Strona głównaCiekawostkiCharzykowy – wielki duch kaszubskiej wsi

Charzykowy – wielki duch kaszubskiej wsi

Charzykowy to malowniczo położona wieś na Kaszubach. To, co przyciąga do niej turystów, to piękne jeziora, wspaniała przyroda i bogata oferta aktywnego spędzenia czasu. Poznaj wyjątkowe atrakcje, które czekają na Was w samym sercu Borów Tucholskich!

Wielki duch w małej wsi

Przystań w Charzykowach na Kaszubach
Przystań w Charzykowach na Kaszubach. Fot. Shutterstock

Położona na południu Jeziora Charzykowskiego miejscowość Charzykowy, jest prawdziwym centrum rekreacyjno-wypoczynkowym w Borach Tucholskich. Wieś od zawsze związana była z wodą. Dawniej typowo rybacka, obecnie czerpiąca zyski z tłumnie odwiedzających ją turystów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Charzykowy pełniły w swojej historii ważne role. W XVI miały status wsi królewskiej podlegającej bezpośredniemu zarządowi króla, a w czasach II Rzeczpospolitej na tym terenie znajdowała się placówka Straży Granicznej strzegąca polsko-niemieckiej granicy. Obecnie miejscowość stawia na rekreację i wypoczynek.

Charzykowy? Naturalnie!

chata nocą w parku narodowym bory tucholskie
Bory Tucholskie zachwycają krajobrazami. Fot. Shutterstock

Położenie u stóp Jeziora Charzykowskiego i jednocześnie na granicy Parku Narodowego Bory Tucholskie powoduje, że Charzykowy są bramą do wspaniałego i różnorodnego świata flory i fauny. Jezioro jest drugim co do wielkości w Borach Tucholskich i rozciąga się tam ciekawy krajobraz. Północno-wschodnie brzegi są wysokie, skarpy dochodzą nawet do 25 metrów wysokości. Znajduje się tu punkt widokowy z pięknym widokiem na ujście Strugi Siedmiu Jezior.

Jezioro posiada dwie wyspy – obie w latach międzywojennych pełniły funkcje rozrywkowe. Na jednej funkcjonowała kawiarnia i organizowano w niej zabawy taneczne. Na drugiej biwakowali harcerze. Jezioro jest także mocno zarybione – występuje tu m.in. sielawa, określana mianem królowej wód słodkowodnych.

Charzykowy warto odwiedzić dla Borów Tucholskich, gdzie można skorzystać z wielu ścieżek pieszych i rowerowych. To tu podziwiać możemy jeden z największych w Polsce sosnowych borów. Tereny zamieszkują m.in. borsuki i jelenie.

Wakacje dla aktywnych

jezioro charzykowskie
Charzykowy. Fot. Michal Zarzycki, Shutterstock

Charzykowy mają bardzo bogatą ofertę dla aktywnych. Miasto jest ważnym ośrodkiem żeglarskim w Polsce – to tu działa najstarszy klub w naszym kraju – Chojnicki Klub Żeglarski. Organizuje on m.in. obozy żeglarskie, prowadzi kursy a także wynajmuje łodzie różnych klas. Jeśli jednak nie posiadamy uprawnień żeglarskich, możemy w stanicy wypożyczyć kajak i udać się na spływ Jeziorem Charzykowskim a następnie Brdą – piękną rzeką o urozmaiconym biegu.

Pasjonaci dwóch kółek mogą korzystać z wielu dobrze przygotowanych tras rowerowych, które wytyczone są wśród najciekawszych miejsc regionu. Ścieżki o długości ponad 150 km są skupione w jednej sieci zwanej Kaszubską marszrutą. Latem w Charzykowach możemy korzystać z plaży i piaszczystych boisk do siatkówki i piłki nożnej.

Atrakcje dla dorosłych i dzieci

charzykowy
Charzykowy na Kaszubach Fot. Shutterstock

Charzykowy to miejsce wielu festiwali i imprez. Jedną z nich są ogólnopolskie zawody triathlonowe Triathlon Charzykowy. Co roku zawodnicy i kibice tłumnie odwiedzają Charzykowy, które na jeden weekend stają się triathlonową stolicą Polski.

W Charzykowach możemy posłuchać koncertów w miejscowym amfiteatrze, na przykład przy okazji Festiwalu Piosenki Żeglarskiej, który w 2018 roku odbył się już po raz 21.

Smakoszy z pewnością zainteresuje coroczny Jarmark Ekoturystyczny Czym chata bogata, który organizowany jest już od 2008 roku. Impreza ma na celu przybliżenie gościom wyrobów rękodzielniczych oraz regionalnych produktów. Jarmark rozkłada się przy amfiteatrze i jest zawsze miejscem wesołej zabawy.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE