Strona głównaTop 10Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających

Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających

Boguszów-Gorce leży w Sudetach, nieopodal Wałbrzycha. Jest to bardzo malowniczo zlokalizowana miejscowość na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Kiedyś było to zagłębie przemysłu górniczego z dwiema kopalniami węgla kamiennego Witold i Barbara. Dziś, kiedy kopalnie są już nieczynne, miasto postawiło na rozwój turystyki i sportów.

Kiedy chcemy odpocząć w górach, często wybieramy popularne kurorty, których mankamentem jest to, że są bardzo turystyczne i zatłoczone. Okazuje się, że Boguszów-Gorce jest znakomitą alternatywą dla takich miejsc. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – miłośnicy górskich wypraw trekkingowych, biegacze, amatorzy kolarstwa górskiego czy narciarstwa. Atutem Boguszowa jest cicha i spokojna okolica, gdzie można aktywnie odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Oto co możecie odkryć dla siebie w Boguszowie-Gorcach.

Góra Chełmiec

Panorama Boguszowa-Gorc z górą Chełmiec w tle, fot. Artur Kowalczyk
Panorama Boguszowa-Gorc z górą Chełmiec w tle, fot. Artur Kowalczyk

Chełmiec należy do Gór Wałbrzyskich i wznosi się na wysokość 851 m n.p.m. Jest drugim wzniesieniem tego pasma pod względem najwyższej wysokości. Szczyt Chełmca z charakterystycznym krzyżem jest popularnym celem pieszych wędrówek. W obszarze masywu góry przebiegają trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i niebieski. Biorąc pod uwagę przewyższenia nie są to forsowne trasy, jednak bardzo malownicze.

Szczyt Chełmca chętnie też zdobywają amatorzy rowerów górskich. Na górę prowadzi kilka tras, zarówno z Boguszowa, jak i pobliskiego Wałbrzycha, można tam też wybrać ciekawe trasy zjazdowe.

Na szczycie Chełmca znajduje się wieża widokowa, która aktualnie jest zamknięta dla zwiedzających. Podobno planowane jest jej ponowne otwarcie. Roztacza się stamtąd piękny widok na Sudety.

Sudecka Setka

Sudecka Setka, bieg Boguszowa-Gorc, fot. Shutterstock Boguszów-Gorce
Sudecka Setka, bieg Boguszowa-Gorc, fot. Shutterstock

Pod koniec czerwca, w Boguszowie-Gorcach, odbywa się ultramaraton – Sudecka Setka, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy w środowisku ekstremalnych biegaczy. Bieg jest nieprzerwanie organizowany od 1989 roku. Boguszów-Gorce przejął pieczę nad imprezą od 1995 roku.

Uczestnicy startują o godz. 22 z Rynku. Są dwa dystanse do wyboru: 42 i 100 km. Krótsza trasa została wyznaczona zwłaszcza dla młodszych biegaczy, od 16 roku życia. Większość uczestników planuje pokonać cały dystans. Istnieje jednak możliwość skrócenia trasy w trakcie biegu i zakończenia go po 42. lub 72. kilometrze. Jest to z pewnością kusząca opcja dla zmęczonych wielogodzinnym biegiem. Ci, którzy oparli się tej pokusie odnoszą prawdziwe zwycięstwo, nawet jeśli na mecie zdobędą dalsze pozycje. Bieg jest bardzo ciężki. Nie dość, że odbywa się nocą, to biegacze jeszcze muszą pokonać spore przewyższenia. Trasa wiedzie przez Chełmiec – 851 m n.p.m., Mniszek – 711 m n.p.m. i Trójgarb – 778 m n.p.m.

Jeśli ultramaratony to coś dla Ciebie, zapisy na Sudecką Setkę ruszają już w styczniu.

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy

Boguszów-Gorce, Kościół pw. Św. Trójcy, fot. Artur Kowalczyk zdjęcie z naszego kalendarza na 2018 r.
Boguszów-Gorce, Kościół pw. Świętej Trójcy, fot. Artur Kowalczyk, zdjęcie z naszego kalendarza na 2018 r.

Ten malowniczy, żółty kościół, który widnieje na tym zdjęciu znajduje się w naszym kalendarzu na 2018 r. Jest to parafialny kościół katolicki Świętej Trójcy i zarazem najcenniejszy zabytek Boguszowa-Gorc. Znajduje się przy placu Jana Pawła II, w sąsiedztwie boguszowskiego rynku.

Najpierw w 1525 r. stanął w tym miejscu drewniany kościół ufundowany przez górników z Boguszowa-Gorc. Był świątynią katolicką. W 1710 r. strawił go jednak pożar.

Obecna budowla wzniesiona została w stylu barokowym w latach 1722-1723. Remontowana i przebudowywana była w XVIII i XIX wieku. Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego, jest jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu.

