Strona głównaCiekawostkiArboretum w Bolestraszycach – zielona wizytówka Podkarpacia

Arboretum w Bolestraszycach – zielona wizytówka Podkarpacia

Jeżeli jesteście miłośnikami ogrodów to z pewnością zainteresuje Was arboretum w Bolestraszycach. To jeden z najpiękniejszych przyrodniczych rajów w Polsce. Zaledwie siedem kilometrów od Przemyśla znajduje się miejsce, w którym można podziwiać najbardziej różnorodne gatunki roślin z całego świata. To wiele hektarów zjawiskowego ogrodu.

Majątek dworski, który zamienił się w arboretum

Arboretum w Bolestraszycach

Na długo przed powstaniem arboretum, prawdopodobnie pod koniec XV wieku powstała w tym miejscu drewniana fortyfikacja, którą później zastąpiono murowanym dworem. Kiedy władze powiatowe w Przemyślu przekazały majątek na rzecz Zakładu Fizjografii, zabudowania wyremontowano i przystosowano na pracownie, sale muzyczne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.

Arboretum w Bolestraszycach w obecnym kształcie zaczęło funkcjonować w 1975 roku. Początkowo powierzchnia ogrodów obejmowała niespełna 10 hektarów. Systematycznie powiększano ich obszar, dzięki czemu placówka wzbogaciła się o oddział w Cisnej (283 hektary) oraz fort (2,8 hektara). Tak właśnie powstał jeden z najbardziej spektakularnych ogrodów na Podkarpaciu.

Bogata kolekcja unikatowych gatunków roślinArboretum w Bolestraszycach

Na terenie placówki można podziwiać kilka tysięcy gatunków roślin z najróżniejszych kategorii. Wśród drzew króluje przede wszystkim bogata kolekcja cisów (ponad 1100), jabłoni, magnolii i różaneczników. Swoje miejsce znalazły tu również zagrożone polskie gatunki.

Kolekcję w Bolestraszycach można podzielić na cztery kategorie: rośliny szklarniowe, gatunki rzadkie i zagrożone, kolekcję biblijna i ogród sensualny. Szczególnie ciekawe i warte uwagi są przede wszystkim dwie ostatnie. Kolekcja biblijna to zbiór roślin, które pojawiły się na kartach Starego i Nowego Testamentu. Znajdziemy tu m.in. pszenicę, jęczmień, drzewo figowe czy winorośl. Wszystkie rośliny zostały zgromadzone w klimatycznym miejscu tuż obok wyremontowanego dworku.

Ogród sensualny to miejsce, które możemy odbierać wszystkimi zmysłami. Co ważne, mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne, w tym niewidomi. Miejsce zostało przystosowane do specjalnych potrzeb tych osób – szersze alejki, rośliny ustawione na podwyższeniach. Ogród sensualny to unikalny zbiór roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym. Dla ułatwienia umieszczono tu również tablice informacyjne wypełnione pismem Braille’a.

Arboretum w Bolestraszycach – odpoczynek wśród zieleni

Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach (3), fot. Shutterstock

To nie tylko obiekt pełniący funkcje przyrodnicze, ale także ważna placówka kulturalna, dydaktyczna i naukowa. Organizowane są tu lekcje dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji. Zajęcia obejmują kwestie ekologii, ale również historii czy podstaw ogrodnictwa.

Bogata oferta wystaw stałych i czasowych przyciąga do arboretum w Bolestraszycach nawet 100 000 osób rocznie. A to jeszcze nie wszystko! Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Plener Artystyczny Wiklina. Prace powstałe podczas tego wydarzenia urozmaicają ogrody arboretum. Funkcjonuje tu również Galeria u Piotrka, w której prezentowane są wystawy malarskie i fotograficzne. Bolestraszyce to doskonałe połączenie przyrody, edukacji i kultury.

Adres arboretum: Bolestraszyce 130, 37-722 Bolestraszyce, powiat przemyski, woj. podkarpackie.

Może Cię zainteresować:

Ogrody Hortulus w Dobrzycy – spektakularny labirynt

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE