Strona głównaTop 10Mikołajki – atrakcje w uroczysku na Mazurach (Top 17)

Mikołajki – atrakcje w uroczysku na Mazurach (Top 17)

Mikołajki mają świetne atrakcje dla każdego. To miejsce idealne na Wielkanoc, majówkę czy wakacje. Można tu znaleźć ciche zakątki i piękne mazurskie jeziora, ale coś dla siebie znajdą też miłośnicy rajdów, zamków i szaleństw w parku wodnym. Oto jakie Mikołajki atrakcje mają o każdej porze roku.

Porty

Port jachtowy w Mikołajkach. Fot. Shutterstock

Piękne jachty i żaglówki stojące w portach w Mikołajkach nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale też zachęcają do wybrania się w rejs po Jeziorze Mikołajskim. Największą z takich atrakcji jest Port Mikołajski Wioska Żeglarska. Nie brakuje tam nie tylko jednostek pływających, ale też restauracji i sklepów z pamiątkami. To typowo turystyczne miejsce. Niedaleko stamtąd znajdziemy Port Mikołajski Żegluga Mazurska. Można tam szukać statków, które zabiorą nas w rejs po jeziorze.

Łuknajno

Wieża nad jeziorem Łuknajno w pobliżu Mikołajek. Fot. piotrbb, Shutterstock

Mikołajki atrakcje mają głównie naturalne, takie jak otaczające je jeziora i rezerwaty. Łuknajno to niewielkie jezioro na wschód od Mikołajek, które wchodzi w skład rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno. Objęto ten teren ochroną UNESCO ze względu na jedną z największych kolonii łabędzia niemego w Europie. Chronione są także rozległe torfowiska, olszyny i zarośla wierzbowe. Rozlane czyli dość płytkie na brzegach jezioro Łuknajno, otaczają rozległe szuwary.

Rajd Polski

Rajd Polski w Mikołajkach. Fot. Jaroma, Shutterstock

Mikołajki atrakcje mają także sportowe. Rajd Polski to już kultowa impreza w tym mieście, która od kilkunastu lat odbywa się głównie tutaj (ci ciekawe, wcześniej ścigano się w Kłodzku). Rok temu zwyciężył Nikołaj Griazin z pilotem Jarosławem Fiedorowem. Polacy ostatni raz wygrywali w Rajdzie Polski w 2013 r. Kolejny, już 76. Rajd Polski, odbędzie się w dniach 28-30 czerwca 2019 r., oczywiście w Mikołajkach.

Jezioro Śniardwy

Mikołajki atrakcje mają głównie przyrodnicze. Np. Śniardwy. Fot. Shuterstock

Śniardwy każdy Polak powinien zobaczyć choć raz w życiu. Największe jezioro w Polsce położone jest w pobliżu Mikołajek. Warto wybrać się tu na wycieczkę i poczuć się jak nad morzem. Są miejsca, z których nie widać drugiego brzegu. Powierzchnia jeziora wynosi 114 kilometrów kwadratowych, ale jednocześnie jezioro jest płytkie. Największa głębia wynosi do 23,4 metra, a średnia głębokość nie przekracza 10 metrów. Jego płycizny z licznymi głazami ukrytymi tuż pod powierzchnią wody są sporym zagrożeniem dla pływających tu jachtów i statków. Najbardziej niebezpieczna jest południowo-wschodnia część jeziora.

Promenady

Promenada w Mikołajkach. Fot. Shutterstock

W pobliżu Jeziora Mikołajskiego na nabrzeżach ciągną się bulwary i promenady. Sam spacer po nich, odkrywanie nowych restauracji i oglądanie miasta znad wody to popularne na całe Mikołajki atrakcje – można tam zobaczyć tłumy turystów w sezonie. Po jednej stronie jeziora ciągnie się Aleja Kasztanowa, a przy niej promenada i Wioska Żeglarska. Z kolei po drugiej jest Aleja Spacerowa, przy której mieszczą się hotele i ośrodki wypoczynkowe takie jak Leśna Polana.

Zamek Ryn

Hotel Zamek Ryn. Fot. Dakorps, CC BY-SA 3.0

W tej pięknej mazurskiej okolicy zachwycają nie tylko Mikołajki – atrakcje są także w miastach w pobliżu. Zamek w Rynie to krzyżacka warownia między Jeziorem Ryńskim i Ołów. Został wybudowany dość późno, około 1377 roku na potrzeby zgromadzeń konwentu i zbudowania bazy w celu ataków na Litwę. Klęska bitwy pod Grunwaldem zahamowała jego rozbudowę.