Wewnątrz kościoła na szczególną uwagę zasługuje ambona z przełomu XVIII i XiX wieku oraz ołtarz główny z 1887 r. Interesujący jest też chór, wsparty na drewnianych toskańskich kolumnach z 1823 roku oraz neoklasycystyczny prospekt organowy pochodzący z ok. 1890 r.

Na zewnątrz kościoła – w jego ściany od strony południowej, wmurowane są barokowe i klasycystyczne epitafia. Uwagę zwraca widoczny od frontu neobarokowy szczyt spływowy, zakończony półkolistą konchą i ozdobiony wazonem. W kościelnej wieży znajdują się trzy dzwony, jeden z 1924 r. i dwa powojenne.

Najwyżej położony Rynek w Polsce – Boguszów-Gorce

Rynek w Boguszowie-Gorcach, fot. Artur Kowalczyk
Rynek w Boguszowie-Gorcach, fot. Artur Kowalczyk

Rynek w Boguszowie-Gorcach bije ogólnopolski rekord. Jest najwyżej położonym rynkiem w Polsce. Znajduje się na wysokości 591,58 m n.p.m. Od 1995 roku pod koniec czerwca jest punktem startu ultramaratonu Sudeckiej Setki.

Rynek w Boguszowie-Gorcach jest właściwie ryneczkiem, niewielkich wymiarów placem, który sąsiaduje z barokowm kościołem parafialnym pw. Św. Trójcy. Przy rynku wznosi się gmach Ratusza, barokowa budowla z 1737 roku. Jest dzisiaj siedzibą władz miasta.

Boguszowski Ratusz też jest rekordzistą. Wznosi się na wysokości 592 m n.p.m. i tym samym jest najwyżej położonym gmachem ratusza w Polsce.

Czytaj więcej o ciekawych rynkach: Najciekawsze rynki w Polsce, top 10 rekordów.

Szyb Witold

591,58 m n.p.m.
Boguszów-Gorce, Stara Kopalnia Witold, fot. Shutterstock

Szyb Witold to zrewitalizowany w latach 2007-2013 obiekt wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Jest to miejsce niezwykle ważne dla górniczej historii gminy Boguszów-Gorce i całego regionu. Historia tego miejsca sięga II połowy XVIII wieku i jest ściśle związana z wydobyciem węgla kamiennego w osadzie Gorce – obecnie dzielnicy Boguszowa-Gorc leżącej u podnóża góry Mniszek.

Na przestrzeni wieków krajobraz miasta kształtował przemysł wydobywczy węgla kamiennego, w tym przede wszystkim szyb Witold (o głębokości 586 m) z wieżą wyciągową. Po II wojnie światowej Witolda przyłączono do zakładów wydobywczych Victoria w Wałbrzychu. Eksploatacja węgla kamiennego na Witoldzie trwała do roku 1993, kiedy to w wyniku zmian gospodarczych rozpoczął się proces zamykania wałbrzyskich kopalń. Szyb Witold jako jeden z pierwszych został poddany likwidacji.

Obecnie szyb Witold to miejsce łączące pokolenia. W dawnym budynku nadszybia działa Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, czynna jest wieża widokowa oraz sala konferencyjno-szkoleniowa. Odbywają się tutaj koncerty, wernisaże, tradycyjne Barbórki oraz wydarzenia rozrywkowe. W budynku maszyny wyciągowej działa restauracja.

Boguszów-Gorce i góra Dzikowiec

Góra Dzikowiec, fot. Artur Kowalczyk Boguszów-Gorce
Boguszów-Gorce, Dzikowiec, fot. Artur Kowalczyk

U podnóża góry Dzikowiec od kilku lat działa ośrodek sportu i rekreacji. Stok góry jest przygotowywany na białe szaleństwo odkąd tylko chwycą pierwsze mrozy. Jest on ratrakowany i naśnieżany w razie potrzeby. Oświetlenie stoku umożliwia nocne jazdy.

Działa tutaj wyciąg orczykowy i kanapa, z której zimą korzystają narciarze. Latem natomiast wyciągiem wjeżdżają ze swoimi rowerami downhillowcy. Wyciąg orczykowy dojeżdża do połowy stoku i jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych lub początkujących narciarzy. Górna część stoku jest stroma i wymaga większych możliwości technicznych od zjeżdżających. Najważniejsze jest to, że przeważnie nie ma tutaj tłoku i dużych kolejek do wyciągu.

Na szczycie Dzikowca znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się zapierający w piersiach widok na Sudety.

W masywie góry wyznaczone zostały trzy trasy o różnej długości dla narciarzy biegowych. Trasy są dość dobrze przygotowane.

Góra Dzikowiec posiada swoje zaplecze noclegowe i gastronomiczne oraz wypożyczalnię sprzętu.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

NAJPOPULARNIEJSZE