Strona głównaCiekawostkiWysowa-Zdrój – kameralne uzdrowisko w Beskidach

Wysowa-Zdrój – kameralne uzdrowisko w Beskidach

Wysowa-Zdrój jest kameralnym uzdrowiskiem nad rzeką Ropą w województwie małopolskim w Beskidzie Niskim. To najpopularniejsza w tych okolicach baza turystyczna słynąca z pijalni wód mineralnych. Wśród zabytków możemy podziwiać m.in. wpisane do rejestru kościoły oraz cerkiew. Koniecznie musimy wybrać się też w góry.

Wody lecznicze w Wysowej-Zdroju

Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój słynie z wód leczniczych. Fot. Shutterstock

Jedną z największych atrakcji Wysowej-Zdroju jest park zdrojowy z ujęciami wód mineralnych. Są to solanki Aleksandra i Józef I (ogólnodostępne), a także płatne: Franciszek, Henryk, Józef II, Słone i Anna. W sklepach możemy znaleźć z kolei pochodzące stąd wody mineralne i lecznicze, takie jak Wysowianka, Józef, Henryk i Franciszek.

Przez Wysową-Zdrój płynie rzeka Ropa. Ale prawdziwe bogactwo stanowią źródła podziemne i mineralne z ujęć: Franciszka, Aleksandry i Józefa I. Charakteryzują się one wolnym dwutlenkiem węgla, mają także dużą różnorodność pierwiastków śladowych. Łącznie eksploatowanych jest 11 źródeł.

Wysowa-Zdrój – kościoły i cerkwie

Wysowa-Zdrój
Cerkiew w Wysowej-Zdroju to przepiękny zabytek architektury sakralnej. Fot. Shutterstock

Wśród obiektów wpisanych na listę zabytków, w Wysowej-Zdroju możemy znaleźć m.in. kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej z I poł. XX wieku, a także piękną cerkiew św. Michała Archanioła. Ta prawosławna świątynia zbudowana jest z drewna i wciąż pełni rolę siedziby miejscowej parafii.

Wybierz się na górskie szlaki

Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój zachwyca wspaniałą przyrodą i szlakami pieszymi, m.in. na Przełęcz Wysowską. Fot. Shutterstock

W okolicy Wysowej-Zdroju możemy pozwiedzać kilka ciekawych miejsc. W Kwiatoniu, który jest jedną z najpiękniejszych polskich wsi, znajdziemy przepiękną cerkiew św. Paraskewy. Wychodzi stąd też kilka szlaków turystycznych, w tym żółty prowadzący na Przełęcz Wysowską. Blisko jest także szczyt o nazwie Rotunda, z charakterystycznym cmentarzem wojennym nr 51, gdzie pochowano żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. Jeszcze bliżej jest ukryty pośród lasu cmentarz nr 50. Na obu złożono ciała ofiar I wojny światowej.

Wśród atrakcji dla dzieci można wymienić park wodny i baseny. W Wysowej-Zdroju znajdziemy także ośrodki jazdy konnej oraz wyciąg narciarski.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE