Nie macie pomysłu gdzie jechać z dzieckiem? To czasami spory dylemat, zwłaszcza że nie każdy ma blisko nad morze. Trzeba wziąć też pod uwagę bezpieczeństwo najmłodszych i to, czy na miejscu będą atrakcje dla dzieci. Mamy kilka sprawdzonych zakątków w Polsce, jeśli nie wiecie gdzie na wakacje z dzieckiem można pojechać tanio i być w pełni usatysfakcjonowanym.

1. Wakacje z dzieckiem? Oczywiście nad Bałtykiem

Chcecie jechać z dzieckiem nad morze? Popularne jest Władysławowo (na zdjęciu), polecamy też Lubiatowo. Fot. Pixabay

Wakacje z dzieckiem nad morzem to wspaniały pomysł! Sami pamiętamy, jak rodzice zabierali nas nad Bałtyk, bawiliśmy się w piasku, lepiliśmy zamki, pluskaliśmy w falach i chroniliśmy przed poparzeniami pod parasolem zajadając gofry i lody. Morze jest super! Są tam świetne atrakcje dla dzieci, ale też dużo leczniczego jodu i piękne zachody słońca. Polecamy spokojne Lubiatowo, idealne dla rodzin z dziećmi lub Sarbinowo.

Zobacz też: Gdzie jechać nad morze na wakacje w Polsce? Top 12

2. Muzea specjalnie dla dzieci

Muzeum Piernika w Toruniu ucieszy każdego małego łasuszka. Takie atrakcje dla dzieci cieszą się popularnością, bo można samemu wypiec słodkie ciastka. Fot. Pixabay

W Polsce nie brakuje muzeów dla dzieci. Muzeum Zabawek w Karpaczu to tylko przykład. W Warszawie odnajdziemy z kolei Muzeum Domków dla Lalek. Jest także Muzeum Indiańskie w Wymysłowie, Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie można samemu wypiec ciastka. Bajkowo jest też w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Więcej inspiracji znajdziecie tutaj: Polska z dzieckiem – bajkowe atrakcje dla malucha.

Ciekawych muzeów jest zresztą więcej. Można do nich zaliczyć Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie i Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. Muzeum Lizaka w Jaśle to prawdopodobnie najsłodsze muzeum w naszym kraju obok toruńskiego Muzeum Piernika.

3. Wakacje z dzieckiem w juraparku

Jurapark Krasiejów. Fot. Posztos, Shutterstock

Juraparki to wspaniałe atrakcje dla dzieci – nie dość, że można tam dowiedzieć się czegoś ciekawego o dinozaurach, to w dodatku obejrzeć je w skali 1:1. Bardzo popularny jest JuraPark w Bałtowie, w woj. świętokrzyskim. Miejsce to ma przewagę nad innymi tego typu miejscami. To tutaj znaleziono tropy dinozaurów. To przyczyniło się do otwarcia kompleksu, w skład którego wchodzi dziś około 100 modeli oryginalnej wielkości gadów.

4. Centra nauki – nie tylko Kopernik jest w modzie

Hydropolis to centrum nauki o wodzie we Wrocławiu. Tam najmłodsi mogą przejść trasę wzdłuż wodnej ścieżki niemalże po dnie oceanu. Centrum powstało na terenie zakładów wodociągowych MPWiK przy ul. Na Grobli. W jednym miejscu dzieciaki mogą dowiedzieć się nieco więcej o samej wodzie czy powstawaniu fal, ale wejdą też do modelu batyskafu, jaki zszedł na dno Rowu Mariańskiego. W kolejnej sali obejrzą modele statków różnego typu.

Warto odwiedzić także Humanitarium we Wrocławiu prezentujące interaktywne wystawy czasowe dla dzieci. Najbardziej znanym muzeum tego typu jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Park wiedzy istnieje też w Toruniu (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy).

5. Parki Miniatur

Park miniatur w Inwałdzie. Fot. Pixabay

Parki Miniatur pozwalają przenieść się najmłodszym w różne zakątki Polski i świata podczas krótkiego spaceru. Nawet na plac św. Piotra w Watykanie. Podobne istnieją także we Wrocławiu przy ul. Wróblewskiego oraz w Kowarach. Warto zajrzeć też do Kolejkowa we Wrocławiu lub na Górnym Śląsku, gdzie przygotowano makiety tras kolejowych z jeżdżącymi pociągami.

Czytaj więcej: Park miniatur w Kowarach – małe jest piękne

A także: Kolejkowo – koleją przez hity Dolnego Śląska w miniaturze (FILM)

6. Zabierz dzieci w góry, ale zrób to mądrze

Wakacje z dzieckiem w górach zaszczepią w nim ducha przyrody. Fot. Shutterstock

Atrakcje dla dzieci znajdziecie także w górach. Oprócz licznych hoteli z aquaparkami, parków rozrywki i kolorowych lunaparków, to właśnie w górach mamy najciekawsze trasy turystyczne w Polsce. Wakacje z dzieckiem w górach udadzą się pod warunkiem, że dobierzemy trudność szlaków do wieku naszych pociech. Warto wybrać trasę krótszą, ale bogatszą w atrakcje albo przeznaczyć na nią więcej czasu. Przy okazji nauczymy dziecko czytać oznaczenia szlaków! Polecamy Beskid Niski, Śląski i Sądecki.

7. Gdzie na wakacje z dzieckiem? Zapytaj

Kilkulatek może nam powiedzieć, gdzie sam chce jechać na wakacje. Fot. Shutterstock

Jeśli Twoja pociecha jest wystarczająco duża, by chodzić i mówić, jest w stanie sama powiedzieć, gdzie chce jechać. Być może dziecko wybawi Was z konieczności wymyślania niestworzonych kierunków. Jeśli powie „morze” – jedźcie nad morze bez zbytniego głowienia się.

Pamiętaj tylko, by nie narzucać zbyt dużego tempa, dać dziecku odpocząć i zadbać by nie było głodne. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Czytaj: Podróż z dzieckiem po Polsce – o tych 6 rzeczach pamiętaj

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  1 KOMENTARZ

  1. Naszą atrakcją są parki wodne, zwiedzamy jest tak jak muzea. Ulubionym stał się Aquapark w Polkowicach. Jest tam rwąca rzeka i ścianka wspinaczkowa, ale też wiele innych atrakcji. Bardzo miłą obsługa i co najważniejsze jest czysto, a to nie zawsze standart

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here