Cerkwie na Podlasiu zachwycają kolorami. To zdecydowanie jedna z najbardziej barwnych obiektów w tej okolicy. Cerkwie na Podlasiu skrywają również wiele ciekawych legend. Chociaż na terenach województwa podlaskiego znajduje się bardzo dużo cerkwi (w tym aż 70 drewnianych), to naszym zdaniem przedstawione poniżej świątynie zasługują na szczególną uwagę. Poznajcie najpiękniejsze cerkwie na Podlasiu.

1. Cerkiew Ikony MB Wszystkich Strapionych Radość w Koterce

Cerkiew w Koterce, fot. Shutterstock

Cerkiew w Koterce zadziwia przede wszystkim swoim położeniem – z daleka od jakichkolwiek zabudowań, w środku lasu, przy granicy z Białorusią naszym oczom okazuje się przepiękna niebieska budowla ze srebrnym dachem. Cerkiew Ikony Matki Boskiej Wszystkich Strapionych Radość Przy cerkwi znajduje się studnia z wodą, która według podań ma właściwości lecznicze i uzdrawiające.

Nie tylko studnia ma tu właściwości magiczne. Historia cerkwi rozpoczęła się od objawienia, które miało miejsce na uroczysku w okolicach Koterki. Chociaż cudownego objawienia nie uznana, do wsi przyjeżdżało coraz więcej pielgrzymów. Po wielu latach udało się uzyskać zgodę na budowę cerkwi.

2. Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi

Cerkiew w Narwi, fot. Shutterstock

Pierwsza cerkiew stała tu już w 1560 roku, obecna powstała w XIX wieku. w 1990 roku bardzo ucierpiała w wyniku pożaru, największe zniszczenia odnotowano we wnętrzu świątyni. Udało się jednak odrestaurować spalone wnętrze wraz z ikonostasem. Co ciekawe, do niedawna cerkiew w Narwi była… zielona i przypominała malowaniem cerkiew w Trześciance.

Miniaturę cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi można podziwiać w parku miniatur w Hajnówce. Makieta została wykonana na podstawie archiwalnych planów konstrukcji i pomniejszona do skali 1:25.

3. Cerkiew św. Jakuba Apostoła w Łosince

Cerkiew w Łosince, fot. Shutterstock

Decyzja o budowie cerkwi w Łosince zapadła w 1882 roku. W tym miejscu znajdowała się już cerkiew ufundowana przez Izabelę Branicką z Poniatowskich. Niestety, pierwotną cerkiew wykonano z bardzo złej jakości drewna i nie nadawała się już dłużej do użytku. Do wybudowania obecnej cerkwi potrzebne było aż 1490 bali sosnowych. Tworzenie ikonostasu zamówionego u wileńskiego szlachcica trwało dwa lata. Od 1995 roku cerkiew wraz z przynależącym do niej cmentarzem została włączona do rejestru zabytków.

4. Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance

Cerkiew w Trzciance, fot. Shutterstock

Cerkwie na Podlasiu są przede wszystkim niebieskie, ale w Trześciance możemy znaleźć perełkę wyróżniającą się kolorystyką. Cerkiew św. Michała Archanioła posiada zieloną elewację, ciemnozielony dach i złote elementy ozdobne. Świątynia została zbudowana w latach 1864-1867. Pierwsze wzmianki o cerkwi w tej miejscowości pochodzą aż z XVI wieku. Jednak nie wiadomo czy była zlokalizowana dokładnie w tym samym miejscu co obecna.

Obiekt ten leży w pobliżu dwóch podlaskich szlaków turystycznych: Podlaskiego Szlaku Bocianiego oraz szlaku Kraina Otwartych Okiennic.

5. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych

Cerkiew w Dubiczach Cerkiewnych, fot. Shutterstock

Cerkiew w Dubiczach Cerkiewnych powstała w latach 1946-1954, więc jest stosunkowo nową świątynią. W tym miejscu znajdowała się wcześniej inna cerkiew i związana jest z nią bardzo ciekawa legenda. Według niej w XVI wieku na terenie dzisiejszego ośrodka wypoczynkowego Bachmaty znajdowała się cerkiew. Któregoś dnia w budynku wybuchł pożar, a z całego wyposażenia uratowała się tylko ikona. Obraz ten miał być niesiony przez wiatr, aż do końca wsi Dubicze. Właśnie tu postanowiono w związku z tym wybudować prawosławną świątynie.

Jak łatwo zauważyć, cerkwie na Podlasiu są w większości malowane na niebiesko. Kolor niebieski w prawosławiu symbolizuję Matkę Boską lub archanioła Michała, czasami również niebo i duchowość. Nie dziwi więc, że świątynie prawosławne są tak chętnie malowane na różne odcienie niebieskiego.

6. Cerkwie na Podlasiu: Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach

Cerkiew w Puchłach, fot. Shutterstock

Cerkiew w Puchłach nieoficjalnie nazywana jest najpiękniejszą tego typu budowlą na Podlasiu. Jest to również bardzo ważny ośrodek religijny dla wyznawców prawosławia. To właśnie tu znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Z miejscem tym związana jest również legenda. Według niej w tym miejscu ukazała się kiedyś Matka Boska i uzdrowiła dolegliwości człowieka, na które nie pomogły wszelkie znane lekarstwa. Od jego choroby (opuchlizny nóg) miała się wziąć nazwa miejscowości.

Które cerkwie na Podlasiu podobają się Wam najbardziej?

Cerkiew w Puchłach – cudo z bezcenną ikoną