Strona głównaTop 10Gdzie jechać w styczniu w Polsce? Zimowe wyjazdy są pełne uroku! Top...

Gdzie jechać w styczniu w Polsce? Zimowe wyjazdy są pełne uroku! Top 6 propozycji

Zima nie musi oznaczać rezygnacji z wyjazdów i siedzenia w domu. Podróże o tej porze roku również mają wiele uroku. Zastanawiacie się gdzie jechać w styczniu w Polsce, żeby wyjątkowo rozpocząć nowy rok? Oto nasze propozycje.

Termy Uniejów

Zimą chyba większość z nas marzy o odrobinie ciepła. Dlatego jeśli nie wiecie gdzie jechać w styczniu w Polsce, to koniecznie odwiedźcie Termy Uniejów. Ich doskonałe położenie, w centralnej części kraju, sprawia, że z łatwością tu dojedziecie. Główną atrakcją uniejowskiego kompleksu jest wykorzystanie w basenach wód geotermalnych o temperaturze 68 stopni Celsjusza, wydobywanych z głębokości 2 tys. metrów. Wykorzystanie wód w celach leczniczo-rekreacyjnych nadaje temu miejscu innowacyjny i niepowtarzalny charakter. Jeśli wybieracie się do Uniejowa w celach zdrowotnych, to znajdziecie tu baseny, które zawierają leczniczą wodę termalną. Możecie również skorzystać z tężni solankowej. W strefie rekreacyjnej można znaleźć rwącą rzekę, bufet wodny, taras wypoczynkowy, wyspę z jacuzzi, brodzik dla dzieci i zjeżdżalnie.

Gołdap – gdzie jechać w styczniu

O tej porze roku, wiele osób zaczyna szykować się na narty i deski snowboardowe. I choć zimowe sporty kojarzą nam się przede wszystkim z górami to warto wiedzieć, że także w północnej Polsce znajdziemy stoki narciarskie. Jeden z nich znajduje się w miejscowości Gołdap i jest on największym ośrodkiem sportów zimowych w województwie warmińsko-mazurskim. Skorzystacie tu z pięciu tras o łącznej długości 2 kilometrów. Wszystkie są sztucznie naśnieżane i ubijane przez ratraki, a cztery z nich posiadają sztuczne oświetlenie. Trasy przygotowane są dla osób o różnym stopniu umiejętności. Najbardziej stroma z nich ma 650 metrów długości i średni kąt nachylenia 45 stopni. Dla początkujących przygotowano niezbyt stromą, 350-metrową trasę.

Na górze działa krzesełkowa kolej linowa o długości 763 metrów oraz wyciąg orczykowy i liny. Można także wypożyczyć sprzęt narciarski. Co ciekawe, w okolicach Pięknej Góry, można też uprawiać narciarstwo biegowe. Znajdziecie tu 4 kilometry tras, o różnym poziomie trudności, a każdego roku rozgrywany jest na nich Bieg Jaćwingów.

To również Was zainteresuje: Stoki narciarskie w północnej Polsce (Top 7).

Kaszuby

Oryginalnym miejscem wartym polecenia, jeśli nie wiecie gdzie jechać w styczniu w Polsce, są Kaszuby. Jest tu tak wiele atrakcji, idealnych na zimowy wypad, że warto spędzić tu co najmniej kilka dni. Punktem, idealnym na bazę wypadową, jest Kościerzyna nazywana Sercem Kaszub. W mieście koniecznie odwiedźcie urokliwy rynek i zwiedźcie Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa. Co jeszcze możecie robić na Kaszubach zimą? Jeździć na stoku w Wieżycy, rozpocząć swoją przygodę z nartami biegowymi na trasach w okolicy Parchowa czy przejechać się kuligiem w Szymbarku. Przez cały rok otwarty jest również Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, który jest najstarszym skansenem w Polsce.

Wieliczka – gdzie jechać w styczniu

gdzie jechać w styczniu
Wieliczka. Fot. Alexander Lukatskiy, Shutterstock

Jeśli mimo wszystko, nie jesteście miłośnikami zimowego zwiedzania, to warto wybrać się do miejsca, gdzie nie straszne Wam będą warunki atmosferyczne, a temperatura przez cały rok jest praktycznie taka sama. Kopalnia soli w Wieliczce to miejsce, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Jej atrakcyjność i walory historyczne zostały docenione już w 1978 roku, kiedy to kopalnia została wpisana na listę UNESCO.

Podziemna Trasa Turystyczna pozwoli Ci poznać tajemnice podziemnego świata. Oprowadzający po wnętrzach przewodnik, opowie Wam o stosowanych w przeszłości sposobach wydobycia i transportu soli. Zobaczycie także dawne narzędzia i maszyny potrzebne do pozyskiwania surowca. Zwieńczeniem wizyty w tym magicznym miejscu będzie wejście do kaplicy św. Kingi. Pomieszczeniu wyjątkowości dodaje blask kryształowych żyrandoli, piękna solna posadzka oraz niezwykłe solne rzeźby i płaskorzeźby stworzone przez pracujących pod ziemią górników.

To także Cię zainteresuje: Podziemne trasy turystyczne, o których nie miałeś pojęcia (Top 9) albo Najciekawsze podziemne atrakcje w Polsce (Top 10).

Białka Tatrzańska – gdzie jechać w styczniu

Białka Tatrzańska. Fot. mikos83, Shutterstock

Jeśli nie wyobrażacie sobie zimy bez wyjazdu w góry, to Białka Tatrzańska będzie idealnym miejscem na styczniowy urlop. Jest to prawdziwy raj dla miłośników zimowych sportów. Znajdują się tu trzy duże ośrodki narciarskie: Bania, Kaniówka oraz Kotelnica Białczańska. Ten ostatni to obecnie największa stacja narciarska położona na Podhalu. Kompleks dysponuje 14 kilometrami tras o różnym stopniu trudności, od tych o łagodnym nachyleniu, aż po trasy posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Nie brakuje tu także doskonałej infrastruktury m.in. szkoły narciarskiej, wypożyczalni i serwisu sprzętu narciarskiego.

Ale Białka Tatrzańska ma przede wszystkim wyjątkowy górski klimat, który sprawi, że poczujecie się tu wyjątkowo. Warto wybrać się także do jednej z kilku regionalnych karczm, gdzie skosztujecie lokalnej kuchni.

Dowiedz się więcej: Podhale – piękno Tatr na unikalnym filmie z drona.

Kołobrzeg

gdzie jechać w styczniu
Kołobrzeg. Fot. Shutterstock

Coraz więcej osób wybiera morze na zimowy wypoczynek. Spokój, szum fal i wyjątkowy klimat to coś, dlaczego warto wybrać Bałtyk o tej porze roku. Jeśli nie wiecie gdzie jechać w styczniu w Polsce to idealnym kierunkiem będzie Kołobrzeg. Ta uzdrowiskowa miejscowość to wspaniałe miejsce na odpoczynek i regenerację sił. Czeka tu na Was ogromna ilość ścieżek spacerowych i atrakcji, które umilą pobyt w Kołobrzegu. Jeśli chcecie podreperować swoje zdrowie skorzystajcie ze znajdujących się tu źródeł wód mineralnych, solanki i borowiny.

A co warto zwiedzić podczas pobytu w Kołobrzegu? Zobaczcie latarnię morską, Akwarium Oceanarium, Fort Ujście, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem czy Muzeum Oręża Polskiego. W tej nadbałtyckiej miejscowości z pewnością nie będziecie się nudzić. Nawet w styczniu!

Dowiedz się więcej: Kołobrzeg – atrakcje twierdzy u brzegu morza.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE