Kanał Augustowski został zbudowany z powodów ekonomicznych. Miał być najważniejszym szlakiem transportu śródlądowego w Królestwie Polskim. Dziś oprócz tego, że jest najdłuższym zabytkiem w Polsce, to zachwyca otaczającymi go krajobrazami oraz zachowanymi z XIX wieku śluzami. Wybierzcie się w podróż po Kanale Augustowskim.

Na przekór Prusom

Kanał Augustowski powstał w latach 1824–1839. Jego wytyczenie miało podłoże ekonomiczne. W tym okresie bowiem Królestwo Polskie miało ogromny problem transportem produktów z powodu wysokiego cła narzuconego przez Prusy. Aby obejść ograniczające handel opłaty, postanowiono stworzyć kanał śródlądowy mający połączyć Wisłę z Niemnem oraz z portem w Windawie.

Kanał nie spełnił jednak w pełni zaplanowanego celu. Prusy już w 1825 roku zmniejszyły opłaty celne na polskie produkty, przez co transport morski ponownie stał się opłacalny. Także Rosjanie nie wywiązali się z ustaleń i odcinek łączący dorzecze Niemna z portem w Windawie nigdy nie został przez nich wybudowany. Także rozwój kolei spowodował spadek znaczenia żeglugi śródlądowej.

Najdłuższy w Polsce

Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi 101 km. 82 km położone są w Polsce 19 km natomiast znajduje się po stronie Białoruskiej. To sprawia, że polski odcinek trasy uważany jest za najdłuższy zabytkowy obiekt w kraju. Część kanału znajdująca się u naszych wschodnich sąsiadów, została po wojnie zniszczona i zaniedbana. Na szczęście w latach 2004-2005 Kanał Augustowski poddany został modernizacji. Polski odcinek natomiast został w latach powojennych odbudowany i wyremontowany. Dzięki temu, od wielu lat stanowi wyjątkowe miejsce Podlasia. Największą atrakcją kanału są śluzy, których w Polsce jest 15. Dziewięć z nich zostało zachowanych niemal w oryginale.

Kanał Augustowski – jego wodna strona

kanał augustowski
Kanał Augustowski fot. Shutterstock (4)

Jeśli chcecie poznać prawdziwe piękno Kanału Augustowskiego to koniecznie zobaczcie go od strony wody. Po kanale pływają statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej, na których pokładzie możemy dowiedzieć się o nim wiele historycznych faktów i ciekawostek. Innym sposobem na odkrycie prawdziwego piękna tego miejsca jest spływ kajakiem. Płynąc możemy podziwiać licznie występujące tu łabędzie, kaczki, gęsi. Kanał Augustowski to także miejsce idealne dla wędkarzy. Występują tu m. in. liny, leszcze, okonie, szczupaki czy węgorze.

Zobacz także:

Kanał Elbląski – poznajemy ciekawostki