Strona głównaCiekawostkiJura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał

Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał

Jednym z najpiękniejszych regionów Polski jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Słynie z niepowtarzalnej urody skał idealnych dla wspinaczy, a także fortec na Szlaku Orlich Gniazd. Najpiękniejsze zamki w Polsce można znaleźć między innymi właśnie tam. To unikatowy zakątek naszego kraju.

Jura Krakowsko-Czętochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska
Zborów, Jura Krakowsko-Częstochowska. Fot. Shutterstock

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zwana też jurą, to część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Swą nazwę zawdzięcza położeniu na pasie około 80 km w Małopolsce i na Śląsku między Krakowem a Częstochową. Jest wprost usiana ciekawymi miejscami. Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej można odwiedzać tygodniami.

Niezwykłe zakamarki

Jura Krakowsko-Częstochowska
Zborów. Fot. Shutterstock

To raj dla fotografów i miłośników przyrody. Są tu zarówno źródło Warty czy też Białej i Czarnej Przemszy jak i przepiękne formacje skalne (warstwy takie jak dolomity, margle, wapienie). Występują tu także drobne zwierzęta, płazy i gady (padalce, zaskrońce, żmije i ropuchy), jelonek rogacz, największy chrząszcz w Europie, czy też największy polski motyl zmierzchnica trupia główka. Jura Krakowsko-Częstochowska słynie jednak głównie z nietoperzy, których żyje tu aż 17 gatunków (na 25 wszystkich występujących w Polsce).

Szlak Orlich Gniazd

Jura Krakowsko-Częstochowska
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Fot. Shutterstock

Szlak Orlich Gniazd ma długość 163,9 km. Znajduje się na nim 12 „podstawowych” warowni, a niektóre listy dodają do tego 5 kolejnych twierdz.

To niezaprzeczalnie skupisko jednych z najpiękniejszych fortec w Polsce. Zamki na Szlaku Orlich Gniazd są naprawdę zdumiewające. Poniżej pełna lista zamków:

Jura Krakowsko-Częstochowska – raj dla wspinaczy

Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska to doskonałe miejsce do trenowania wspinaczki. Zborów. Fot. Shutterstock

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej można spotkać mnóstwo grup wspinaczkowych. W sezonie organizowane są wyjazdy w te rejony. Skały są idealne do uprawiania tego sportu. Niektóre trasy są wyposażone w ekspresy wspinaczkowe do wchodzenia z dolną asekuracją.

Atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska zimą. Fot. Shutterstock

Jako że do to tej krainy zalicza się i sama Częstochowa, to zabytkiem jest Jasna Góra. Kompleks z klasztorem oo. paulinów niewątpliwie warto zobaczyć na trasie. Także Pustynia Błędowska znajduje się w tej okolicy. No i jest Ojcowski Park Narodowy oraz całe mnóstwo rezerwatów przyrody.

Gdzie się zatrzymać?

Jura Krakowsko-Częstochowska
Zamek Rabsztyn koło Olkusza, Jura Krakowsko-Częstochowska, fot. Shutterstock

W Krakowie możemy rozpocząć podróż Szlakiem Orlich Gniazd. Po drodze będziemy mijać wiele miejscowości, w których znajdziemy hotele i pensjonaty o różnym standardzie. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Podzamcze i zamek Ogrodzieniec – to jedno z miejsc wartych zatrzymania się na dłuższą chwilę (to już Śląsk, blisko granicy z Małopolską).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE