Strona głównaCiekawostkiZamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Bogato zdobione krużganki, piękny portal wejściowy z rzeźbami władców Polski i Śląska oraz zdumiewająca historia: to wystarczające powody, by odwiedzić Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Swego czasu nazywany był Śląskim Wawelem dzięki podobieństwu do najważniejszego zamku w Polsce. Widzieliście już ten niezwykły zabytek?

XIII-wieczna twierdza

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i początkowo był siedzibą namiestnika książęcego. Z około roku 1300 pochodzi najstarsza część zamku, fundament tak zwanej Wieży Lwów, którą wieńczyły kamienne figury tych zwierząt. W 1311 r. zamek stał się siedzibą książąt brzeskich z wyodrębnionego Księstwa Brzeskiego. Wtedy też przebudowano zamek i wzniesiono kolegiatę św. Jadwigi.

Śląski Wawel

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Dwa wieki później zamek przejęli Hohenzollernowie i nakazali przebudowę na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Dlatego też zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem (dziś to woj. opolskie, ale historycznie Śląsk). Dziedziniec zamku wzbogaciły bogato zdobione krużganki. Kolegiatę przekształcono zaś w mauzoleum książąt śląskich.

Rzeźby władców na portalu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Piastowie śląscy władali zamkiem do 1675 r. Są upamiętnieni w portalu bramy wjazdowej. Znajdują się tam rzeźby pierwszych władców Polski. Całość podzielono wyraźnie w dwa rzędy rzeźb.

W pierwszej części znajdują się upamiętnienia pierwszych 12 władców Państwa Polskiego od Piasta, Siemowita, Lestka, Siemomysła, przez Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II Lamberta i tak dalej.

W dolnej części są przedstawienia władców śląskich w czterech segmentach: od Henryka I Brodatego, przez Henryka II Pobożnego, Bolesława II Rogatkę i tak dalej.

Po Piastach od XVII do XIX w. zamek był koszarami, magazynem, a nawet karczmą. Zabezpieczono go jako zabytek dopiero w XX w.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – dojazd i cennik

zamek piastów śląskich w brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Shutterstock

Zamek piastowski w Brzegu czynny jest od godz. 10 do 17. Bilety można kupić w cenie 10 zł (normalne) i 6 zł (ulgowe). Można tu obejrzeć wystawę stałą rzeźby i malarstwa śląskiego.

Do zamku dojechać można samochodem. Znajduje się przy pl. Zamkowym 1 w Brzegu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE