Strona głównaCiekawostkiPałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

Część osób kojarzy pałac w Radziejowicach ze względu na popularny reality show, który był tutaj kręcony kilka lat temu. Rezydencja Radziejowskich to nie tylko szkoła dobrych manier stworzona na potrzeby programu telewizyjnego. Pałac w Radziejowicach jest doskonałym przykładem stylu klasycystycznego i posiada bardzo bogatą historię. Kiedyś było to popularne miejsce spotkań towarzyskich – z chęcią odwiedzali go nawet królowie.

Siedziba rodu Radziejowskich

pałac w Radziejowicach

Pierwotna siedziba rodu Radziejowskich powstała w województwie mazowieckim w powiecie żyrardowskim już w XV wieku. Miejsce zostało wybrane prawdopodobnie ze względu na walory krajobrazowe (bliskie położenie Puszczy Jaktorowskiej) oraz obronne. Za pierwszego właściciela majątku uważa się Andrzeja – protoplastę rodu Radziejowskich.

Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był Stanisław, senator, blisko związany z rodziną królewską. O statusie właściciela wiele może powiedzieć fakt, że jego syna do chrztu podawał sam król Władysław IV. Stanisław przyczynił się on do znacznego rozwoju Radziejowic. Z jego polecenia rozbudowano wieżę i postawiono pałac, który był jeszcze większy niż zachowany obecnie. Świadczą o tym fragmenty murów odnalezione w 1997 roku.

Pałac w Radziejowicach, który możemy podziwiać w obecnym kształcie, to natomiast zasługa prymasa Michała Radziejowskiego. W XVII wieku, po licznych przebudowach rezydencja zyskała charakter barokowy.

Życie towarzyskie i huczne bale

pałac w Radziejowicach

Już po pierwszych przebudowach, kiedy właścicielem majątku był Stanisław, pałac w Radziejowicach robił wrażenie. Mówiło się, że może pomieścić nawet 1000 osób. Senator chętnie i często to wykorzystywał organizując w rezydencji huczne bale. W czasach największej świetności pałac w Radziejowicach gościł bardzo ważnych gości. Chętnie bywali tu królowie – Jan III Sobieski, Władysław IV i Zygmunt III Waza.

To niejedyni znakomici goście majątku. Do Radziejowic chętnie zaglądali pisarze, malarze i poeci. Wśród najwybitniejszych gości można wyróżnić Henryka Sienkiewicza, Juliusza Kossaka oraz Józefa Chełmońskiego.

Pałac w Radziejowicach – intelektualny salon Warszawy

pałac w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach (3), fot. Shutterstock

Dzięki członkom rodu Radziejowskich zespół parkowo-pałacowy w Radziejowicach już zawsze będzie kojarzony z miejscem kultury. Przetrwały tu dawne tradycje i wciąż miejsce to jest tłem dla wydarzeń kulturalnych i koncertów. Od 1965 roku w pałacowych wnętrzach mieści się dom pracy twórczej. Zorganizowano tu również sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Pałac w Radziejowicach może się poszczycić m.in. największą w Polsce wystawą dzieł Józefa Chełmońskiego.

Wart uwagi jest również park otaczający rezydencję. Znajdują się tu wpisane na listę pomników przyrody aleja lipowa i aleja jesionowa. Ponadto można tu podziwiać okaz miłorzębu dwuklapowego – drzewa pochodzącego z Chin, które obecnie jest gatunkiem zagrożonym.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE