Akwedukt w Fojutowie to zdumiewająca budowla w Polsce. To niezwykłe skrzyżowanie rzek, ale nie w jednej płaszczyźnie – górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dołem Czerska Struga. Ten niezwykły zabytek hydrotechniki jest jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy Borów Tucholskich.
Akwedukt jak z Rzymu
Niespotykany akwedukt w Fojutowie wzorowany jest na antycznych budowlach z Rzymu. Konstrukcja pozwala na bezkolizyjne skrzyżowanie się dwóch rzek płynących na dwóch różnych płaszczyznach.
Nie jest to jedyna taka budowla w Polsce, ale najdłuższa: akwedukt w Fojutowie mierzy 75 m długości.
Skrzyżowanie rzek w Polsce mamy także w Wągrowcu w woj. wielkopolskim. Tam jednak rzeki Wełna i Nielba krzyżują się w jednej płaszczyźnie. To jedyne takie skrzyżowanie rzek w Europie.
Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek
„Przeprowadzka” rzeki
Jak to się stało, że taka konstrukcja w ogóle powstała? To Czerska Struga płynąca dołem była w tym miejscu pierwsza. Następnie nadbudowano przepust dla wody Brdy. Celem było doprowadzenie wody z Brdy do Łąk Czerskich. Prace trwały w latach 1845-49.
Akwedukt w Fojutowie – jak dojechać?
Fojutowo to kolonia borowiacka, którą znajdziemy w gminie Tuchola w woj. kujawsko-pomorskim, tuż przy Parku Narodowym Bory Tucholskie. Znajduje się ona w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego i tam znajdziecie akwedukt w Fojutowie.
W te okolice można dojechać drogą 22 prowadzącą z Chojnic do Starogardu Gdańskiego i dalej do Malborka. Ta trasa jest często wybierana przez kierowców jadących z okolic Piły w okolice Gdańska, gdyż łączy drogę 10 z autostradą A1.
By odnaleźć akwedukt w Fojutowie, należy w Czersku zjechać na drogę wojewódzką 237. Przed Wielkim Kanałem Brdy mija się drogowskaz na Fojutowo.
W Kędzierzynie-Koźlu jest skrzyżowanie kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnica. Rzeka przepływa pod kanałem.