• Profil

  Twierdza Świnoujście to pruski zespół fortyfikacyjny wzniesiony w XIX wieku. Jego głównym zadaniem była obrona bardzo ważnego w tamtych czasach portu. W skład twierdzy wchodziły cztery forty. Do dziś, w dobrym stanie zachowały się trzy z nich: Zachodni, Gerharda i Anioła. Fort II został zniszczony w latach 70. XX wieku.

  Fort Zachodni został wybudowany w latach 1856-1861. Jego głównym przeznaczeniem była obrona portu przed wrogimi okrętami. Fort Anioła został wybudowany w latach 1854-1858. Zadaniem tej części twierdzy była obrona od strony lądu.

  Twierdza Świnoujście może się pochwalić jednym z najlepiej zachowanych fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin w pobliżu latarni morskiej. Fort Gerharda został wybudowany w latach 1856-1863. Była to dwukondygnacyjna reduta otoczona wałami ziemnymi. W 1881 roku została przekształcona w ufortyfikowaną baterię nadbrzeżną z ławą artyleryjską. Dziś mieści się tu Muzeum Obrony Wybrzeża.

  Możliwe jest zwiedzanie Fortu Gerharda i Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin. To kompleks podziemnych schronów połączonych kilometrowym korytarzem. Obiekt zlokalizowany jest niespełna 5 kilometrów od fortu. Można kupić bilety 2 w 1 do Fortu Gerharda oraz Podziemnego Miasta, należy się skontaktować w celu umówienia wizyty.

  Czytaj więcej: Twierdza Świnoujście – nadbrzeżne forty artyleryjskie

 • Więcej informacji
  Adres: Bunkrowa 2
  Świnoujście
  zachodniopomorskie
  Polska
  Telefon: 91 3218626
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.