W swych dziejach zamek był także m.in. siedzibą starostów księcia pruskiego oraz został spalony przez Tatarów. W XIX wieku stał się pruskim więzieniem i ponownie spłonął. Po wojnie pełnił funkcję domu kultury i siedziby urzędu miasta. Obecnie zamek Ryn to luksusowy hotel położony w sercu Mazur.

Jezioro Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie. Fot. Canon Shooter, Shutterstock

Jezioro Mikołajskie jest dość długie i wąskie, a jego maksymalna głębokość wynosi 25,9 m. Łączy się z jeziorem Tałty i Bełdany. Ze względu na niezbyt wysoką klasę wód, nie jest ono popularne do kąpieli, a do żeglugi. W licznych przystaniach cumują mniejsze i większe jednostki pływające, także prywatne żaglówki. W 2007 r. podczas nagłej burzy na Jeziorze Mikołajskim zostało zatopionych kilkadziesiąt łodzi. Przez większość czasu latem pogoda jednak sprzyja rejsom. Można także pospacerować licznymi trasami przy nabrzeżach. Niemal wszystkie pocztówki z Mikołajek przedstawiają panoramę miasta z Jeziora Mikołajskiego.

Park Wodny Tropikana

Park Wodny Tropikana w Mikołajkach. Fot. Hotel Gołębiewski

Hotel Gołębiewski jest tym najbardziej znanym w całych Mikołajkach. Także za sprawą Parku Wodnego Tropikana. Goście zameldowani w hotelu wstęp do aquaparku mają bezpłatny. Goście z zewnątrz płacą 36 zł za 1,5 godziny, a bilet ulgowy kosztuje 18 zł. Do dyspozycji są liczne baseny, w tym także zewnętrzne, rzeka z rwącym prądem, liczne zjeżdżalnie, jacuzzi, strefa dla dzieci, czy też boiska do siatkówki plażowej.

Krutynia

Spływ kajakowy Krutynią. Fot. Pixabay

Krutynia to rzeka na Pojezierzu Mazurskim, która stanowi też szlak kajakowy. Ma około 100 km długości. Rzeką Krutynią płynie się najczęściej na trasie Sorkwity – Ruciane Nida. Całość można pokonać w około tydzień, ale lepiej zarezerwować na to więcej, około 10 dni. Jest to łatwa trasa świetna dla rodzin z dziećmi. Spływy kajakowe to kolejne z jakich słyną Mikołajki atrakcje. To szczególnie ciekawy szlak, zwłaszcza śluza Guzianka Was zachwyci.

Jezioro Tałty

Jezioro Tałty. Fot. Merlin, CC BY-SA 3.0

Tałty to najgłębsze jezioro rynnowe w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego maksymalna głębokość wynosi 50,08 m (według niektórych źródeł 44 m). Z kolei jego długość liczy się od mostu w Mikołajkach do przewężenia nazwanego Ryńską Bramką. Jezioro zasila rzeka Jorka. Zbiornik posiada trzecią klasę czystości wód. Można tu z powodzeniem popływać żaglówką, co jest bardzo popularną rozrywką. Warto wybrać się z Mikołajek przez jezioro Tałty i Jezioro Ryńskie do zamku Ryn.

Plac Wolności w Mikołajkach

Mikołajki atrakcje – plac wolności w Mikołajkach. Fot. Shutterstock

Plac Wolności nazywany czasami Rynkiem można uznać za najważniejszy plac w Mikołajkach. Pełnił rolę centrotwórczą dawnej osady. Stoi tu budynek starej Villi Mazur, a także liczne kamieniczki z restauracjami i kawiarenkami. Warto wybrać się tutaj jeśli akurat nad Jeziorem Mikołajskim będą nadzwyczajne tłumy.

Fontanna z Królem Sielaw

Fontanna z Królem Sielaw, symbolem Mikołajek. Fot. PanSG, CC BY-SA 4.0

Na placu Wolności znajduje się ciekawa fontanna z Królem Sielaw zwanym Królem Sielawem, symbolem Mikołajek. Tak, dobrze widzicie. To po prostu… ryba w złotej koronie goszcząca także w herbie miasta. Dawne podania głoszą, że zanim Mikołajkami poczęli władać ludzie, twardą ręką (a raczej płetwą) terenami tymi rządził właśnie Król Sielaw.

