Jednym z najpiękniejszych regionów Polski jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Słynie z niepowtarzalnej urody skał idealnych dla wspinaczy, a także fortec na Szlaku Orlich Gniazd. Najpiękniejsze zamki w Polsce można znaleźć między innymi właśnie tam. To unikatowy zakątek naszego kraju.
Jura Krakowsko-Czętochowska
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zwana też jurą, to część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Swą nazwę zawdzięcza położeniu na pasie około 80 km w Małopolsce i na Śląsku między Krakowem a Częstochową. Jest wprost usiana ciekawymi miejscami. Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej można odwiedzać tygodniami.
Niezwykłe zakamarki
To raj dla fotografów i miłośników przyrody. Są tu zarówno źródło Warty czy też Białej i Czarnej Przemszy jak i przepiękne formacje skalne (warstwy takie jak dolomity, margle, wapienie). Występują tu także drobne zwierzęta, płazy i gady (padalce, zaskrońce, żmije i ropuchy), jelonek rogacz, największy chrząszcz w Europie, czy też największy polski motyl zmierzchnica trupia główka. Jura Krakowsko-Częstochowska słynie jednak głównie z nietoperzy, których żyje tu aż 17 gatunków (na 25 wszystkich występujących w Polsce).
Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd ma długość 163,9 km. Znajduje się na nim 12 „podstawowych” warowni, a niektóre listy dodają do tego 5 kolejnych twierdz.
To niezaprzeczalnie skupisko jednych z najpiękniejszych fortec w Polsce. Zamki na Szlaku Orlich Gniazd są naprawdę zdumiewające. Poniżej pełna lista zamków:
- Korzkiew – zamek
- Ojców – ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze
- Sułoszowa – zamek królewski w Pieskowej Skale
- Rabsztyn – ruiny zamku
- Bydlin – ruiny zamku
- Smoleń – ruiny zamku
- Pilica – ruiny zamku
- Podzamcze – ruiny zamku Ogrodzieniec
- Morsko – ruiny zamku Bąkowiec
- Bobolice – zamek królewski
- Mirów – ruiny zamku
- Olsztyn – ruiny zamku królewskiego
Dodatkowo zaliczane są też: - Rudno – ruiny zamku Tenczyn
- Babice – ruiny zamku biskupów krakowskich Lipowiec
- Siewierz – ruiny zamku biskupów krakowskich
- Będzin – zamek królewski
- Kraków – Zamek Królewski na Wawelu
Jura Krakowsko-Częstochowska – raj dla wspinaczy
Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej można spotkać mnóstwo grup wspinaczkowych. W sezonie organizowane są wyjazdy w te rejony. Skały są idealne do uprawiania tego sportu. Niektóre trasy są wyposażone w ekspresy wspinaczkowe do wchodzenia z dolną asekuracją.
Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jako że do to tej krainy zalicza się i sama Częstochowa, to zabytkiem jest Jasna Góra. Kompleks z klasztorem oo. paulinów niewątpliwie warto zobaczyć na trasie. Także Pustynia Błędowska znajduje się w tej okolicy. No i jest Ojcowski Park Narodowy oraz całe mnóstwo rezerwatów przyrody.
Gdzie się zatrzymać?
W Krakowie możemy rozpocząć podróż Szlakiem Orlich Gniazd. Po drodze będziemy mijać wiele miejscowości, w których znajdziemy hotele i pensjonaty o różnym standardzie. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Podzamcze i zamek Ogrodzieniec – to jedno z miejsc wartych zatrzymania się na dłuższą chwilę (to już Śląsk, blisko granicy z Małopolską).