Park Etnograficzny w Tokarni to fascynujące miejsce, które z powodzeniem można nazwać wsią idealną. Miejsce to powstało w 1976 roku i jest realizacją założeń naukowych etnografa Romana Reinfussa. W Parku odtworzono typowe układy osadnicze z okolicznych terenów. W ten sposób możemy podziwiać to co najpiękniejsze we wsi z regionów Kielecczyzny.
Idealna wieś świętokrzyska
Park Etnograficzny w Tokarni jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. To najważniejszy obiekt tej placówki. Na 65 hektarach zebrano wszystko to co najpiękniejsze w polskiej wsi. Od 1995 roku miejsce to znajduje się na liście zabytków nieruchomych. Park został podzielony na kilka sektorów tworzących spójną całość: małomiasteczkowy, wyżynny, świętokrzyski, lessowy, dworsko–folwarczny oraz nadwiślany.
Historyczne odwzorowanie układu osadniczego jest niezwykle dokładne. Umieszczono tu nie tylko dawne chaty, ale również małą architekturę taką jak przydrożne krzyże czy kapliczki. Dbałość o detale jest charakterystyczna dla skansenu w Tokarni. Uwaga skupiła się nawet na przydomowych ogródkach – wyglądają dokładnie tak jak dawne fragmenty obejścia.
Holender na Kielecczyźnie
Park Etnograficzny w Tokarni ma w swoich zbiorach bardzo ciekawy okaz. To zabytkowy wiatrak typu holender, który został tu przetransportowany z Grzymałkowa. To nie jedyny taki obiekt, który znajdziemy na terenie skansenu. Znajduje się tu również bardzo cenny, najstarszy typ wiatraka europejskiego – koźlak. Został wybudowany w 1880 roku przez Michała Binkowskiego. To jeden z najstarszych i ostatnich zachowanych wiatraków w Górach Świętokrzyskich.
Nie tylko wiatrak został przeniesiony do Tokarni. Postanowiono tu przetransportować również kościół z miejscowości Rogowa. Ta drewniana konstrukcja z 1763 roku wymagała gruntownego remontu, który trwał aż osiem lat. Co ciekawe świątynia nie pełni tu tylko funkcji dekoracyjnych – w kościółku regularnie odbywają się msze.
Warto wspomnieć, że Park Etnograficzny w Tokarni może się poszczycić, jako jedyny skansen w Polsce, w pełni wyposażonym gabinetem i mieszkaniem małomiasteczkowego lekarza z okresu międzywojennego.
Park Etnograficzny w Tokarni – moc atrakcji na 65 hektarach
Możliwość poznania dawnych zwyczajów polskiej wsi to zupełnie niepowtarzalna okazja. W klimat wprowadzi Was bogata oferta lekcji muzealnych i warsztatów poruszających praktycznie wszystkie aspekty życia i pracy na terenach wiejskich. Można tu posłuchać m.in. o budownictwie ludowym na Kielecczyźnie, dawnych zabawach wiejskich a także strojach ludowych.
Szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży będą serie warsztatów podczas których nie tylko poznają ciekawostki o polskiej wsi, ale również przekonają się na własnej skórze jak dawniej wyglądało życie w gospodarstwach. Park Etnograficzny w Tokarni oferuje na przykład zajęcia pod tytułem Od ziarenka do bochenka, podczas których można zapoznać się z tradycyjną metodą wypiekania chleba.
Park Etnograficzny w Tokarni jest atrakcją całoroczną, położoną około 20 kilometrów od Kielc.