City breaki to krótkie, najczęściej weekendowe, wypady do najpopularniejszych europejskich miejsc. Ale my również mamy w Polsce miasta, które warto odwiedzić w wolnej chwili. Polska na weekend jest zachwycająca i ciekawa. Jeśli masz ochotę poznać nasz kraj nie musisz brać długiego urlopu. Wystarczy wolny weekend i odrobina chęci, a w poniedziałek wrócisz do pracy wypoczęty i bogatszy o nowe wspomnienia.

1. Lublin

Lublin to miasto z historią. To tu miały miejsce wydarzenia istotne dla naszego kraju. Czuć historię przeplatającą się z nowoczesnością.

Wycieczkę po Lublinie warto zacząć od zamku i poznania eksponatów upamiętniających podpisanie Unii Lubelskiej. Jednym z nich jest znany obraz Matejki przedstawiający właśnie to wydarzenie.

Powiew nowoczesności poczujemy natomiast wybierając się do Centrum Spotkania Kultur. Ten budowany od lat 70. XX wieku gmach, dopiero kilka lat temu uzyskał swój ostateczny wygląd. Mieści się tu między innymi filharmonia oraz Teatr Muzyczny.

Dowiedzcie więcej o Lublinie.

Lublin – nowoczesne miasto z duszą

2. Bydgoszcz

Wisła to najdłuższa i najważniejsza rzeka w Polsce. Przepływa ona także przez Bydgoszcz, jednak to nie Wisła a Brda zachwyca od lat mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Jeśli przyjedziecie tu na weekend warto pierwsze kroki skierować właśnie nad rzekę. To przy niej znajduje się urokliwa Wyspa Młyńska, bydgoska Wenecja, Spichrza oraz „przechodzący przez rzekę”. W Bydgoszczy podczas weekendu warto odwiedzić także Muzeum Mydła i Brudu, Exploseum oraz skosztować pysznej gęsiny, która podobno w tym regionie jest najsmaczniejsza.

Poznajcie więcej dziejów miasta nad Brdą.

Bydgoszcz – miasto nad Brdą

3. Poznań

Lubicie gdy coś się wokół Was dzieje? Jeśli tak to Poznań jest dla Was idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. Pierwsze kroki warto skierować na Stary Rynek. To tu znajduje się piękny ratusz, z którego każdego dnia w południe wyłaniają się koziołki i stukają się rogami. Oczekując na zobaczenie tego symbolu miasta warto zamówić kawę oraz skosztować poznańskiego specjału jakim są rogale świętomarcińskie. W pozbyciu się wyrzutów sumienia po zjedzeniu tych pysznych słodkości pomoże Wam udanie się nad Jezioro Maltańskie. Jest to niemal serce miasta, które tętni życiem, a miłośnicy sportów poczują się tutaj jak w domu.

Dowiedzcie się co jeszcze czeka na Was w Poznaniu.

Poznań – gorące serce Wielkopolski

4. Gdynia

Nadmorska część Gdyni to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Warto odwiedzić najpopularniejsze miejsca takie jak Akwarium, port czy ORP Błyskawica. Jednak jeśli macie ochotę poczuć prawdziwy nadmorski klimat to koniecznie wybierzcie się na plażę w Orłowie. To tu znajduje się molo, klify orłowskie oraz promenada idealna na krótsze i dłuższe spacery.

Więcej o klifach w Orłowie.

Klif Orłowski – najpiękniejszy brzeg Bałtyku

5. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Swój urok rzuca na odwiedzających niemal na każdym kroku. Wizytówką miasta jest rynek z charakterystyczną studzienką. Ale warto zobaczyć także inne miejsca w Kazimierzu jak np. zamek oraz Górę Trzech Krzyży. Weekend spędzony tutaj to gwarancja odpoczynku i relaksu w przepięknej scenerii.

Poznaj 10 atrakcji miasta, które musisz zobaczyć

Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

6. Hel

Masz ochotę spędzić weekend w oryginalny i niespotykany nigdzie indziej sposób? Jeśli tak to koniecznie wybierz się na Półwysep Helski. Hel to miejsce gdzie oprócz plażowania i zjedzenia pysznej rybki czeka na Was wiele ciekawych atrakcji. Tutaj masz szansę przejechać na rowerze cały półwysep, przejść zatokę wpław lub przenocować w wagonach kolejowych.

Więcej nietypowych atrakcji Helu

Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego

7. Sandomierz

fot. vivoo, Shutterstock

Sandomierz to miasto, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Popularność zawdzięcza kręconym tu filmom i serialowi Ojciec Mateusz. Ale Sandomierz to przede wszystkim piękne miasto pełne zabytków i atrakcji, które docenicie przyjeżdżając tu na weekend. Wybierzcie się koniecznie na Stare Miasto, do Domu Długosza, na Zamek Królewski oraz zobaczcie sandomierską podziemną trasę turystyczną.

Zobaczcie co Jeszcze czeka na Was w Sandomierzu.

Sandomierz – nasz mały Rzym

8. Częstochowa

W Częstochowie znajdziemy najpopularniejsze w Polsce sanktuarium. Co rok tysiące pielgrzymów przybywają na Jasną Górę pomodlić się, prosić o łaski i podziwiać to okazałe miejsce. Ale Częstochowa to także miejsce z historią. To tutaj toczyła się jedna z bitew Potopu Szwedzkiego, a na cześć tego wydarzenia utworzono muzeum z wyjątkowymi zbiorami broni i zbroi z tamtego okresu.

Dowiedzcie się dlaczego jeszcze warto wybrać się do Częstochowy.

Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

9. Gorzów Wielkopolski

fot. pawel pajor, Shutterstock

Gorzów Wielkopolski – malownicze miasto na siedmiu wzgórzach. Pełne zielonych parków, zaskakujące Nowym Miastem oraz legendami i historią. Podczas weekendowego pobytu koniecznie zobaczcie Studnię Czarownic, spichrza, mury obronne z XV wieku i zróbcie sobie ciekawe zdjęcie na tle mostu Staromiejskiego.

Poznajcie dzieje powstania miasta i ciekawe legendy

Gorzów Wielkopolski – miasto na siedmiu wzgórzach

10. Suwałki

fot. Shutterstock (10)

Suwałki, choć są najzimniejszym regionem Polski, to jednak przyciągają wyjątkowymi atrakcjami. Znajdziemy tu liczne cerkwie, klimatyczne małe cmentarze oraz świątynie. Podczas spaceru po mieście nie możecie ominąć głównej ulicy Suwałk – ul. Tadeusza Kościuszki. To tu znajduje się Ratusz i Muzeum Okręgowe. W mieście odpoczniecie także nad pięknymi jeziorami otoczonymi lasami i zielenią. Suwałki to bez wątpienia polski biegun zimna, dlatego jeśli nie przepadamy za upałami to odnajdziemy się tu doskonale.

Dowiedzcie się więcej o Suwałkach

Suwałki – to musisz zobaczyć