Grzybów
Nie ma wątpliwości, że Polacy kochają grzyby. W Węglińcu, w województwie dolnośląskim, na wszystkich grzybiarzy czeka nie lada atrakcja. To właśnie tu odbywa się Święto Grzybów. Ta dwudniowa impreza obfituje w liczne niespodzianki. W Węglińcu odbywają się m. in. mistrzostwa Europy w zbieraniu grzybów. Na stoiskach królują oczywiście potrawy z leśnymi skarbami w roli głównej. Nie brakuje też koncertów znanych zespołów. A jeśli znudzi się Wam zbieranie grzybów możecie wziąć udział w zawodach w wędkowaniu. Święto Grzybów odbywa się na początku września.
Czytaj również: 6 szybkich przepisów na dania z grzybami
Festiwal zupy grzybowej w Grzybowie
A skoro o grzybach mowa, to ich święto jest też w zupełnie innej części Polski, w Grzybowie nieopodal Kołobrzegu. Latem mieszkańcom i turystom aż ślinka cieknie w oczekiwaniu na Festiwal zupy grzybowej. Gdy popada, w lasach w tej okolicy można znaleźć całkiem sporo borowików i podgrzybków. Smaczna zupa rozlewana jest dopóki jej nie zabraknie, a naprawdę szybko się kończy. Towarzyszą temu liczne atrakcje dla dzieci.
Europa na Widelcu
Festiwale kulinarne w Polsce dają również możliwość spróbowania dań z innych zakątków świata. Znudzeni tradycyjnym rosołem, daniami z grzybami czy gęsiną mogą spróbować kuchni europejskiej. We Wrocławiu od kilku lat odbywa się impreza pt. Europa na Widelcu. Z roku na rok popularność festiwalu wzrasta i dziś jest to kilkudniowa uczta kulinarna na najwyższym poziomie. Ważną częścią imprezy jest również promowanie tradycyjnych potraw regionalnych. Festiwal odbywa się w czerwcu na Rynku we Wrocławiu.
Dzień świętego Marcina
Miłośnicy słodkości powinni się wybrać do Poznania. To właśnie tu z okazji dnia świętego Marcina można spróbować wybornych, tradycyjnych rogali świętomarcińskich. 11 listopada poznaniacy i turyści tłumnie wyruszają do lokalnych cukierni by delektować się tym niepowtarzalnym rogalem. Te słodkie wypieki są dostępne przez cały rok, ale najlepiej smakują właśnie 11 listopada.
Dzień świętego Marcina nie jest co prawda festiwalem, ale nie mogliśmy nie wspomnieć o tak słodkim wydarzeniu w naszym smakowitym zestawieniu. Tym bardziej, że to już niedługo!
Czytaj również: Rogale świętomarcińskie (przepis) boski wypiek na 11 listopada