• Profil

  Kanał Augustowski jest nie tyle najdłuższym kanałem, ale jednak najdłuższym zabytkiem w Polsce i zachwyca zachowanymi z XIX wieku śluzami.

  Kanał Augustowski powstał w latach 1824-1839. Jego budowniczym był inżynier Ignacy Prądzyński. Wytyczenie kanału miało podłoże ekonomiczne. W tym okresie Królestwo Polskie miało ogromny problem transportem produktów z powodu wysokiego cła narzuconego przez Prusy. Aby obejść ograniczające handel opłaty, postanowiono stworzyć kanał śródlądowy mający połączyć Wisłę z Niemnem oraz z portem w Windawie.

  Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi 101 km. 82 km położone są w Polsce 19 km natomiast znajduje się po stronie Białoruskiej. Największą atrakcją kanału są śluzy, których w Polsce jest 15. Dziewięć z nich zostało zachowanych niemal w oryginale.

  Po kanale pływają statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej, na których pokładzie możemy dowiedzieć się o nim wiele historycznych faktów i ciekawostek. Innym sposobem na odkrycie prawdziwego piękna tego miejsca jest spływ kajakiem.

  Dzieje Kanału Augustowskiego można poznać w Dziale Historii Kanału Augustowskiego Muzeum Ziemi Augustowskiej, które mieści się w zabytkowym Domku Prądzyńskiego z XIX w. przy  ul. 29 listopada 5a w Augustowie).

  Czytaj więcej: Kanał Augustowski – najdłuższy zabytek w Polsce

  Jeśli nie mamy ochoty pływać po kanale kajakiem, możemy wybrać się w rejs statkiem żeglugi śródlądowej. Do Studzienicznej dopłyniemy za 45 zł od osoby a do Doliny Rospudy za 30 zł. Rejsy ruszają z Portu Żeglugi Augustowskiej.

 • Więcej informacji
  Adres: Kanał Augustowski
  Augustów
  podlaskie
  16-326
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.