Podobno dawniej Król Sielaw wywracał łodzie rybaków, którzy poławiali na Jeziorze Mikołajskim i okoliczna ludność nie miała co jeść. Było to bowiem najsprytniejsze zwierzę wodne. Dopiero gdy Król Sielaw sam został schwytany na mieliźnie, obiecał rybakom zawsze obfite połowy i napełnił ich sieci rybami. Dziś podobiznę Króla Sielawa zwiesza się z mostu w Mikołajkach podczas Dni Mikołajek a te obchody to jedne z ciekawszych z jakich słyną Mikołajki atrakcje.

Żaglowiec Chopin

Żaglowiec Chopin w Mikołajkach. Fot. PanSG, CC BY-SA 4.0

STS Fryderyk Chopin żeglował kiedyś po Atlantyku, a dziś jest ozdobą Wioski Żeglarskiej. Po Darze Młodzieży jest to drugi pod względem wielkości żaglowiec, jaki kiedykolwiek pływał pod polską banderą. W 2010 podczas sztormu na Atlantyku o sile 10 w skali Beauforta, Fryderyk Chopin stracił oba maszty. Został wyremontowany w Falmouth w Anglii. W 2011 r. podczas remontu w jego wnętrzu wybuchły butle z acetylenem i spowodowały pożar w stoczni. W 2011 r. znalazł się także inwestor będący zdolny pokryć wszystkie koszty związane ze sporem sądowym (dotyczącym remontu statku po katastrofie). W 2012 r. Fryderyk Chopin wygrał Tall Ship Races.

Muzeum Reformacji Polskiej

Wierzący potrzebuje prawa mojżeszowego, by uświadomić sobie swoją grzeszność. Cytaty w dolnej części obrazu Lucasa Cranacha Starszego pochodzą ze Starego i Nowego Testamentu

Mikołajki atrakcje mają także w muzeum Muzeum Reformacji Polskiej, które posiada bogate zbiory piśmiennicze pochodzące z XVII do XX wieku. Były to głównie druki zaopatrujące ewangelików mazurskich w czasach reformacji. Jest wśród nich starodruk z 1658 roku, a także księgi parafialne, czasopisma, tablice z nazwiskami mieszkańców Mikołajek poległych podczas wojen napoleońskich oraz cenna Biblia w języku polskim z 1726 roku. Budynek probostwa przy placu Kościelnym 4, w którym znajduje się obecnie muzeum, powstał kiedy postawiono w Mikołajkach kościół luterański w XIX wieku.

Stok narciarski

Stok narciarski w Mikołajkach. Fot. PanSG, CC BY-SA 4.0

Z nartami na Mazury? Dlaczego nie! Bo Mikołajki mają nawet… stok narciarski. To miejsce znajduje się przy Hotelu Gołębiewski, a nazywa się GołębiewSKI. Właściciele hotelu chcieli bowiem przyciągnąć więcej osób do Mikołajek właśnie zimą. Wyciąg krzesełkowy jest 4-osobowy, a trasa całkiem imponująca, bo 700-metrowa. Dzięki temu na nartach można pośmigać także na Mazurach od sezonu 2015/2016.

Kościół Świętej Trójcy

Kościół ewangelicko-augsburski w Mikołajkach. Fot. Einsamer Schütze, CC BY-SA 4.0

Mikołajki atrakcje mają także sakralne, związane właśnie m.in. z reformacją. Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych w mieście. Został zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla w stylu klasycystycznym, a jego budowa rozpoczęła się w 1841 r. W środku można oglądać piękne organy, empory, ciekawe sklepienie kolebkowe i portrety pastorów w prezbiterium oraz liczne tablice pamiątkowe z XVII i XIX wieku. Jeden z najciekawszych eksponatów stanowi umieszczony w skarbcu świątyni zabytkowy kielich mszalny z 1772 roku.

Mrągowo

Mrągowo. Fot. Shutterstock

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa… Słowa piosenki Cezarego Makiewicza doskonale oddają to, jak popularnym ośrodkiem wypoczynkowym jest położone na Mazurach Mrągowo. Zachęcające do aktywnego wypoczynku położenie pomiędzy jeziorami Juno i Czos oraz bardzo duża ilość rozmaitych imprez plenerowych powodują, że w sezonie letnim Mrągowo odwiedzają rzesze turystów.

Czytaj więcej: Mrągowo – atrakcje, których możesz żałować

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE