Strona głównaZ dronaSępolno – sen architekta o orle widocznym z powietrza

Sępolno – sen architekta o orle widocznym z powietrza

Sępolno to jedno z osiedli Wrocławia na Wielkiej Wyspie (tej samej, gdzie znajdują się zoo czy Hala Stulecia). Zostało zaprojektowane w szczególny sposób. Czteropiętrowe domy układają się w kształt orła, dobrze widocznego z lotu ptaka. Była dzielnica willowa dla zamożnych wrocławian, nadal jest popularnym miejscem do zamieszkania. Dlaczego Sępolno wygląda tak niesamowicie?

Zanim powstało modelowe osiedle

Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Podwrocławska wieś Sępolno, zwana wcześniej Zemplinem, Czympelinem, Semplinem czy też Sępólnem, w średniowieczu była zaledwie niewielką osadą. Ludzie osiedlali się w okolicach dzisiejszego skrzyżowania Bacciarellego i Mielczarskiego, tam gdzie dziś już zaczyna się kolejne osiedle – Bartoszowice.

Nurty Odry, ale też Czarnej wody czy Widawy, zalewały położone na podmokłych terenach domy. Dopiero przekopanie kanały Odry w XVI wieku zapewniło względny spokój, a już całkowicie problem został zażegnany w 1919, kiedy to przekopano Czarną Wodę. Dziś jej nędzne pozostałości można oglądać w Parku Szczytnickim.

Sępolno, czyli koncepcja miasta-orła i miasta-ogrodu

Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Wielkie plany budowy modelowego osiedla na Wielkiej Wyspie, pochodzą z początku XX wieku. Osiedle zaprojektowali Paul Heim, Hermann Wahlich i Albert Kempter. Przedstawiali  koncepcję miasta-ogrodu. W zgrabnych domkach miała mieszkać klasa średnia, a osiedle zapowiadało się na luksusowy willowy zakątek. Budowa trwała od 1919 do 1935 roku.

Pośrodku osiedla biegną osie ulic Kosynierów Gdyńskich i Partyzantów wyznaczające korpus widocznego z lotu ptaka wielkiego orła. Na zielonym skwerze znajduje się niewielki amfiteatr, obok postawiono kościół ewangelicki. Po przeciwnej stronie centralnego placu zbudowano szkołę podstawową.

Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Przy każdym z szeregowych domów znajdują się ogródki. Jest tu dużo zieleni. Do tej pory wille na Sępolnie cieszą się powodzeniem wśród potencjalnych kupców. Przy niektórych ulicach są także pokaźne ogrody na tyłach domów.

Kształt osiedla nawiązuje do herbu Dolnego Śląska. Gdy przyjrzymy mu się bliżej, znajduje się w nim orzeł śląski. Podobny jest nieco do niemieckiego symbolu narodowego, ale to właśnie czarny orzeł śląski był inspiracją dla architektów.

Kina i obóz pracy dla kobiet

Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Przemyślany układ przestrzenny osiedla wciąż przyciąga tu miłośników architektury. Jest to jednak atrakcja również dla pasjonatów historii. W budynku wspomnianej szkoły podstawowej znajdował się w czasie II wojny światowej obóz pracy przymusowej dla kobiet.

W późniejszych latach władze komunistyczne urządziły pokazy filmów w kościele ewangelickim Pamięci Króla Gustawa Adolfa. Kina były dwa. Dziś ta świątynia luterańska należy do parafii św. Krzysztofa. Można tam uczęszczać na nabożeństwa, ale też zajęcia grup środowiskowych.

Wielka Wyspa dzisiaj

Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©
Sępolno, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Sępolno znajduje się na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu, otoczonej Odrą i jej kanałami. Możemy pospacerować po Dąbiu, Zalesiu, Szczytnikach, Zaciszu, Bartoszowicach, Biskupinie i oczywiście Sępolnie. Największe atrakcje tej okolicy to park Szczytnicki, w którym znajdują się Hala Stulecia (inaczej Hala Ludowa, o której poczytasz w naszym podlinkowanym tekście, kliknij) i Pergola, a także Ogród Japoński.

Obok, po drugiej stronie ul. Wróblewskiego znajdziemy wrocławski ogród zoologiczny, najstarszy w Polsce z największą liczbą gatunków zwierząt. A w zoo koniecznie trzeba zajrzeć do Afrykarium, jedynego oceanarium na świecie poświęconego w całości faunie Czarnego Lądu.

Na Dąbiu możemy zobaczyć osiedle WuWa, zbudowane w 1929 roku na wystawę mieszkania i miejsca pracy. Zlokalizowane jest w okolicach ul. Tramwajowej i Wróblewskiego. Po drugiej stronie ulicy znajduje się nieczynna zajezdnia tramwajowa Dąbie, jedna z piękniejszych we Wrocławiu. Dziś to Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE