Zakopane to częsty wybór na urlop niezależnie od pory roku. Jeśli zastanawiacie się co możecie tutaj robić – mamy dla Was 9 propozycji. Są to ulubione dla wielu turystów odwiedzających Zakopane atrakcje turystyczne. Sprawdźcie koniecznie jakie rozrywki dla całej rodziny czekają na Was w zimowej stolicy Polski.

1. Krupówki

Krupówki, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Flagową atrakcją Zakopanego są oczywiście Krupówki. Każdy kto choć raz tu był kojarzy deptak pełen sklepów i restauracji. Tu bije turystyczne serce Zakopanego. Nawet jeśli nie lubicie tłumów warto choć raz wybrać się w to miejsce. Zdjęcie z białym misiem z Krupówek to kultowa pamiątka z Zakopanego.

2. Gdy odwiedzasz Zakopane atrakcje będą stały do góry nogami

Dom do góry nogami, fot. Szymon Kaczmarczyk, Shutterstock

W domu do góry nogami wszystko na chwile staje na głowie. Grawitacja jaką znamy do tej pory przestanie mieć znaczenie. To obowiązkowa atrakcja Zakopanego dla małych i dużych. Zwiedzanie domu do góry nogami jest stosunkowo krótkie jednak pozostaje w pamięci na długie godziny.

Dom do góry nogami Al. 3-go Maja, wstęp płatny (dorośli 9 zł, dzieci 7 zł)

3. Wielka Krokiew

Wielka Krokiew w zimowej odsłonie fot. MarKord, Shutterstock

To tu sukcesy odnosił Adam Małysz czy Kamil Stoch. W tym miejscu rodziła się również historia polskiego narciarstwa. Wielka Krokiew jest najstarszą i największą polską skocznią. Obiekt wyposażony jest w igielit oraz w tory lodowe co umożliwia trenowanie na niej praktycznie przez cały rok, a to znane na całe Zakopane atrakcje dla całej rodziny.

4. Kaplica w Jaszczurówce

kaplica w Jaszczurówce, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce jest typowym przykładem zakopiańskiego stylu. Nazwa kaplicy pochodzi od żyjących kiedyś na tym terenie jaszczurek, a konkretnie salamander plamistych. Kaplica w Jaszczurówce powstała z inicjatywy i projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica znajduje się na małopolskim szlaku architektury drewnianej i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli tego typu w Zakopanem a szlak i kaplica to znane na całe Zakopane atrakcje przyciągające wielu zwiedzających.

5. Kościół św. Jana Apostoła

Kościół św. Jana Apostoła, Shutterstock

Szacuje się, że budowa kościoła św, Jana Apostoła nastąpiła w XVI wieku. Początkowo kościół mieścił się w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 40. XX wieku pojawił się pomysł przeniesienia obiektu w pobliże mauzoleum i muzeum Jana Kasprowicza. Kościół został rozebrany na części, przetransportowany i zrekonstruowany na terenie Harendy. Kaplica w Jaszczurówce oraz kościół św. Jana Apostoła są to rozsławiające Zakopane atrakcje warte zobaczenia.

6. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego, fot. Marekusz, Shutterstock

Willa „Koliba” w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest pięknym przykładem zakopiańskiej architektury. Za jej projekt, podobnie jak w przypadku kaplicy w Jaszczurówce, odpowiadał Stanisław Witkiewicz. W 1983 roku została wpisana na listę zabytków. Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, w którym możemy podziwiać koncepcje polskiego stylu narodowego opartego na zdobnictwie i budownictwie górali podhalańskich.

7. Giewont

Zakopane to przede wszystkim piękne górskie widoki, fot. Krzyzak, Shutterstock

Giewont jest jednym z najbardziej popularnych szczytów w Tatrach. Na szczyt można dojść trzema znakowanymi szlakami turystycznymi. Wspinaczka trwa około 2-3 godziny w zależności od wybranej trasy. Trudy wędrówki z pewnością wynagrodzą niesamowite widoki jakie roztaczają się z tego miejsca.

8. Gubałówka

Górskie widoki zachwycaja, fot. Pixabay

Gubałówka to również miejsce, z którego można podziwiać wyjątkowe górskie pejzaże. Właśnie ze względu na widoki i łatwość dostępu jest to bardzo popularna atrakcja Zakopanego. Dodatkową frajdą będzie wjazd na Gubałówkę kolejką linową.

9. Zakopiańskie parki linowe

W parkach linowych aktywnie spędzi czas cała rodzina, fot. Pixabay

Zakopiańskie parki linowe to kolejna atrakcja dla całej rodziny. Jeśli lubicie aktywy wypoczynek to powinna Was zainteresować bogata oferta parków linowych w Zakopane. W okolicach znajdują się aż 3 tego typu atrakcje. Koszt biletu to około 30-50 zł.

Czytaj też: Zakopane atrakcje

Zakopane i okolice z drona. Jak przepięknie!