Strona głównaCiekawostkiAntonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Antonin to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, gdzie turyści przyjeżdżają by popływać w jeziorze Szperek i obejrzeć posiadłości Radziwiłłów. Znajduje się tam kaplica grobowa rodu oraz pałac myśliwski, w którym gościł Fryderyk Chopin. W czasie wojny Radziwiłłowie podarowali pałac Adolfowi Hitlerowi. Jakie jeszcze ciekawostki kryje Antonin?

Antonin – posiadłość Radziwiłłów

antonin
Pałac myśliwski w Antoninie, fot. Michał „Cronwood” Babilas, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Antonin należał do włości książąt Radziwiłłów, konkretnie księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby. Zbieżność jego imienia z nazwą miejscowości nie jest przypadkowa, wcześniej wieś nazywała się Szperek, tak jak tutejsze jezioro. Radziwiłł zlecił postawienie pałacu myśliwskiego na planie krzyża greckiego. Budynek został zbudowany z drewna w latach 1822-1824.

Drewniana konstrukcja stoi w parku w stylu angielskim z pomnikowymi drzewami. Wyróżnia się kolorem spośród innych polskich pałaców, charakterystyczna barwa to tak zwana żółć cesarska. W środku znajdziemy wielką trzypiętrową salę, która jest miejscem koncertów. Pośrodku stoi pojedynczy filar z porożami jeleni. Okalające salę nawy kryją piętra z wejściami do przeróżnych pokoi.

Od listopada 2017 roku właściciel pałacu remontuje drewnianą konstrukcję i wymienia dach. Z tego powodu nieczynne są restauracja i hotel, ale po zakończeniu remontu planowanym na koniec września 2018 roku, znów będzie można się tam zatrzymać. Od maja uruchomiony ma zostać ogródek letni, a od października możliwe będzie organizowanie w pałacu większych uroczystości.

Fortepian Chopina

Antonin
W Antoninie znajdziemy pomnik Chopina

Pomnik Chopina i festiwal chopinowski w Antoninie są upamiętnieniem wizyt tego znakomitego kompozytora w Pałacu Myśliwskim. Radziwiłł gościł Fryderyka Chopina dwukrotnie, w 1827 i 1829 roku. Znajdziemy także płytę elewacyjną upamiętniającą pianistę.

Uznaje się, że to podczas wizyt w Antoninie Chopin skomponował Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Książę Antoni Radziwiłł także komponował, pochwalił się więc Chopinowi są partyturą do Fausta. Fryderyk uczył gry na pianinie córkę Radziwiłła, 17-letnią Wandę. Chopin pisał wtedy do Tytusa Woyciechowskiego, że aż przyjemnie było mu ustawiać jej paluszki na klawiszach.

Ostatni twój list, w którym mi każesz się ucałować, odebrałem w Antoninie u Radziwiłła. Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było – pisał Chopin.

Podarunek dla Hitlera

antonin
Przepiękna kolumna w pałacu myśliwskim w Antoninie i wiszące na niej trofea. Fot. Cronwood, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

W czasie wojny, a konkretnie w latach 1939–1944, właścicielem pałacu był Adolf Hitler. Dostał przepiękny budynek w prezencie od księcia Michała Radziwiłła zwanego Rudym,  ordynata w Przygodzicach. Książę był ciekawą postacią. Na chrzcie otrzymał aż osiem imion: Władysław Karol Jan Alojzy Wilhelm Edmund Robert Michał. Znał tyle samo języków i został dyplomatą. Historycy podejrzewają, że doświadczył choroby psychicznej. Czy to skłoniło go do podarowania dworku Führerowi?

Michał Radziwiłł zawsze czuł się Niemcem. M.in. służył w niemieckiej armii. Znany był z tego, że bardzo źle się prowadził i miał wiele romansów. Polecił wyrzucić szczątki zmarłych krewnych z podziemi kaplicy w Antoninie, a następnie ją zlikwidował. Część szczątków po latach wróciła do kaplicy, a część spoczywa w pobliskim cmentarzu.

W obliczu wojny Michał co prawda podarował dworek w Antoninie Hitlerowi, ale i tak został zmuszony przez okupantów do opuszczenia posiadłości. Resztę życia spędził na Wyspach Kanaryjskich. Był trzykrotnie żonaty: z Rosjanką, Hiszpanką i bajecznie bogatą Australijką Harriet Stewart Dawson, która zmarła w Hotelu Australia w Sydney w 1945 roku wieku 81 lat. Michał Radziwiłł zmarł zaś 10 lat później w Santa Cruz de Tenerife.

Po latach potomkowie Radziwiłłów rozpoczęli starania o odzyskanie Antonina. W 2015 r.  Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał pismo od potomków Michała Radziwiłła. Szukali oni informacji o losach i śmierci Fryderyka Wilhelma, syna Michała Radziwiłła z pierwszego małżeństwa. Było to istotne, gdyż Fryderyk jest ostatnim znanym spadkobiercą majątku, jeśli zignorować fakt dobrowolnego przekazania pałacu Hitlerowi. Fryderyk zmarł prawdopodobnie w Przygodzicach, jednak informacje o jego śmierci są nadal owiane tajemnicą…

Atrakcje Antonina

antonin
Park w Antoninie, fot. Shutterstock

Do Antonina dojedziemy z Ostrzeszowa drogą na Ostrów Wielkopolski. Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów znajduje się w modrzewiowym parku w stylu angielskim, nieopodal budynku nadleśnictwa. Atrakcją są na pewno także okoliczne zabudowania w stylu tyrolskim. Spacerując po parku angielskim koniecznie musimy zobaczyć staw, a na jego środku wysepkę z pomnikiem z białego marmuru – to nagrobek trzech córek Antoniego Radziwiłła – Fryderyki Heleny i Luizy.

Warto odpocząć nad pobliskim akwenem. Nad jeziorem Szperek można pospacerować i wynająć sprzęt wodny. Przy pałacu w Antoninie zaczyna się Rezerwat przyrody Wydymacz. Skrywa takie gatunki jak wawrzynek wilczełyko i bluszcz pospolity. Miłośnikom architektury spodoba się z kolei neoromański kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Jesienią Antonin staje się drugim obok Dusznik-Zdroju miejscem festiwalów chopinowskich. Możemy tam posłuchać fortepianowych koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopin w barwach jesieni. Festiwalowi towarzyszą Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Muzycznego w Antoninie oraz Ostrowie i Konkurs Chopinowski w Antoninie.

Zdjęcie zajawkowe: Antonin, Sławomir Milejski, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE