• Profil

  We wsi Pławniowice niedaleko Gliwic, podziwiać można architektoniczną perełkę Śląska.

  Pierwsze wzmianki o majątku w Pławniowicach pojawiają się w dokumentach z 1317 roku. Przez lata posiadłość często przechodziła z rąk do rąk, a jej kolejni właściciele nie wykazywali się zbytnim zainteresowaniem majątkiem. Posiadłość podupadała, szczególnie po wojnie trzydziestoletniej. Na szczęście już wkrótce dla Pławniowic miały nadejść lepsze czasy.

  W 1789 roku majątek w Pławniowicach przeszedł w posiadanie rodu Ballestremów. Rodzina ta pochodziła z północnych Włoch. Budowa rezydencji w Pławniowicach rozpoczęła się w 1882 roku. Powstała ona na miejscu poprzedniego pałacu wzniesionego około 1737 roku. Pałac w Pławniowicach stawiano trzy lata, a koszt budowy to 386 000 ówczesnych marek. Zespół parkowo–pałacowy zaprojektowano jako połączenie neomanieryzmu niderlandzkiego z romantyzmem eklektycznym. Zbudowano go na planie litery U, w projekcie znalazło się miejsce na liczne wieżyczki, iglice, pinakle i lukarny. Pałac w Pławniowicach wyróżnia również elewacja – wykonano ją z cegły klinkierowej i połączono z detalami kamieniarskimi.

  Pałac w Pławniowicach jest równie bogaty wewnątrz. Można go zwiedzać.

  Wstęp do pałacu jest możliwy tylko sezonowo. Można go odwiedzić ok kwietnia do września i wejść o niektórych pełnych godzinach. Bilety normalne 8 zł, ulgowe: 5 zł.

  Czytaj więcej: Pałac w Pławniowicach – śląska perełka

 • Więcej informacji
  Adres: Pałac Ballestremów
  Pławniowice
  śląskie
  44-171
  Polska
  Godziny otwarcia: kwiecień-wrzesień: w czwartki o 11 i 13 w niedziele o 16. W lipcu i sierpniu w czwartki o 11 i 13, a w niedziele o 14, 15, 16 i 17.
  Telefon: 32 230 55 51
  Ceny biletów: 8zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.