Macie ochotę na małą wycieczkę w Karkonosze? Karpacz, Szklarska Poręba, szczyt Śnieżki i wiele innych ciekawych miejsc przyciągają tam co roku zafascynowanych turystów. Sprawdź jakie Karkonosze atrakcje kryją między malowniczymi górskimi szczytami.

1. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Jest to jeden z najbardziej różnorodnych parków. Znajdziemy tam torfowiska, zarośla kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe przeobrażone niekiedy w stawy, zbiorowiska traw i ziół i inne z jakich słyną Karkonosze atrakcje. Spotkamy też bobry, sarny, lisy, cietrzewie, sóweczki, puchacze oraz reintrodukowane muflony. Park ma aż 112 km pieszych szlaków turystycznych.

2. Śnieżka

Dom Śląski na równi pod Śnieżką, Karkonosze. Fot. Shutterstock

Śnieżka dzierży parę rekordów. To najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Wznosi się na 1603,296 m n.p.m. Najlepiej iść tam pieszo i odsapnąć przy schronisku na równi pod Śnieżką, ale można też skorzystać z wyciągu na Kopę.

Czytaj też: Najlepsze schroniska górskie w Polsce (top 7)

3. Świątynia Wang

Kościół Wang, fot. Shutterstock

Kościół Wang w Karpaczu to osobliwość – norweska świątynia, którą król pruski Fryderyk Wilhelm IV kupił dla berlińskiego muzeum. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafiła ona jednak do Karpacza. Kościół został pierwotnie wybudowany w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Miało to miejsce na przełomie XII i XIII wieku. Do jego budowy użyto sosnowych bali w stylu klepkowym, charakterystycznym dla budowli sakralnych z tamtych czasów.

Czytaj więcej: Kościół Wang w Karpaczu – odrobina Norwegii w Sudetach

4. Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki. Fot. Shutterstock

Wodospad Szklarki mierzy ponad 13 m wysokości i jest drugi w Karkonoszach. Wspominany był już w średniowieczu. W XIX w. powstała przy nim gospoda (obecnie schronisko Kochanówka), a jedną z atrakcji było spiętrzanie i następnie spuszczanie wody.

Czytaj więcej: Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6)

5. Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka. Fot. Shutterstock

Przez całą długość Szklarskiej Poręby przebiega rzeka Kamienna oraz liczne potoki. Na jednym z nich, Kamieńczyku, znajdziemy najwyższy wodospad w polskich Sudetach, który spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Wodospad Kamieńczyka zagrał nawet w filmie Opowieści z Narni: Książę Kaspian. Warto przystanąć tam na chwilę, zatrzymać się w schronisku Kamieńczyk i posłuchać o grocie, która została wykuta za wodospadem i nazywana jest Złotą Jamą.

Czytaj więcej: Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

6. Zamek Chojnik

Zamek Chojnik, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Chojnik to miejsce, do którego dotrą jedynie najwytrwalsi. Położony jest na górze Chojnik mierzącej 627 metrów n.p.m. Droga na szczyt jest stroma i wymagająca wysiłku, jednak widok jaki czeka na nas po wejściu na zamek jest wart tego trudu. Od południowej strony twierdza jest bowiem położona na stromym, skalistym zboczu. Miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną. Jeśli jeszcze Was tam nie było, to najwyższa pora to nadrobić.

Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

7. Szrenica

Szrenica. Fot. Shutterstock

Szrenica nie jest najwyższa w Karkonoszach, ale rozciągają się stamtąd przepiękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Ten liczący 1362 m n.p.m. szczyt leży w pobliżu granicy z Czechami blisko Szklarskiej Poręby. To właśnie stamtąd warto się tam wybrać. Polecamy błogi wypoczynek na zboczach Szrenicy.

8. Western City

Western City. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Western City to bajkowa kraina w Karpaczu, gdzie dorośli mogą poczuć się jak dzieci, a najmłodsi turyści pobawić się w Indian i kowbojów. W zainscenizowanym miasteczku można poudawać szeryfa, zobaczyć lokomotywę i poznać historię amerykańskich Indian. Coś w sam raz dla kilkulatków, szczególnie chłopców.

9. Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły. Fot. Shutterstock

Śnieżne Kotły wyróżniają się bardzo stromą ścianą. Znajdziemy je na karkonoskim szlaku między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Niektóre ze stromych ścian dochodzą do 150 m wysokości. Swoją ciekawą budowę geologiczną Śnieżne Kotły zawdzięczają zlodowaceniom.

10. Huta Julia

Huta szkła Julia oferuje interaktywne wycieczki. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach pozostaje jednym z niewielu producentów szkła kryształowego w Polsce. Wcześniej istniały huta Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz huta Fritza Heckerta z Piechowic. Po licznych przejęciach i połączeniach, istnieje obecna Huta Julia. Bardzo ciekawie o historii wyrobu szkła opowiadają przewodnicy. Wycieczki i warsztaty w hucie to jedne z najciekawszych jakie oferują Karkonosze atrakcje.

 

11. Sosnówka

Sosnówka w Karkonoszach, w tle zbiornik Sosnówka. Fot. Piotr Matyga, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Kaplica św. Anny i zbiornik Sosnówka przyciągają stosunkowo niewielu turystów, dlatego łatwo tam o spokojny urlop. Sosnówka jest dużo mniej turystycznym miastem niż pobliski Karpacz, a równie urokliwym. Koniecznie trzeba się wybrać na górskie szlaki. Szczególnie warta zobaczenia jest właśnie kaplica św. Anny, z lat 1718-1719 w Sosnówce Górnej.

12. Karkonosze atrakcje – Karpacz

Karpacz, hotel Gołębiewski fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Karpacz ogółem jest dobrym miejscem na przystanek w Karkonoszach. Nie wspomnieliśmy o skoczni Orlinek, ciekawym miejscu do obserwowania grawitacji (a raczej jej braku), Kolorowej czy też Muzeum Zabawek. Więcej w naszym tekście:

Karpacz – miasto poszukiwaczy złota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here