Kolejki wąskotorowe to niezwykły element polskiego krajobrazu. Powstały w XIX wieku i do dziś przynoszą rozrywkę dla małych i dużych. Kiedyś służyły do celów przemysłowych – wykorzystywano je między innymi w hutnictwie, leśnictwie oraz przemyśle wydobywczym.  Kolejki wąskotorowe położone w bardzo malowniczych zakątkach Polski jak np. Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa, pozwalają na połączenie zwiedzania atrakcji regionu z czystą zabawą jaką przynosi przejazd zabytkową ciuchcią. Zobaczcie najciekawsze kolejki wąskotorowe w Polsce.

1. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, fot. Tupungato, Shutterstock

Górnośląska Kolejka Wąskotorowa jest wizytówką Polski w tej dziedzinie. To nie tylko najstarsza kolejka w naszym kraju, ale również na świecie.  Ze względu na przemysłowy charakter regionu łączyła wiele fabryk, kopalni i hut. W XX wieku upadłość wielu firm zagroziła dalszemu funkcjonowaniu kolejki. Na szczęście władze miasta postanowiły stworzyć z niej atrakcję turystyczną. W sezonie letnim możemy skorzystać z regularnego połączenia na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, województwo śląskie

2. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna, fot. Avillfoto, Shutterstock

Bieszczadzki Park Narodowy podziwiany z kolejki wąskotorowej? To jak najbardziej możliwe. Trasa kolejki leśnej biegnie przez Wolę Michową, Balnicę, Solinkę, Żubracze, Cisną, Dołżycę oraz Przysłup. Tu przygoda rozpoczyna się już od przybycia na miejsce startu ciuchci – zabytkowa stacja kolejki przenosi małych i dużych turystów w klimat nadchodzącej podróży. Kolejki wąskotorowe, takie jak ta w Bieszczadach to ciekawa alternatywa dla pieszego zwiedzania okolicy.

Bieszczadzka Kolejka Leśna, województwo podkarpackie.

3. Krośnicka Kolejka Wąskotorowa

Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, fot. Shutterstock

Kolejka kursuje na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Krośnicach. Na trasie o długości 3 km znajduje się pięć stacyjek. Możemy się przejechać kolejką ciągniętą przez lokomotywę Px48. W budynku stacji, gdzie znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, można kupić pamiątki. Jako że to tereny między Miliczem (znanym ze stawów milickich) a Twardogórą, można przy okazji skorzystać z oferty wypoczynku nad stawami, m.in. z wypożyczalni sprzętu wodnego. Krośnicka Kolej Wąskotorowa położona jest przy drodze nr 448.

Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, województwo dolnośląskie

4. Żuławska Kolejka Dojazdowa

Żuławska Kolejka Dojazdowa, fot. Robson90, Shutterstock

Żuławska Kolej Dojazdowa powstała w 1886 roku i jej głównym zadaniem było połączenie cukrowni w Nowym Stawie z miejscowością Dębina Południe. Po wojnie służyła jeszcze Gdańskim Kolejom Dojazdowym, jednak trasy były systematycznie likwidowane. Reaktywacja kolejki nastąpiła jednak kilka lat temu i dziś możemy podróżować na aż trzech trasach: Tuja – Ostaszewo, Nowy Dwór Gdański – Tuja oraz Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska.

Żuławska Kolej Dojazdowa, województwo pomorskie

5. Kolejki wąskotorowe – Hel

Kolejka wąskotorowa na Helu, fot. Shevchenko Andrey, Shutterstock

Kolejką wąskotorową możecie się przejechać również na Helu. Znajduje się ona na terenie Muzeum Wybrzeża. Choć trasa nie jest tak spektakularna jak w przypadku innych kolejek (jedna ma pół kilometra, druga 1 km), to czeka tu na Was moc atrakcji. Można tu podziwiać m. in. baterię artylerii nadbrzeżnej Schleswig-Holstein oraz największe jednopoziomowe stanowisko artyleryjskie świata.

Kolejka wąskotorowa na Helu, województwo pomorskie

6. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, fot. Robson90, Shutterstock

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała z inicjatywy właściciela cukrowni Zagłoba. W kolejnych latach prężnie się rozwijała i była rozbudowywana o kolejne odcinki. Kolej ucierpiała na skutek I wojny światowej. Remonty pozwoliły na dalsze funkcjonowanie kolejki aż do roku 2001 kiedy podjęto decyzję o zaprzestaniu przewozów. Na szczęście władze postanowiły przekształcić kolejkę w atrakcję turystyczną i dziś z powodzeniem przewozi ona turystów. Nadwiślańską Kolejką wąskotorową możecie się przejechać na trasie Polanówka – Opole Lubelskie.

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa, województwo lubelskie

7. Rogowska Kolejka Wąskotorowa

Rogowska Kolejka Wąskotorowa, fot. alexwhite, Shutterstock

Rogowska Kolejka Wąskotorowa jest jedynym czynnym obiektem tego typu w województwie łódzkim. Trasa kolejki biegnie od Rogowa do Białej Rawskiej poprzez malownicze tereny lasów, pól i sadów. Kiedyś była to wojskowa kolej polowa, która służyła do zaopatrywania żołnierzy na froncie. Trasa liczy sobie aż 50 km. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia drugiej co do wielkości w Polsce kolekcji taboru wąskotorowego na stacji kolejowej w Rogowie.

Rogowska Kolej Wąskotorowa, województwo łódzkie

A jeśli jesteście jeszcze bardziej zainteresowani historią kolei wąskotorowej warto wybrać się do Wenecji. Tu znajduje się muzeum kolei wąskotorowej, a także istnieje możliwość przejażdżki na trasie Żnin – Gąsawa.

Polska Wenecja – nie z kanałami, lecz z koleją