Krynica-Zdrój to uzdrowisko malowniczo położone w Beskidzie Sądeckim. Chociaż słynie głównie z działalności prozdrowotnej, ma do zaoferowania znacznie więcej niż zabiegi wspomagające ciało i umysł. Atuty miasta, o których nie sposób zapomnieć to liczne zabytki, walory przyrodnicze a także bogata oferta wydarzeń kulturalnych.
Podreperuj swoje zdrowie
Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach krynickich źródeł pojawiały się już w pierwszej połowie XVIII wieku. Oficjalne badania na ten temat zostały jednak przeprowadzone znacznie później. Pozytywna opinia wydana przez profesora Uniwersytetu Lwowskiego zaowocowała zakupem tych terenów przez komisarza rządowego z Nowego Sącza w 1793 roku. Źródła zostały odpowiednio przygotowane, powstał również pierwszy dom dla gości. Tak, na przełomie XVIII i XIX wieku rozpoczęła się uzdrowiskowa historia Krynicy.
Stopniowo w mieście przybywało coraz więcej obiektów służących działalności uzdrowiskowej. W latach 1805-1806 pojawiły się pierwsze kabiny kąpielowe i pijalnia wody mineralnej. Wkrótce zatrudniono też na stałe pierwszego lekarza. Z roku na rok uzdrowisko zyskiwało na popularności i przyjeżdżało tu coraz więcej kuracjuszy. Bywali tu najbardziej znani Polacy m.in. Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Jan Kiepura czy Józef Piłsudski. Zainteresowanie pobytami w Krynicy-Zdroju było tak duże, że rozpoczęto poszukiwania nowych źródeł drogocennej wody.
W Krynicy-Zdroju leczy się przede wszystkim choroby układu trawiennego i moczowego. Przyjeżdżają tu również osoby z problemami układu krążenia i przemiany materii. Władze miasta walczą, aby Krynica-Zdrój była kojarzona nie tylko z działalnością uzdrowiskową. Włodarze postanowili promować walory kulturalne miasta, a tym samym ściągnąć do Beskidu Sądeckiego również młodszych gości.
Kultura, zabytki i festiwale
Jan Kiepura, wybitny polski śpiewak i aktor, był kiedyś częstym gościem w Krynicy. Od 1967 roku odbywa się tu festiwal jego imienia. To dwutygodniowe święto muzyki, które wypełnia całe miasto. Koncerty odbywają się na deptaku, w Pijalni Głównej a także w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego. To niejedyna tego typu impreza w Krynicy-Zdroju. W lutym odbywa się tu Festiwal Gitarowy.
Nowe możliwości poszerzenia oferty kulturalnej w Krynicy dało oddanie do użytku wyremontowanego budynku Pijalni Głównej. Podstawową funkcją obiektu jest nadal serwowanie wód pitnych takich jak Jan, Tadeusz czy Zuber jednak dzięki adaptacji wnętrz mogą się tu również odbywać różnorodne wydarzenia kulturalne.
Również zabytki jakimi może się pochwalić Krynica-Zdrój zasługują na szczególną uwagę. Na terenie miasta znajduje się kilka muzeów, w tym otwarte w 1994 roku Muzeum Nikifora. Można tu podziwiać również muszlę koncertową z okresu międzywojennego czy kościół Przemienienia Pańskiego prezentujący bardzo oryginalny styl architektoniczny – renesans włoski.
Krynica-Zdrój i okoliczne atrakcje
Krynica-Zdrój to również świetna baza wypadowa w góry. W okolicy znajduje się dużo stoków i wyciągów krzesełkowych. Miasto jest związane nie tylko z narciarstwem. Mało kto wie, że w Krynicy w 1931 roku odbyły się mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Do dziś ta dyscyplina sportu ma szczególne miejsce w sercach mieszkańców.
Dla miłośników architektury gratką będzie natomiast położony w niedalekiej odległości szlak cerkwi łemkowskich. To trasa licząca około 40 km i najlepiej przemieszczać się po niej samochodem. Na szlaku cerkwi łemkowskich województwa małopolskiego znajduje się 10 obiektów. Nazwa ta to ogólne określenie na styl architektoniczny cerkwi powstałych na terenach zamieszkiwanych pierwotnie przez Łemków w Karpatach.