We wsi Pławniowice niedaleko Gliwic, podziwiać można architektoniczną perełkę Śląska. Pałac w Pławniowicach zaskakuje fantazyjną elewacją, kolorem i bogatą historią. To zdecydowanie jeden z piękniejszych polskich pałaców. Rezydencja i otaczające ją ogrody to doskonała propozycja na weekendowy wypad za miasto.

Początki majątku w Pławniowicach

pałac w pławniowicavh
Pałac w Pławniowicach, fot. Shutterstock

Pierwsze wzmianki o majątku w Pławniowicach pojawiają się w dokumentach z 1317 roku. Przez lata posiadłość często przechodziła z rąk do rąk, a jej kolejni właściciele nie wykazywali się zbytnim zainteresowaniem majątkiem. Posiadłość podupadała, szczególnie po wojnie trzydziestoletniej. Na szczęście już wkrótce dla Pławniowic miały nadejść lepsze czasy.

W 1789 roku majątek w Pławniowicach przeszedł w posiadanie rodu Ballestremów. Rodzina ta pochodziła z północnych Włoch. Skąd zatem pojawi się na Śląsku? Giovanni Babtista Angelo Graf von Ballestrem di Castellengo poślubił córkę barona von Stechow, Marię Elżbietę Augustę. Tak rozpoczęła się prawie 150-letnia historia rodu Bellestremów w Polsce.

Skarb rodziny Ballestremów

pałac w pławniowicach
Pałac w Pławniowicach przypomina zamek z bajki. fot. Shutterstock

Budowa rezydencji w Pławniowicach rozpoczęła się w 1882 roku. Powstała ona na miejscu poprzedniego pałacu wzniesionego około 1737 roku. Pałac w Pławniowicach stawiano trzy lata, a koszt budowy to 386 000 ówczesnych marek. Zespół parkowo–pałacowy zaprojektowano jako połączenie neomanieryzmu niderlandzkiego z romantyzmem eklektycznym. Zbudowano go na planie litery U, w projekcie znalazło się miejsce na liczne wieżyczki, iglice, pinakle i lukarny. Pałac w Pławniowicach wyróżnia również elewacja – wykonano ją z cegły klinkierowej i połączono z detalami kamieniarskimi.

Pałac w Pławniowicach jest równie bogaty wewnątrz. Urządzano je bogato, jednak bez zbędnego przepychu. Znajdowały się tu kolekcje broni białej i palnej, cenne portrety a także trofea myśliwskie. W sali pałacowej znajdował się kiedyś ogromnych rozmiarów obraz olejny przedstawiający praprzodka rodu. Dzieło udało się ocalić od zapomnienia i dewastacji i dziś znajduje się w posiadaniu rodziny hrabiowskiej w Straubing (Bawaria, Niemcy).

Rodzina Ballestremów zarządzała majątkiem do 1945 roku. Po wojnie wszystkie dobra rodu zostały przejęte jako majątek poniemiecki na własność państwa.

Pałac w Pławniowicach dziś

Pałac w Pławniowicach
Pałac to połączenie neomanieryzmu niderlandzkiego z romantyzmem eklektycznym, fot Shutterstock

Od 1989 roku Pałac w Pławniowicach znajduje się pod opieką dyrektora Ośrodka Edukacyjno–Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, księdza Krystiana Worbsa. Dzięki jego staraniom udało się uzyskać fundusze na remont pałacu i przywrócić mu dawną świetność. W 2007 roku obiekt otrzymał nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”.

Wstęp do pałacu jest możliwy tylko sezonowo. Można go odwiedzić ok kwietnia do września. W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu zwiedzanie jest możliwe w czwartki o 11 i 13, a w niedziele o 16. W lipcu i sierpniu w czwartki o 11 i 13, a w niedziele o 14, 15, 16 i 17.