Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego. Jaka jest historia zamku i co wspólnego z rodem Gryfitów miały czarownice?

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – historia rodu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Otoczenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, fot. Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie może się poszczycić bogatą historią oraz zaradnymi właścicielami, którzy dbali o swoją siedzibę. Gryfici władali ziemiami nad południowym Bałtykiem ponad pół tysiąca lat. Już przed rokiem 1124 stał w tym miesjcu drewniany gród z dworem księcia Warcisława I. W 1235 roku książę pomorski Barnima I przeniósł do Szczecina stolicę Księstwa Pomorskiego.

O początkach Zamku Książąt Pomorskich możemy mówić od 1346 roku, kiedy to książę Barnim III rozpoczyna na wzgórzu budowę tzn. kamiennego domu. Przez lata Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie był stale rozbudowywany o kolejne skrzydła i wieże.

Swój renesansowy charakter zamek otrzymuje po 1530 roku. Wtedy rozpoczyna się trwająca aż 7 lat przebudowa. Zamek zamienia się w dwupiętrową budowlę z wieżą zegarową. W tym czasie powstaje również wschodnie skrzydło zamku. W 1637 roku dynastia Gryfitów przestaje istnieć – umiera ostatni książę pomorski Bogusław XIV.

Zegar o wyjątkowej tarczy

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Wieża Zegarowa, fot. RossHelen, Shutterstock

Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe, a wykonaniem zajął się Kasper Nitardy (za pracę uzyskał dyplom mistrzowski). Jak na tamte czasy projekt był bardzo ciekawy i niespotykany. Maska zielonego człowieka, która porusza oczami, datownik w ustach maski pokazujący aktualną datę, błazen wybijający godzinę oraz kula prezentująca fazy księżyca – na prawdę dużo się tu dzieje. Nowy czasomierz na zamku był tak niecodzienny, że bardzo szybko stał się niekwestionowaną atrakcją.

Mechanizm powstał w 1693 roku. Umieszczone za zegarze daty 1864 oraz 1736 dotyczą terminów remontów i modernizacji zegara. Do dnia dzisiejszego z pierwotnego wystroju tarczy zegarowej zachowały się tylko niewielkie elementy, reszta jest zasługą licznych konserwacji.

Czarownica, która namieszała w historii rodu Gryfitów

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie z lotu ptaka, fot. Shutterstock

Słynne polowania na czarownice, które rozpoczęły się w XVI wieku i osiągnęły punkt kulminacyjny w następnym stuleciu przyczyniły się do śmierci bardzo wielu niewinnych kobiet. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie również był uwikłany w taką historię…

Zamek Kiążąt Pomorskich w Szczecini
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Sydonia von Borck trafiła jako dworka na zamek w Wołogorszy gdzie zakochała się bez pamięci w księciu Erneście Ludwiku (syn księcia Filipa I). Książę poślubił jednak inną kobietę, a urażona i zraniona Sydonia opuściła zamek. Według legendy miała wtedy rzucić na ród Gryfitów klątwę, która nie pozwalała pozostawić po sobie książętom pomorskim żadnego potomka.

Taka sytuacja mogła zagrozić przedłużeniu dynastii. Po kilku latach Sydonia została oskarżona o czary. Dziewczyna została wtrącona do więzienia i torturowana. W 1620 roku stracono ją za Bramą Młyńską w Szczecinie. Ostatni z książąt pomorskich umarł bezpotomnie 17 lat po egzekucji Sydonii von Borck. Nie wiadomo, na ile historia ta jest prawdziwa. Faktem jest, że dynastia nie została przedłużona.

Szczecin atrakcje – top 9. Najstarsze kino świata i inne hity