Krzyżacka forteca w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, zwana była zamkiem wodnym. Wszystko dzięki jego położeniu. Warownia otoczona była z każdej strony rzekami – od północy zamku płynęła Wda, od południa Wisła. Gdy wody osiągały wysoki poziom, zamek w Świeciu wyglądał jak twierdza na wyspie. Sprawiało to, że był on trudno dostępny dla wroga. Dziś zamek słynie z najwyższej krzywej wieży w Polsce oraz… nietoperzy. Czego jeszcze nie wiecie o zamku w Świeciu?
Jedyny krzyżacki zamek wodny
Zamek w Świeciu to gotycka budowla, którą zbudowali Krzyżacy na początku XIV wieku. Jego mocną stroną było położenie między rzekami Wisłą i Wdą. Była to jedyna taka krzyżacka budowla zwana zamkiem wodnym. Dostęp do warowni stał się bardzo ograniczony. Zamek posiadał cztery skrzydła oraz cztery okrągłe wieże wystające poza ich obręb. Całość otaczał mur obwodowy oddalony od murów zamku z każdej strony o 10 metrów. Było to zabezpieczenie zamku przed zmieniającym się poziomem rzek.
Zamek odgrywał w historii istotną rolę. W 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem, w okolicach Świecia gromadziła się armia udająca się na walkę. W późniejszych latach zamek kilkukrotnie przechodził z rąk krzyżackich do polskich. Dopiero podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku zamek został spalony.
Zamek w Świeciu – najwyższa krzywa wieża
Dziś zamek różni się od tego, który został wybudowany w XIV wieku, jednak nadal robi duże wrażenie. Posiada cylindryczną wieżę o wysokości 34 metrów. Co ciekawe, ten charakterystyczny punkt zamku przez lata odchylił się od pionu 106 cm. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce, którą do dziś mogą odwiedzać turyści.
Ten najważniejszy element zamku warto odwiedzić. Już samo wejście na szczyt warowni robi ogromne wrażenie. Droga prowadzi przez kręte wąskie schody, a gdy dotrzemy na samą górę, naszym oczom ukaże się piękny widok na Dolinę Dolnej Wisły. Obszar ten jest chroniony i wpisany na listę Natura 2000. Z wieży podziwiać można także panoramę Świecia, Chełmna a gdy jest piękna pogoda także Grudziądza.
Dziś wokół zamku zmieniło się także otoczenie za sprawą oddalenia Wisły od jej koryta. Dawniej budowla znajdowała się w widłach dwóch rzek, które sprawiał, że zamek wyglądał jak twierdza na wyspie. Obecnie dzieje się tak tylko podczas powodzi.
Jego wysokość – nietoperz
O zamku w Świeciu krążą liczne legendy. Jedna z ich mówi że pod twierdzą znajdują się wielkie korytarze prowadzące z zamku pod Wisłą do Chełmna oraz pod Wdą do Sartowic. Dotychczas nie znaleziono tych tuneli, ale w piwnicach warowni znajdziemy inną atrakcję. Osiedliły się tu nietoperze – mopki zachodnie, dla których zamek stał się zimowym miejscem noclegowym. Za ich sprawą cały obszar znajduje się od 2008 roku pod ochroną Natura 2000.