Strona głównaCiekawostkiChłopy – rybacka wieś wpisana do rejestru zabytków

Chłopy – rybacka wieś wpisana do rejestru zabytków

Położona na Wybrzeżu Słowińskim wioska Chłopy trafiła do rejestru zabytków za sprawą unikatowych chałup rybackich z XIX wieku. Niepowtarzalny klimat rybackiej osady sprzed ponad 100 lat tworzą kolorowe kutry i przystań, gdzie da się kupić świeżą rybkę prosto od rybaka. To dobre miejsce na wakacje nad morzem, gdzie możecie wylegiwać się na szerokiej plaży.

bałtyk Chłopy
Chłopy. Fot. Tomek.Sta, CC BY-SA 4.0

Chłopy położone są między Sarbinowem a Mielnem, blisko Koszalina. Historia wsi sięga XIII wieku, kiedy to w tym miejscu istniała słowiańska osada Borowo. Nazwę Chłopy wprowadzono dopiero po wojnie, a konkretnie w 1948 roku.

Miejsce to sprzyjało obfitym połowom, a rybacy łatwo napełniali swoje sieci. Osiedlali się tu chętnie, a osada przechodziła stopniową przemianę w prężnie działający ośrodek rybacki. Nigdy nie była jednak wielką miejscowością, a raczej zaciszną rybacką wioską opartą o sieć dziewięciu ulic, której charakter pozostał do dzisiaj.

Chłopy wpisano w całości do rejestru zabytków, a ochroną objęto zachowany tradycyjny układ rybackiej osady wraz z domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Możecie tutaj obejrzeć domy szachulcowe z XIX wieku. Duża część budynków w zabytkowym układzie ulic jest współczesna, a jak w żadnej nadmorskiej miejscowości w Chłopach nie brakuje smażalni i sklepów z pamiątkami. Jest to miejsce, które od XIX wieku znacznie się zmieniło, ale na pewno stanowi miłą alternatywę dla pobliskiego zatłoczonego Mielna.

Atrakcje wsi Chłopy

bałtyk Chłopy
Chłopy. Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

To, co nad morzem najważniejsze, czyli plaża, jest największą atrakcją wsi Chłopy. Jest ona szeroka, piaszczysta, ma długość 100 metrów i stanowi bezpieczne, letnie kąpielisko z wejściem od ulicy Portowej. Piękne molo w Chłopach otwarte w 2015 roku jest czynne całą dobę, wyposażone w ławki i stanowi piękny punkt widokowy. Polecamy podziwianie z niego malowniczych zachodów słońca.

Na plaży tuż obok przystani można oglądać liczne kolorowe wyciągnięte na brzeg kutry rybackie. Pocztówki z Chłopów zazwyczaj przedstawiają właśnie tę atrakcję. Jest ona niezbitym dowodem na to, że we wsi można łatwo znaleźć świeżą rybę, a smażalni tu z pewnością nie brakuje. Sama przystań rybacka, gdzie sprzedawane są ryby, to także ciekawe miejsce do zwiedzania.

O historii Chłopów i architekturze wsi możecie dowiedzieć się więcej w muzeum Skarbnica Wioski Rybackiej. Jest tam wiele pamiątek po społeczności rybackiej dawniej zamieszkującej te okolice. W Chłopach stoi także Pomnik Pamięci tych, którzy nie powrócili z morza. Przez samą wieś, nieco na wschód od centrum przebiega 16. południk geograficzny, a jego oznaczenie możecie znaleźć na tamtejszej ścieżce rowerowej.

bałtyk Chłopy, molo
Chłopy, molo. Fot. MOs810, CC BY-SA 4.0

W okolicy nie brakuje atrakcji. Polecamy wycieczkę do Sarbinowa, a także zwiedzanie latarni morskiej w Gąskach. Dobrym pomysłem jest także wybranie się w rejs po Jeziorze Jamno lub spacer jego brzegiem. W Chłopach działają wypożyczalnie rowerowe, liczne atrakcje dla dzieci, place zabaw, escape room.

Kiedy najlepiej odwiedzić Chłopy

Chłopy można odwiedzać cały rok. Latem urlopowiczów nad morzem jest oczywiście najwięcej, ale i tak Chłopy są mniej oblegane niż chociażby pobliskie Mielno. Wiosną i jesienią urlop nad Bałtykiem będzie z pewnością bardziej relaksujący niż latem. Kąpiele najlepiej natomiast przesunąć na lipiec, kiedy morze jest najcieplejsze.

bałtyk Chłopy
Chłopy. Fot. Kvikk, CC BY-SA 4.0
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE