Strona głównaCiekawostkiWęgrzce mają najdziwniejsze ulice w Polsce

Węgrzce mają najdziwniejsze ulice w Polsce

Chcielibyście mieszkać przy ul. A1 albo C10? W Węgrzcach w województwie małopolskim w gminie Zielonki, można się poczuć jak w Nowym Jorku, gdzie przecznice są numerowane. Takie nietypowe nazewnictwo Węgrzce mają od lat.

Dziwne nazwy ulic w Węgrzcach

Dlaczego Węgrzce nie mają np. ul. Ładnej, Długiej, Wiejskiej czy też Dworcowej, a mają takie od A1 do A18, a także te zaczynające się na litery B, C i E (np. B3, C17, E4)? Natrafiamy na Uchwałę Rady Gminy Zielonki w sprawie nazw ulic w miejscowości Węgrzce i czytamy w niej m.in., że nazwy ulic wprowadzono, gdyż wcześniej ich nie było. Uchwalono więc masowo nazwy wielu ulic.

Wcześniej wszystkie domy numerowane były kolejno, jak to na wsiach. Ale zmiana wymusiła inną numerację – wprowadzono nowy porządek dla każdej ulicy.

Dom przy ul. A3 w Węgrzcach. Jej nazwę możemy zobaczyć na płocie

Znajdziemy także inne ulice, nie tylko numerowane, np. ul. Przy Forcie. Jest też Warszawska – ujednolicono jej nazwę dla miejscowości Węgrzce i Bibice. Gdyby miało zostać utrzymane węgrzeckie nazewnictwo, mieszkańcy Bibic musieliby zmieniać dokumenty i nazwę ulicy w dowodzie – z Warszawskiej na E7.

Węgrzce – wieś Wyspiańskiego

fot. Luxetowiec, wikimedia commons

Ale wieś słynie nie tylko z oryginalnych nazw ulic. Przez rok, w latach 1906–1907 mieszkał tam Stanisław Wyspiański. Osiedlił się z żoną w jednym z tamtejszych domów, tam napisał swe ostatnie dramaty „Zygmunt August” i „Juliusz II”.

Wyspiański przebywając w Węgrzcach był już schorowany i nie tworzył zbyt wiele. W jego pracowni powstało zaledwie kilka szkiców. Dom został zburzony w 1914 roku.

Fort Węgrzce

Fort w Węgrzcach węgrzce
Fort w Węgrzcach, fot. Google Street View

We wsi można podziwiać Fort 47a Węgrzce. Jest on jednym z umocnień Twierdzy Kraków i pochodzi z lat 1892-1896. Zabezpieczał północ Twierdzy Kraków, czyli austriackiego pasa fortyfikacji wokół dzisiejszej stolicy Małopolski.

Fort zachował swoje bojowe i ochronne elementy. Można go odwiedzić i zrobić ciekawe zdjęcia, został wyremontowany. Do Węgrzec dojedziecie łatwo. Miejscowość znajduje się przy drodze DK7 Kraków – Warszawa.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE