Strona głównaCiekawostkiAkwedukt w Fojutowie – tu gdzie rzeka płynie nad rzeką

Akwedukt w Fojutowie – tu gdzie rzeka płynie nad rzeką

Akwedukt w Fojutowie to zdumiewająca budowla w Polsce. To niezwykłe skrzyżowanie rzek, ale nie w jednej płaszczyźnie – górą płynie Wielki Kanał Brdy, a dołem Czerska Struga. Ten niezwykły zabytek hydrotechniki jest jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy Borów Tucholskich.

Akwedukt jak z Rzymu

Akwedukt w Fojutowie
Akwedukt w Fojutowie. CC BY-SA 3.0

Niespotykany akwedukt w Fojutowie wzorowany jest na antycznych budowlach z Rzymu. Konstrukcja pozwala na bezkolizyjne skrzyżowanie się dwóch rzek płynących na dwóch różnych płaszczyznach.

Nie jest to jedyna taka budowla w Polsce, ale najdłuższa: akwedukt w Fojutowie mierzy 75 m długości.  

Skrzyżowanie rzek w Polsce mamy także w Wągrowcu w woj. wielkopolskim. Tam jednak rzeki Wełna i Nielba krzyżują się w jednej płaszczyźnie. To jedyne takie skrzyżowanie rzek w Europie. 

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek

„Przeprowadzka” rzeki

Akwedukt w Fojutowie
Akwedukt w Fojutowie. Fot. CC BY-SA 3.0

Jak to się stało, że taka konstrukcja w ogóle powstała? To Czerska Struga płynąca dołem była w tym miejscu pierwsza. Następnie nadbudowano przepust dla wody Brdy. Celem było doprowadzenie wody z Brdy do Łąk Czerskich. Prace trwały w latach 1845-49.

Akwedukt w Fojutowie – jak dojechać?

wiadukt akwedukt fojutowo
Fojutowo leży w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

Fojutowo to kolonia borowiacka, którą znajdziemy w gminie Tuchola w woj. kujawsko-pomorskim, tuż przy Parku Narodowym Bory Tucholskie. Znajduje się ona w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego i tam znajdziecie akwedukt w Fojutowie.

W te okolice można dojechać drogą 22 prowadzącą z Chojnic do Starogardu Gdańskiego i dalej do Malborka. Ta trasa jest często wybierana przez kierowców jadących z okolic Piły w okolice Gdańska, gdyż łączy drogę 10 z autostradą A1.

By odnaleźć akwedukt w Fojutowie, należy w Czersku zjechać na drogę wojewódzką 237. Przed Wielkim Kanałem Brdy mija się drogowskaz na Fojutowo.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE