Strona głównaCiekawostkiWodospad Kamieńczyka – największa atrakcja przyrodnicza Szklarskiej Poręby

Wodospad Kamieńczyka – największa atrakcja przyrodnicza Szklarskiej Poręby

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna o prawdziwie baśniowym, pobudzającym wyobraźnię uroku. Nie sposób więc jej przegapić podczas wizyty w Szklarskiej Porębie. Co istotne, Wodospad Kamieńczyka atrakcyjnie prezentuje się bez względu na aktualnie panującą porę roku – w lecie przepięknie oświetlają go promienie słońca, w zimie zachwyca natomiast swoim zaśnieżonym i skutym lodem otoczeniem.

Co warto wiedzieć o Wodospadzie Kamieńczyka?

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 metrów. Na miejsce można dostać się w dogodny sposób, gdyż wiedzie do niego m. in. trasa turystyczna ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Jego unikalne walory przyrodnicze były doceniane od pokoleń – jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej Wodospad Kamieńczyka został ustanowiony pomnikiem przyrody. Obecnie znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jest objęty ścisłą ochroną.

Piękno Wodospadu Kamieńczyka i jego bajkowe otoczenie zostało docenione także przez światowej sławy reżyserów. To właśnie w jego okolicach kręcone były sceny do ekranizacji powieści „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Co ciekawe, podczas wyboru pleneru pod uwagę brane były także inne, nie mniej atrakcyjne lokalizacje m. in. w Niemczech, we Włoszech, na Słowacji, a także w Czechach – nasz Wodospad Kamieńczyka okazał się jednak bezkonkurencyjny! Z jego powstaniem związana jest także ciekawa legenda, według której kaskady wodospadu miały powstać z łez wylanych przez rusałki, rozpaczające po śmierci swojej siostry, zakochanej w śmiertelniku.

Wodospad Kamieńczyka tworzą trzy kaskady, które spływają 27 metrów w dół, w kierunku Wąwozu Kamieńczyka. Jest to wyżłobienie terenu o długości 100 metrów, 3 metrów szerokości i wysokości 25 metrów. Wąwóz prezentuje się niezwykle ciekawie głównie ze względu na tworzące go prawie pionowe ściany. Tuż za środkową kaskadą wodospadu kryje się natomiast grota o nazwie „Złota Jama”. Podobno została ona wykuta w litej skale przez Walończyków, którzy przybywali w te okolice w poszukiwaniu cennych kruszców i kamieni szlachetnych.

Jak dostać się do Wodospadu Kamieńczyka? Gdzie szukać zakwaterowania w okolicy?

Dotarcie do Wodospadu Kamieńczyka jest łatwe i wygodne dzięki wytyczonym w tych okolicach szlakom turystycznym. Wyruszając ze Szklarskiej Poręby, wystarczy trzymać się oznaczeń szlaku czerwonego. Na miejsce zaprowadzi nas także szlak czarny, który ma swój początek przy dolnej stacji Kolei Linowej „Szrenica”. Wybierając się do Wodospadu Kamieńczyka, warto wiedzieć, że wstęp na jego teren jest płatny – przed wyruszeniem w drogę, warto więc sprawdzić aktualne ceny biletów.

Przy Wodospadzie Kamieńczyka znajdują się dwa obiekty turystyczne – prywatne schronisko „Kamieńczyk” i szałas „Sielanka”, w których można zatrzymać się zarówno na nocleg, jak i krótszy odpoczynek. Schronisko „Kamieńczyk” jest jednym z najbardziej znanych tego typu obiektów w okolicy, który cieszy się ogromną popularnością właściwie przez cały rok. Aby zwiększyć jego możliwości noclegowe, tuż obok wybudowano szałas, w którym można nie tylko odpocząć, ale także zorganizować imprezę w unikalnej scenerii.

Na turystów, którzy oprócz Wodospadu Kamieńczyka, planują zobaczyć także inne atrakcje w okolicy, czekają natomiast liczne opcje zakwaterowania w Szklarskiej Porębie oraz okolicznych miejscowościach. Z ich aktualną ofertą można zapoznać się bez wychodzenia z domu na Nocowanie.pl, największym polskim portalu turystycznym. Wybór najlepszej oferty ułatwią systematycznie publikowane opinie turystów.

Artykuł Partnera

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE