Zaledwie 8 kilometrów od Sochaczewa położona jest niezwykła wieś, która na zawsze zmieniła historię polskiej muzyki. Żelazowa Wola jest miejscem urodzenia wybitnego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Uważany jest on za jednego z najznamienitszych kompozytorów romantycznych. To tu „urodziła się legenda”.

To tu wszystko się zaczęło

Żelazowa Wola Fryderyk Chopin dom Chopina
Dom w którym urodził się Fryderyk Chopin. Fot. Shutterstock

Na przełomie XVIII i XIX wieku majątek Żelazowa Wola należał do rodziny Skarbków. Mieszkała tu wtedy hrabina Ludwika Skarbkowa wraz z piątką dzieci. W tym miejscu rozpoczęła się też miłość państwa Chopinów. Justyna z Krzyżanowskich (matka Chopina) pochodziła z ubogiej rodziny szlacheckiej i zamieszkiwała w majątku w zamian za pomoc rodzinie Skarbków. Mikołaj Chopin przyjechał do Żelazowej Woli z Francji i był guwernerem najmłodszych mieszkańców majątku.

Chopinowie wzięli ślub i zamieszkali w oficynie dworskiej. 1 marca 1810 roku na świat przyszedł Fryderyk. Rodzina nie mieszkała tutaj jednak długo. Już jesienią 1810 roku postanowili opuścić Żelazową Wolę. Nie był to jednak ostatni kontakt Fryderyka Chopina z miejscem swojego urodzenia. Chopinowie chętnie odwiedzali Skarbków i spędzali tu święta oraz wakacje.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola Fryderyk Chopin dom Fryderyka Chopina
Popiersie Chopina przed domem w Żelazowej Woli, fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Oczywistą częścią wizyty w Żelazowej Woli jest zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Podczas swojej wizyty możecie jednak zobaczyć znacznie więcej. Często odbywają się koncerty oraz recitale młodych utalentowanych artystów. W Żelazowej Woli nie brakuje również licznych wystaw czasowych poświęconych twórczości i życiu Fryderyka Chopina.

Wstęp do parku i domu jest płatny. Bilet normalny kosztuje 23 zł, a ulgowy 14 zł. W środy wstęp jest bezpłatny.

Zielone otoczenie domu Chopina

Żelazowa Wola park w Żelazowej WOli DOm Chopina
Park w Żelazowej Woli. Fot. Shutterstock

Za projekt parku w Żelazowej Woli odpowiadał wybitny architekt Franciszek Krzywda-Polkowski. Do wsi sprowadzone specjalnie bardzo rzadkie gatunki roślin. Tak w Żelazowej Woli pojawiły się rośliny z całego świata. Dziś park można zwiedzać w ramach wizyty w domu Chopina.

Chociaż Fryderyk Chopin spędził w Żelazowej Woli zaledwie niewielką część swojego życia to ta wieś pod Sochaczewem jest najbardziej kojarzona z polskim kompozytorem. Fani jego twórczości przyjeżdżają tu nie tylko z różnych zakątków Polski, ale również z całego świata.

Atrakcje w Polsce

  • Rafting Active Move w Szczawnicy

    Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

  • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

    W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

  • Ruiny kościoła w Kobułtach

    Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów