Strona głównaCiekawostkiDekalog bezpiecznego turysty – podróżowanie w czasach zarazy

Dekalog bezpiecznego turysty – podróżowanie w czasach zarazy

Nastała nam piękna majowa pogoda, dlatego tłumnie wychodzimy już z domów i nie stronimy od atrakcji turystycznych. Nie zapominajmy jednak, że wciąż panuje pandemia wirusa COVID-19 i dlatego warto zapoznać się rekomendacjami Polskiej Organizacji Turystycznej, które wydała po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Są to rekomendacje dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych.

Podróżuj tylko gdy jesteś zdrowy

 • W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
  Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu
  i spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołać.
 • Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
  Jeżeli możesz, to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień.
 • Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych gdzie przebywają inni – pamiętaj o dystansie
  społecznym min. 2 m oraz zakrywaniu ust i nosa.

 • Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
  W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce.
 • Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.
 • Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
 • Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa
  sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach
  : obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.
 • W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.
 • Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte w hotelach i obiektach noclegowych.
 • Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
  Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz, aktualnie nie ma więc możliwości spożywania posiłków na ulicy, w restauracjach, barach, kawiarniach.
  Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
 • Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego tj. odległości min. 2 m osoba od osoby.
 • Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie
  zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez. Noś w miejscach publicznych osłonę ust i nosa.
 • Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.
  Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w Internecie.
 • Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
 • Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne, wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.
  Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.
 • Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce.
 • Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji
  o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony:
  www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl

  Stan na 6.05.2020 r.

Może zainteresuje Cię artykuł: Najpiękniejsze miejsca w Polsce (TOP 50)!

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE