Strona głównaCiekawostkiCentrum Nauki Kopernik – edukacja i zabawa

Centrum Nauki Kopernik – edukacja i zabawa

Centrum Nauki Kopernik to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy i jedna z największych atrakcji turystycznych. Milion gości rocznie potwierdza wyjątkowość tego obiektu, którego głównym celem promowanie i popularyzacja nauki. Centrum Nauki Kopernik to dowód na to, że można się bawić i uczyć jednocześnie. To nie tylko miejsce dla dzieci, Kopernika kochają także dorośli.

Misja: popularyzować naukę

centrum nauki kopernik
W Centrum Nauki Kopernik coś dla siebie znajdą dzieci i dorośli, fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

CNK powstało w 2005 roku, jednak pierwsza część kompleksu została oddana do użytku dopiero w 2010 roku. Pierwsi goście mogli skorzystać z pięciu tematycznych galerii. Systematycznie udostępniano kolejne, nowe atrakcje –planetarium Niebo Kopernika, Park Odkrywców, oraz laboratoria. Ogromny budynek w kształcie litery L to ponad 15 tysięcy mkw powierzchni, na której mieszczą się wszystkie atrakcje Kopernika.

Bardzo ważną częścią CNK jest planetarium Niebo Kopernika. Miejsce to wyróżnia przede wszystkim ekran sferyczny, który otacza widzów ze wszystkich stron. Wyświetlane są tu różne filmy poruszające tematykę z zakresu astronomii, przyrody a także etnografii. Oczywiście możemy tu również podziwiać gwiazdy.

Ciężko wymienić wszystkie atrakcje, które czekają na nas w tym miejscu. Już sama bogata oferta wystaw stałych robi wrażenie. W CNK jest ich aż siedem: Świat ruchu, Korzenie cywilizacji, Człowiek i środowisko, Bzzz! (polecana dla najmłodszych odwiedzających), Strefa światła, Re: generacja oraz Teatr robotyczny. A to dopiero początek!

Centrum Nauki Kopernik – ucz się na wesoło

centrum nauki koernik
CNK to niezwykłe wystawy stałe i czasowe, fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Centrum Nauki Kopernik to także liczne wystawy czasowe, warsztaty i imprezy cykliczne. Tu dzieje się bardzo wiele. Najnowszą wystawą czasową jest ekspozycja Powietrze – więcej niż nic, która składa się z aż 45 interaktywnych eksponatów. Na własnej skórze będzie się tu można przekonać jak działa na nas ciśnienie atmosferyczne, poeksperymentować z oporem powietrza oraz zobaczyć jak to jest uciekać z tonącego statku.

Są również warsztaty, w których mogą wziąć udział nie tylko uczniowie szkół, ale również całe rodziny. Te ostatnie to przede wszystkim propozycja dla najmłodszych – dzieci od 5 do 8 lat. Maluchy wspólnie z rodzicami przeprowadzą tu ciekawe doświadczenia i znajdą odpowiedzi na nurtujące pytania.

Zabawa tylko dla dorosłych

centrum nauki kopernik
Nauka poprzez zabawę? Tutaj to jak najbardziej możliwe, fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Chociaż dorośli doskonale bawią się korzystając z wystaw stałych i czasowych, Centrum Nauki Kopernik postanowiło stworzyć przestrzeń tylko dla nich. Raz w miesiącu, po standardowych godzinach zwiedzania, miejsce to jest udostępniane wyłącznie dla osób pełnoletnich. Cykl Wieczory dla dorosłych przyciąga tłumy zainteresowanych, a bilety sprzedają się dosłownie w chwilę. Każdy wieczór to wyjątkowe spotkanie skupiające się na innej tematyce. Coś dla siebie znajdą tu humaniści i miłośnicy nauk ścisłych.

W ramach Wieczorów dla dorosłych można było posłuchać m.in. o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniach powietrza czy uwarunkowaniach seksualności człowieka i pożądaniu.

CNK, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE