Strona głównaTop 10Kudowa-Zdrój – atrakcje uzdrowiska u stóp Gór Stołowych (Top 9)

Kudowa-Zdrój – atrakcje uzdrowiska u stóp Gór Stołowych (Top 9)

Kudowa-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miasteczek uzdrowiskowych w Polsce. Położone jest w malowniczym sąsiedztwie Gór Stołowych, a będąc tu trzeba zobaczyć Szczeliniec i Błędne Skały. W XIX w. Kudowa-Zdrój została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Do dziś chętnie przyjeżdżają tam kuracjusze i leczą nie tylko sprawy sercowe.

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Czermnej. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Kaplicę Czaszek w Czermnej będącej częścią Kudowy-Zdroju stworzył ks. Wacław Tomaszek. Był proboszczem parafii św. Bartłomieja w Czermnej w latach 1764-1804. Pewnego dnia zauważył, że w pobliżu parafialnej dzwonnicy psy wygrzebały ludzkie kości. Wraz z grabarzem i kościelnym zebrał kości i postanowił przeszukać okolicę. Okazało się, że kości jest o wiele więcej. Były to szczątki ofiar wojen i epidemii w XVII i XVIII w. Ksiądz postanowił stworzyć więc ossuarium i w 1776 r. rozpoczął budowę kaplicy.

Czytaj więcej: Kaplica Czaszek – refleksyjna atrakcja Kudowy-Zdroju

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód

Okolice Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju. Fot. Stepniak, Shutterstock

W Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju warto odwiedzić przede wszystkim Pijalnię Wód Mineralnych, budynek z głównym pawilonem o nieco cylindrycznym kształcie. Dookoła znajduje się mnóstwo sanatoriów i ośrodków SPA, a także dużo zieleni. Turyści mogą rozpieścić swoje kubki smakowe w jednej z restauracji. Działa tam także wiele kawiarni, m.in. Cafe pod Palmami (na zdjęciu). W tej samej okolicy jest Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych.

Park Narodowy Gór Stołowych

Kudowa-Zdrój widziana z Parku Narodowego Gór Stołowych. Fot. Shutterstock

Góry Stołowe to jeden z najpiękniejszych polskich zakątków. Osobliwa atrakcja Dolnego Śląska znana jest m.in. ze Szczelińca i Błędnych Skał. Góry Stołowe to masyw płaskich niczym stoły wzniesień płytowych. Pochodzą one z górnej kredy i zbudowane są z piaskowca. Poziome płyty wypiętrzyły się przed 30 milionami lat i są dziś fenomenem na skalę europejską. Część z nich jest położona w Czechach. Utworzony w 1993 roku Park Narodowy Gór Stołowych z pewnością warto zobaczyć.

Błędne Skały

Błędne Skały. Fot. Shutterstock

To jedyna tak zdumiewająca i niepowtarzalna formacja skalna w całym kraju. Błędne Skały zwane są też Wilczymi Dołami i znajdują się w Górach Stołowych. Wielkie bloki tworzą labirynty, a między niektórymi głazami z ledwością prześlizga się mysz. Błędne Skały swoją nazwę zawdzięczają błądzeniu. Nietrudno się tu zgubić.

Wycieczkę ułatwiają szlaki uczęszczane przez turystów. Jeden prowadzi z Polanicy-Zdroju do Karłowa, a drugi z Dusznik-Zdroju do Karłowa. Trasa ma kilkaset metrów i prowadzi między takimi formami skalnymi jak grzyby, maczugi, słupy wyrzeźbione erozją i skalne półki, które sprawiają wrażenie jakby cudem utrzymywały się w swoim miejscu

Błędne Skały znajdziemy w Parku Narodowym Gór Stołowych, między Kudową-Zdrojem a Karłowem.

Wiadukt w Lewinie Kłodzkim

Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim. Fot. Shutterstock

W pobliskim Lewinie Kłodzkim także znajduje się zabytek wart uwagi. Świetnym pomysłem będzie wycieczka do wiaduktu w Lewinie Kłodzkim, który jest wdzięcznym obiektem do fotografowania. Wybudowany przez włoskich inżynierów w latach 1903-1905 wiadukt w Lewinie Kłodzkim ma 27 m wysokości i jest jednym z najwyższych w kraju. Trzeba przyznać, że jest imponujący. Prowadzi nad doliną Bystrej. Tak, zgadza się – to rzeka. Zgodnie z tym można się upierać, że wiadukt powinien być nazywany mostem.

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju to skansen z zabytkowymi chatkami, wiatrakami i innymi budynkami gospodarczymi. Drewniana kraina przypominająca wieś idealną to miejsce, gdzie można zobaczyć jak kiedyś wykonywano garnki, piekło się chleb, tkało czy też kuto z żelaza.

Skansen w Pstrążnej. Fot. Shutterstock

Nie ma najmniejszego problemu by tam trafić, bo Szlak Ginących Zawodów znajduje się obok Kaplicy Czaszek w Czermnej. Bilety normalne można kupić w cenie 15 zł, ulgowe dla dzieci w cenie 8 zł, a dla studentów i emerytów za 12 zł.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Fot. Piotrus, CC BY-SA 3.0

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju spodoba się nie tylko małym dzieciom. Stworzyła je dwójka miłośników zabawek, która od lat zgromadziła 5200 ciekawych eksponatów z różnych epok. Można tam oglądać zabawki, którymi bawiono się od starożytności po lata 80. Muzeum czynne jest codziennie od godz. 10 do 17, a od maja do sierpnia od godz. 9 do 18. Normalny bilet wstępu kosztuje 14 zł, a ulgowy 12 zł.

Fortepian w Ogrodzie Muzycznym

Kudowski fortepian. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Zabytkowy Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju ma część nazwaną Ogrodem Muzycznym. Turyści bardzo chętnie robią sobie tam zdjęcia, szczególnie przy fortepianie. Został pod nim posadzony bluszcz, który pięknie oplata ażurową metalową konstrukcję. W Ogrodzie Muzycznym można znaleźć także nutki, kontrabas i harfę wykonane w podobnej technice.

Pomnik ławeczki

Ławeczka ogrodnika w Kudowie-Zdroju. Fot. Avillfoto, Shutterstock

Urząd miasta w Kudowie-Zdroju postanowił ufundować pomnik-ławeczkę przedstawiającą ogrodnika. Dlaczego nie jakąś konkretną postać jak w innych miastach? W Kudowie-Zdroju bywali na przykład Bruno Schulz i Winston Churchill. Nie wiadomo. Postanowiono przedstawić na pomniku anonimowego ogrodnika. W każdym razie stoi on od 2010 roku obok pijalni wód i kuracjusze chętnie robią sobie z nim zdjęcia. Na konewce, którą ogrodnik trzyma na kolanach, uwieczniono herb Kudowy-Zdroju.

Czytaj więcej: Pomniki ławeczki w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE