Strona głównaCiekawostkiZamek w Ciechanowie – zapomniana twierdza księcia Janusza

Zamek w Ciechanowie – zapomniana twierdza księcia Janusza

Mało kto słyszał o zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie. To twierdza od połowy XVII wieku pozostająca w ruinie, ale jak na ten stan rzeczy z dość dobrze zachowanymi murami zewnętrznymi. Przebywała tu między innymi królowa Bona. Dziś zamek w Ciechanowie jest muzeum. W środku średniowiecznych murów znajduje się nowoczesny pawilon. Czy tam pasuje? Wyróbcie swoje zdanie sami.

Historia zapisana w drewnie

zamek w ciechanowie
Zamek w Ciechanowie. Fot. Shutterstock

Źródła pisane nie rozpieszczały historyków. Nie za wiele da się z nich dowiedzieć na temat samych początków zamku w Ciechanowie. Odpowiedzi udzieliły jednak badania dendrologiczne. Znamy datę postawienia zamku w Ciechanowie m.in. dzięki badaniom drzew ściętych na potrzeby budowy. Według nich, drzewa na budowę ścięto na w 1399 lub 1400 roku. Z kolei pierwsze źródła pisane na temat zamku powstały 30 lat później. Te źródła to rachunki budowlane za wzniesienie twierdzy przez księcia mazowieckiego Janusza I.

Twierdza Januszów i królowej Bony

Na początku twierdza nie była przesadnie imponująca, ale zmieniała się i rozbudowywała przez wieki. Mury wyniesiono około XV/XVI wieku. Mieszkali tu książęta mazowieccy. Byli to między innymi Janusz I, a także Janusz II, który ulokował tu także swój skarbiec.

Po śmierci Janusza III, który był ostatnim z książąt mazowieckich, zamek przejęła królowa Bona, a właściwie dostała go w posagu. Ciechanów swoją drogą był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Budowla dziś nie ma praktycznie nic wspólnego z pierwowzorem, gdyż była wielokrotnie przebudowywana, głównie właśnie z polecenia Bony, która była entuzjastą wszelkich przebudów.

Upadek zamku w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie. Fot. Krystian Herncisz, CC BY-SA 3.0

To, że dziś forteca jest jedynie szkieletem tego, czym była w przeszłości, było wynikiem wielu niesprzyjających wydarzeń. Zamek w Ciechanowie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej. Po III rozbiorze Polski znalazł się z kolei we władaniu Prus. To oznaczało koniec tamtejszej twierdzy, bo pruscy żołnierze zazwyczaj rujnowali polski dobytek, tak było i w tym przypadku.

Nadeszły jednak lepsze czasy, kiedy w 1818 r. zamek przejęli Krasińscy, choć wtedy niewiele już z niego zostało. Przeprowadzili jednak rekonstrukcję, po której zamek nadawał się do użytku. Był między innymi siedzibą straży pożarnej.

W czasie II wojny światowej zamek w Ciechanowie był świadkiem ważnych historycznych wydarzeń. Stracono tam wiele osób podczas masowych egzekucji na zamkowym dziedzińcu.

Odnowiono zamek w latach 80. Zostały z niego właściwie ściany. Włada nim Marszałek Województwa Mazowieckiego, a zarządza Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, które urządziło w środku murów pawilon-muzeum. Działa tam Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej i odbywają się rekonstrukcje historyczne.

Zamek w Ciechanowie: dojazd i cennik

Zamek w Ciechanowie. Fot. Hubert Śmietanka, CC BY-SA 2.5

Ciechanów leży w woj. mazowieckim nad rzeką Ładynią, około 100 km na północ od Warszawy. Położony jest na przecięciu dróg krajowych 50 i 60, na trasie między Płockiem a Ostrowią Mazowiecką.

Zamek czynny jest: od maja do września od godz. 10 do 18, a od października do kwietnia od godz. 8 do 16. Bilety normalne kosztują 6 zł, a ulgowe 4 zł. Można je kupić online. W cenie można zobaczyć trzy wystawy, jak i same historyczne mury.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE