Gdzie, jeśli nie w Toruniu jest najlepsze miejsce na muzeum piernika? To właśnie w mieście Kopernika powstała pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie założona w 2006 roku. Żywe Muzeum Piernika to nie tylko wystawa – tu spróbujesz i co najważniejsze przygotujesz własne pierniki. Wbrew pozorom nie jest to atrakcja tylko dla najmłodszych, bo wszyscy bawią się tu wyśmienicie.

Toruńskie pierniki

muzeum piernika
Toruń piecze pierniki od około 700 lat, fot. pixabay

Pyszne ciasteczka kojarzące się z miastem Kopernika są dziedzictwem tego regionu. Pierniki toruńskie to tradycyjny wypiek wyrabiany od około 700 lat. Te prawdziwe są przygotowywane ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu oraz przypraw korzennych.

Pierniki pieczono już w średniowieczu. Wtedy zajmowały się tym cechy rzemieślnicze, które starannie strzegły receptury na idealne ciasteczka. Z czasem piernikowe szaleństwo osiągało coraz większe rozmiary – przygotowywali je nawet zakonnicy.

Osobą najbardziej kojarzoną z tradycyjnym toruńskim wypiekiem jest Gustav Weese. W 1751 roku otworzył on niezwykle nowoczesną jak na tamte czasy fabrykę. Była to najstarsza przemysłowa manufaktura w regionie. Dziś tradycje zakładu kontynuuje największa fabryka produkująca tradycyjne słodkości czyli Fabryka Cukiernicza Kopernik. Właśnie z miłości mieszkańców Torunia do pierników powstało Żywe Muzeum Piernika.

Muzeum z miłości do piernika

muzeum piernika
W Muzeum Piernika możemy podziwiać zabytkowe maszyny, fot. Shutterstock

Wizyta w Muzeum Żywego Piernika to prawie jak podróż w czasie. Zwiedzanie rozpoczyna się od powrotu do średniowiecza. Goście mają okazję przyjrzeć się tradycyjnym metodom wypiekania pierników, zapoznać się z działaniem zabytkowych maszyn a także poznać rytuały związane z produkcją. Wszystkie sekrety zdradzą wyjątkowi przewodnicy – Mistrz Piernikarski i Wiedzmy Korzenne.

Drugie piętro to już bardziej współczesna historia piernika. Przedstawione eksponaty pochodzą z XIX i XX wieku. Można tu zobaczyć niemieckie maszyny, solidne woskowe formy nadające piernikom charakterystyczny kształt oraz zabytkowy piec, w którym tworzyły się kiedyś wszystkie słodkości.

Muzeum Piernika – obudź w sobie piekarza

muzeum piernika
Pierniczki przygotowane własnoręcznie smakują najlepiej, fot. Shutterstock

W Muzeum Piernika jest wiele miejsca na kreatywność odwiedzających. Goście mogą np. ozdobić pierniki pod czujnym okiem artystek malarek, wykwalifikowanych w fantazyjnym ozdabianiu słodkości.  Zanim jednak dojdzie do dekorowania trzeba wykonać sporo innej pracy. Odwiedzający przesiewają mąkę, przygotowują przyprawy, a nawet ugniatają ciasto. Wybierając się do Muzeum Piernika musicie być przygotowani, że łatwo się tu pobrudzić. Wszystko jednak wynagradza wyjątkowy smak toruńskich pierników.

Muzeum Żywego Piernika w Toruniu, ul. Rabiańska 9.

Wstęp płatny – dorośli 21 zł, dzieci 16 zł.