• Profil

  Opactwo benedyktynów w Tyńcu stoi na wapiennej skale, tuż obok brzegu Wisły. Miało wspomóc odbudowę Kościoła i kraju.

  Według miejscowej tradycji opactwo benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu zostało założone w 1044 roku. Budowla miała zostać ufundowana przez Kazimierza I Odnowiciela lub Bolesława II Szczodrego.

  W II połowie XI wieku powstał tu zespół romańskich budowli – bazylika oraz zabudowania klasztorne. Niestety w XIV wieku opactwo uległo zniszczeniu w związku z najazdem Czechów i Tatarów.

  W XV wieku w Tyńcu zagościł styl gotycki, później został zastąpiony przez barok i rokoko. Kolejne przebudowy pozwoliły m.in na dodanie do zespołu budowli biblioteki.

  W 1816 roku opactwo zostało zlikwidowane, a jego miejsce zajęło biskupstwo tynieckie. Mnisi wrócili do Tyńca dopiero w 1939 roku, a przywrócenie opactwa nastąpiło dopiero w 1968 roku.

  Dzień benedyktynów rozpoczyna się o 5:30. Wtedy odmawiana jest jedna z pięciu modlitw dnia. O 6:30 mnisi uczestniczą w mszy konwentualnej, następnie udają się na śniadanie. Dalsza część dnia to realizacja drugiej części formuły – pracy. A zajęć w opactwie jest całkiem sporo. Na jego terenie znajduje się tzn. Dom Gości z pokojami, w których zamieszkują goście i pielgrzymi

  Czytaj więcej: Opactwo benedyktynów w Tyńcu – spektakularny klasztor na skale

  Bilety na zwiedzanie muzeum klasztoru: normalne 7 zł, ulgowe 5 zł. Zwiedzanie opactwa z przewodnikiem: 7 zł (o pełnych godzinach).

 • Więcej informacji
  Adres: Benedyktyńska 37
  Kraków
  małopolskie
  Polska
  Godziny otwarcia: pon-pt: 9-17, sob, ndz: 10-18, listopad-kwiecień: 10-16
  Telefon: 12 688 54 52
  Ceny biletów: 7zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.