Węgorzewo to przepięknie położone miasto w woj. warmińsko-mazurskim. Osada powstała w miejscu krzyżackiego zamku u wypływu Węgorapy. Dziś miasto przyciąga turystów chcących odpocząć, poznać ciekawe historyczne zagadki i popływać po jeziorze Święcajty.

Węgorzewo – miasto na połączeniu szlaków

węgorzewo atrakcje
Węgorzewo z lotu ptaka. Fot. Shutterstock

Węgorzewo leży na północy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Takie wielkie zbiorniki jak Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin i Śniardwy leżą na południe od niego. Położenie nieco na skraju sprawia, że nie ma tam tak wielu turystów jak w Giżycku czy Mikołajkach.

Do Węgorzewa dojedziemy drogą nr 63 z Giżycka przez Pozezdrze (w którego pobliżu możemy oglądać polową kwaterę Himmlera).

Zamek węgorzewski

węgorzewo atrakcje
Przystań w Węgorzewie. Fot. Shutterstock

Posadowienie miasta ma ścisły związek z Krzyżakami. W 1312 r. zbudowali oni przy wypływie Węgorapy z jeziora Mamry drewniany zamek. Nazwali go Angerburg, a dookoła postawili całą osadę – Gieratową Wolę. Potem była ona nazywana Nową Wsią. Prawa miejskie uzyskała w 1571 r. z ramienia księcia Albrechta Fryderyka Hohenzollerna.

Ślady historii w Węgorzewie

węgorzewo atrakcje
Cmentarz militarny w Węgorzewie. Fot. Shutterstock

Niespełna wiek po lokacji miasta, zostało ono zniszczone podczas najazdu Tatarów. Ludność niemiecka Mazowsza zaczęła je kolonizować i nazywać Angerburg od nazwy zamku, a polska Węgobork. Od tej nazwy wzięło się potem Węgorzewo.

Kolejne nieszczęście przyszło na początku XVIII w., kiedy to dżuma zdziesiątkowała miejscową ludność. Zmarło około 13 tys. mieszkańców Węgoborka i starostwa. Kolejne ciekawe wydarzenie historyczne to 1734 rok, kiedy to do węgorzewskiego zamku uciekł król Stanisław Leszczyński. Schował się tam przed wojskami rosyjskimi, które doprowadziły do koronacji Augusta III Sasa. Potem uciekł do Francji.

Czytaj więcej o Leszczyńskich: Najpotężniejsze rody magnackie w historii Polski (Top 12)

Koleją i łódką do Węgorzewa

węgorzewo atrakcje
Port w Węgorzewie. Fot. Shutterstock

Dalszy rozkwit miasta nastąpił w późniejszych latach w XVIII w. Skanalizowano Węgorzewo, woda była nawet doprowadzona na wysokie piętra zamku. Zaczęła tam też przybywać kadra nauczycielska, dla której otwarto niemieckie seminarium. Dodatkowo na jeziorach mazurskich popularna stała się żegluga. Zbudowano też wiele linii kolejowych. Węgorzewo było węzłem, gdzie krzyżowało się aż pięć tras. Jedna, do Kętrzyna, została do dziś.

Z popularnego ośrodku wypoczynkowego zostało niewiele po II wojnie światowej. Zniszczone zostało około 80 proc. miasta. Po wojnie Węgobork zmienił się w Węgorzewo, a niemiecka ludność została przesiedlona. Powstało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Węgorzewo. Tak rozpoczęła się nowa historia kurortu.

Piękne jezioro Święcajty

węgorzewo atrakcje
Jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock

Jezioro Święcajty jest elementem kompleksu jeziora Mamry. Ma około 5,5 km długości. Znajdują się na nim dwie wyspy: Tatarczna i Kocia, zwana Kotowym Ostrowem. Jezioro Święcajty ma w najgłębszym miejscu 28 m. To popularne miejsce wypoczynku, wycieczek żeglarskich i doskonały punkt na piknik połączony z opalaniem. Wody jeziora należą do II klasy czystości.

Ciekawostką jest nazwa, która wywodzi się z języka staropruskiego, gdzie święta oznacza toń. Kolejna to ciekawostka historyczna. W międzywojniu na jeziorze Święcajty organizowano niemieckie i międzynarodowe zawody bojerowe (w żeglarstwie lodowym).

Atrakcje Węgorzewa

węgorzewo atrakcje
Węgorzewo to spokojna, idylliczna miejscowość. Fot. Shutterstock

W Węgorzewie można po prostu nieco odsapnąć od zgiełku – nie tylko nad jeziorem. Dodatkowo wśród atrakcji warto wymienić:

  • Jezioro Święcajty i Mamry
  • Zamek krzyżacki z 1398 roku
  • Kościół śś. Piotra i Pawła
  • Ratusz przy ul. Zamkowej
  • Dawny garnizon z XII mieszczący się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1
  • Dziewiętnastowieczne kamieniczki przy ul. Zamkowej, Teatralnej, Pionierów, pałac i park
  • Jednostkę wojskową z XIX w. i cmentarz
  • Dworzec kolejowy będący niegdyś węzłem transportowym
  • Dawny zakład Betehsda z XIX w.
  • Muzeum Kultury Ludowej przy ul. Portowej
węgorzewo atrakcje
Węgorzewo, jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock