Strona głównaCiekawostkiBon turystyczny 500+ –wszystko co chcesz wiedzieć

Bon turystyczny 500+ –wszystko co chcesz wiedzieć

Aktualizacja: 25 lipca ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny. Od tego dnia przedsiębiorcy mogą zarejestrować się do programu Polski Bon Turystyczny w platformie PUE ZUS. Dobre wiadomości także dla rodzin. Za tydzień – po północy z 31 lipca na 1 sierpnia – ruszy możliwość aktywacji bonów w PUE ZUS. – jak czytamy na rządowej stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wakacje w Polsce będą wkrótce bardziej dostępne dla wielu z nas. W związku z tym, że pandemia koronawirusa mocno uszczupliła nasze portfele, rząd uruchamia pomoc finansową dla polskich rodzin o nazwie bon turystyczny 500+. Dowiedz się jak i kiedy będzie można z bonu skorzystać.

Co to jest bon turystyczny 500+?

Bon turystyczny 500+ jest to możliwość skorzystania z dofinansowania do wypoczynku w Polsce w kwocie 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 r.życia. Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dostaną dodatkowo 500 zł na dziecko czyli w sumie 1000 zł.

Jak mogę otrzymać bon?

Trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – podobnie jak przy wnioskowaniu o 500+. Zrobimy to m.in. za pomocą Profilu Zaufanego czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Można to zrobić także przez niektóre systemy bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Jak będzie wyglądać bon turystyczny 500+?

Bon turystyczny 500+ będzie miał postać dokumentu elektronicznego w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru. Po aktywacji bonu w systemie PUE ZUS, dostaniemy go w wiadomości tekstowej SMS na wskazany numer telefonu lub na adres poczty elektronicznej.

Kiedy można zacząć korzystać z bonu?

Bon turystyczny 500+ został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. Informacja o jego aktywacji zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.

Obecnie nie jest jeszcze znana dokładna data, od której będzie można dokonać aktywacji bonu. Jest ona uzależniona od daty uruchomienia funkcjonalności na Portalu Usług Elektronicznych ZUS. Będziemy Was na bieżąco informować kiedy cała akcja ruszy.

Gdzie będzie można zapłacić bonem?

Lista miejsc i firm, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

Termin, od którego będzie możliwa rejestracja w systemie teleinformatycznym, zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. Jeszcze nie jest znana data, od której będzie można dokonać rejestracji, a tym samym data publikacji listy.

Do kiedy mogę wykorzystać bon turystyczny 500+?

Bon turystyczny będzie można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. W tym dniu jego ważność wygaśnie. Będzie można nim płacić wielokrotnie aż do wykorzystania całej kwoty.

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym na terenie kraju. Może to też być udział w wycieczce organizowanej w Polsce. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Kiedy ruszą świadczenia bonu turystycznego 500+, zostanie uruchomiona wtedy specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno nas turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na wakacje z dziećmi, przeczytaj artykuł: Gdzie na wakacje z dzieckiem? Atrakcje dla dzieci w Polsce.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE