Możemy poczuć się jak bohaterowie filmu Ranczo i wypić tanie wino (mamrota) na ławeczce przed sklepem Więcławskiej w Wilkowyjach. Mamy szansę także odwiedzić dom Karguli i Pawlaków i przejechać rowerem śladami Ojca Mateusza oraz odwiedzić dom Mostowiaków. Gdzie kręcili Ranczo i gdzie znajdują się inne plany zdjęciowe znanych polskich filmów i seriali? Zapraszamy na pierwszą część zestawienia.

1. M jak miłość

Materiały prasowe, mjakmilosc.vod.tvp.pl

Mostowiakowie żyją głównie w Warszawie, ale w serialu dużą rolę pełnią też Lipnica, Gródek i oczywiście Grabina. Najłatwiej doszukać się znajomych planów w stolicy, gdyż bohaterowie spacerują jej głównymi ulicami. Jednak pozostałych miejscowości nie znajdziemy na żadnej mapie. W rzeczywistości dom Barbary i Lucjana Mostowiaków w Grabinie znajduje się we wsi Piaski. W serialu gra właściwie jedynie weranda.

Kuchnia domu Mostowiaków znajduje się około 15 km od werandy. To pomieszczenie zaaranżowano w hali w Orzeszynie, niedaleko Piaseczna, podobnie jak szereg innych lokali. Za ścianą zaprojektowano mieszkanie Marty, choć teoretycznie w serialu kuchnię w Grabinie i Warszawę dzieli ponad 100 km. Dom na serialowej Deszczowej, gdzie mieszkają Zduńscy, znajduje się w Konstancinie.

2. Sami Swoi

Dobrzykowice – niewielka miejscowość w powiecie wrocławskim w gminie Czernica, była planem trzyczęściowej filmowej produkcji Sami Swoi. To tu jest ten dom, płot, który stał między podwórzami dwóch zwaśnionych rodzin i gdzie Pawlak trzymał kota na smyczy. Ale  stodoła, w której Witia pomagał Jadźce przerzucać siano, dawno już runęła.

Planem filmowym był też Lubomierz, również położony w województwie dolnośląskim (w powiecie lwóweckim). Nikt w Lubomierzu nie zapomniał o Samych Swoich. Znajduje się tu Muzeum Kargula i Pawlaka, konkretnie w Domu Płócienników, XVI-wiecznej kamienicy. Obejrzymy tam pierwszą kopię filmu, karabin, „z którego zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. Co roku w Lubomierzu odbywa się Festiwal Filmów Komediowych.

3. Ojciec Mateusz

Złośliwi mówią, że w Sandomierzu ma miejsce chyba statystycznie więcej zbrodni niż w samej Warszawie, a może i w Nowym Jorku. Przynajmniej biorąc pod uwagę scenariusz serialu Ojciec Mateusz. Ksiądz na rowerze (w tej roli Artur Żmijewski) niezmiennie ma swój udział w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Był już porwany, a nawet aresztowany, odbijał z rąk przestępców bliskie mu osoby i ratował z opresji policjantów.

Sam serial jest kopią włoskiego Don Matteo. To, co wyróżnia polską wersję, to przede wszystkim niezwykle urokliwe plany zdjęciowe. Sandomierz jest piękny, ale w rzeczywistości jest tak niewielki, że serialową zbrodnią można napiętnować chyba każdą uliczkę. Trudno o miejsce, w którym nie pojawiła się ekipa serialu. Najpopularniejszym kadrem jest z pewnością ten z ojcem Mateuszem jadącym na rowerze w dół rynku i gotyckim ratuszem w tle. Sandomierz doskonale sprawdził się też jako plan filmu Ziarno Prawdy.

4. Pierwsza Miłość

Wrocław został sflimowany z każdej strony przez ekipę ATM, realizatora serialu Pierwsza Miłość. Studio serialowe działa w Bielanach Wrocławskich. Oprócz mieszkań bohaterów, zaaranżowano tu choćby knajpę BarBarian. Za ścianą znajdziemy mieszkanie Kiepskich przy ul. Ćwiartki 3/4, a także plan Policjantek i Policjantów.

Aktorów Pierwszej Miłości często można spotkać poza studiem. Ekipa lubi plenery, np. zdjęcia w parkach. Serialowe Wadlewo to podwrocławska wieś Ratowice w gminie Czernica (tej samej, w której leżą Dobrzykowice z Samych Swoich). Większe przestrzenie, np. w szpitalach czy sądach, są prawdziwe – trudno zbudować je w studio.

5. Ranczo

Możemy kupić w sklepie „U Krysi” mamrota i wypić go na ławeczce przy ryneczku w Wilkowyjach, tuż obok kościoła parafialnego, gdzie kręcili Ranczo. Serial nagrywano w Jeruzalu, Latowiczu i gminie Mrozy.

Wilkowyje nie istnieją (a przynajmniej nie w tym miejscu). Większość scen realizowana była w Jeruzalu na Mazowszu (w powiecie mińskim, w gminie Mrozy). Tam znajduje się m.in. słynny kościół, ławeczka i sklep. Ten ostatni funkcjonuje w takim kształcie, jak w serialu i też nazywa się „U Krysi”. Rzeczywiście można kupić tam mamrota. Smak niespecjalny, ale jaka pamiątka! Sklep możecie podglądać na żywo, klikając TUTAJ.

W Jeruzalu gdzie kręcili Ranczo znajdziemy też plebanię, ośrodek zdrowia, biuro senatora Kozioła, większość domów mieszkańców, chatę zielarki, szkołę i przystanek autobusowy. Z kolei w Latowiczu znajduje się budynek grający urząd gminy Wilkowyje oraz posterunek policji (nowy posterunek znajduje się w Klembowie).

Inne domy bohaterów serialu stoją m.in. w Dziechcińcu, Kamionce, Podskwarnym, Łukówcu i Targówce. Restaurację „U Japycza” znajdziemy w Strachominie, a radiostację w Hucie Kuflewskiej.

A co z domami głównych bohaterów? Gdy w serialu Lucy albo Kusy idą na zakupy do sklepu, mija co najwyżej kilkanaście minut. W rzeczywistości piękny biały dworek, gdzie kręcili Ranczo, znajduje się w Sokulach w powiecie żyrardowskim. Dom Haliny i Pawła Koziołów znajdziemy z kolei w Rozstankach w gminie Latowicz.

Ranczo odniosło ogromny sukces, a mądrości życiowe bohaterów, choć wypowiedziane z poziomu mieszkańców wsi zabitej dechami, trafiały do każdego. Serial zmienił tę okolicę nie do poznania. Tak jak Wilkowyje stały się europejską wsią, tak i Jeruzal i gmina Mrozy przeszły metamorfozę.

Zobacz też:

Tu kręcono polskie filmy i seriale (część II)

Byliście w miejscach gdzie kręcili Ranczo, Pierwszą Miłość albo inne seriale? Pochwalcie się w komentarzach