Strona głównaCiekawostkiZamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji

W samym centrum Puszczy Noteckiej powstaje zamek w Stobnicy – współczesny kolosalny budynek, ale stylizowany na średniowieczny. Wielka inwestycja nie od razu wzbudziła ogrom kontrowersji – realizowana jest od 2015 roku, ale głośno zrobiło się o niej dopiero teraz. Inwestorem jest spółka D.J.T.

15 kondygnacji i 50-metrowa wieża

O co chodzi z zamkiem w Stobnicy? To dziś budowa, która wzbudza wiele kontrowersji. Inwestycja jest wielka: będzie miała poziomy podziemne, parter i dodatkowo wzniesie się wysoko nad ziemię licząc łącznie 15 kondygnacji. Zamek w Stobnicy wieńczyć ma 50-metrowa wieża.

Pozwolenie na budowę dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Prawdopodobnie po ukończeniu gmach będzie jednak pełnił funkcję typowo hotelową z apartamentami na wynajem.

Zamek w Stobnicy na ustach całej Polski


Kto w ogóle pozwolił na budowę zamku? Znajduje się on na terenie Natura 2000 co wzbudziło sprzeciw ekologów i niektórych okolicznych mieszkańców. Dodatkowo sztucznie rozbudowano wyspę, na której zamek się znajduje. Okazuje się, że inwestycja ma pozwolenie na budowę i wszystkie potrzebne dokumenty, w tym decyzję środowiskową i akceptację Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu – mógł on zablokować inwestycję w sercu puszczy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Obornikach i naczelnik wydziału ochrony środowiska skontrolowali budowę ponownie po doniesieniach medialnych. Sprawą zainteresowały się także Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura. Tak duża ingerencja w dziką puszczę o dużych walorach przyrodniczych mogła, ale nie musiała nosić znamiona przestępstwa. By otrzymać pozwolenie na budowę najmniejszego budynku na obszarach Natura 2000 trzeba otrzymać szereg specjalnych zezwoleń i przejść skomplikowaną procedurę – wielkiemu zamczysku się to udało.

Gdzie jest zamek w Stobnicy

Zamek w Puszczy Noteckiej znajduje się w woj. wielkopolskim, w pobliżu miejscowości Stobnica w gminie Oborniki, w powiecie obornickim. Na mapie satelitarnej widać ogrom przedsięwzięcia (na widoku terenowym mapy nie widać nawet wyspy oddzielonej sztucznie od lądu i powiększonej na potrzeby budowy zamku).

Nowy zabytek? Ten nie jest pierwszy

zamek w łapalicach podobny jak zamek w stobnicy
Zamek w Łapalicach to także a’la średniowieczna warownia. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Mamy w Polsce co najmniej jeszcze jeden zamek, który jest „współczesną ruiną”. Stylizowana na średniowieczną warownia powstawała w Łapalicach niedaleko Kartuz na Kaszubach.

Z lotu ptaka zamek w Łapalicach jest po prostu przepiękny. Z bliska, jeszcze ciekawszy, bo widzimy, że coś jest z nim nie tak… Jest zbudowany współcześnie. To niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela. Zamek nie jest opuszczoną ruiną, a po prostu placem budowy, który być może pozostanie nim już na zawsze. Nadzór budowlany w tym wypadku wstrzymał inwestycję. Czy zamek w Stobnicy czeka podobny los?

Zdjęcie zajawkowe Fot. Paweł F. Matysiak, źródło: Polska The Times on Twitter

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE