A gdyby tak organizować plebiscyt na najpiękniejszy kraj na świecie? Jesteśmy pewni, że to Polska by wygrała! Na dowód najbardziej zdumiewające zdjęcia dowodzące tej tezy. Najpiękniejsze miejsca w Polsce – top 50! Jesteśmy w stanie stworzyć top 100 albo top 1000 najpiękniejszych miejsc w Polsce, ale to Wam zostawiamy pole do zabawy – jakie jeszcze zakątki zamieścilibyście wśród najpiękniejszych?

1. Zamek Moszna

Zamek w Mosznej, fot. Shutterstock

To właśnie ten zamek wywiera zawsze na Was zdecydowanie największe wrażenie. Poznajcie jego historię dzięki naszemu tekstowi: Zamek Moszna, miejsce jak z bajki.

2. Tatry

Tarty, fot. Shutterstock

Mamy tyle pięknych zdjęć Tatr, że nie wiedzieliśmy, które wybrać. Te krajobrazy mówią same za siebie. Zobacz: Tatry zimą – 7 powodów, by je wybrać.

3. Wrocław

Wrocław, most Tumski, fot. Shutterstock

Wymieniając najpiękniejsze miejsca w Polsce nie możemy pominąć naszego ukochanego Wrocławia. Nie byliście tu? Wpadnijcie do nas na kawę! Chcecie wiedzieć więcej o tym mieście? Polecamy m.in. tekst o Piwnicy Świdnickiej.

4. Stawa Młyny, Świnoujście

Podobnie jak w przypadku Tatr, ogrom prześlicznych zdjęć Stawy Młyny nas przytłoczył. Fot. Shutterstock

Po prostu przepiękna. Pisaliśmy już o latarni w Świnoujściu i Stawie Młyny, kliknij.

5. Beskidy

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to także Beskidy. Fot. Shutterstock

Beskidy są magiczne, wie o tym każdy, kto wybrał się w to miejsce choć raz. Te najmłodsze w Polsce góry są znane z przepięknych krajobrazów. Do pasma należą  chociażby Bieszczady.

6. Zamek Czocha

Zdumiewający zamek Czocha na zdjęciu z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Szacuje się, że w podziemiach Zamku Czocha w miejscowości Sucha w gminie Leśna na Dolnym Śląsku, może znajdować się nawet około 30 korytarzy. I całe stado duchów 🙂

7. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny <3, Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kazimierz Dolny to urokliwe, kochane przez Was miasto. Znane zabytki, piękne, renesansowe spichlerze i kamienice, które zachwycają nas do dzisiaj. Oraz klimat idealny do wypoczynku.

8. Pieniny, Sokolica

Pieniny – niesamowita Sokolica zachwyca każdego. Fot. Shutterstock

Pieniny – kraina odpoczynku i przepięknych krajobrazów. Najpiękniejszy widok w Pieninach to właśnie sosna reliktowa powieszona nad urwiskiem.

9. Kraków

Krakowa nie mogło zabraknąć. Fot. Shutterstock

Kraków jest piękny, a jeśli się Wam znudził, proponujemy nowe spojrzenia na to miasto.

10. Giżycko

Giżycko nas naprawdę oczarowało. Fot. Shutterstock

Giżycko to malownicze miasto miłośników żeglarstwa, pięknej przyrody i muzyki szantowej. Znajduje się tu Twierdza Boyen – jedna z najlepiej zachowanych warowni w Polsce. Łapcie kurs na Giżycko.

11. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jedyny w swoim rodzaju i unikatowy w skali Europy. To nie tylko wydmy! Park jest bardzo zróżnicowany pod względem terenu i żyje tam bardzo wiele gatunków zwierząt.

12. Warszawa, Łazienki

Łazienki Królewskie w Warszawie jesienią. Fot. Shutterstock

Rezydencja letnia polskich władców do dziś zachwyca swoim pięknem. Jeśli na spacer w Warszawie, to tylko w Łazienkach.

13. Karkonosze

Niesamowita panorama Karkonoszy, bliskich naszemu sercu. Fot. Shutterstock

Niezwykle malownicze i zróżnicowane pod względem rzeźby terenu polskie góry. Tu znajdziecie zacisza, gdzie nawet piechurzy rzadko zbaczają. Każdy może znaleźć swój zakątek.

14. Gdańsk

To niebo! Gdańsk. Fot. Shutterstock

Niegdyś jedno z potężniejszych miast portowych nad Bałtykiem, dziś nowoczesność łączy się tu z tradycją. Gdańsk ma swój niezaprzeczalny urok i zdumiewającą historię.

15. Mazury

Mazury kryją najpiękniejsze miejsca w Polsce. Selmęt Wielki. Fot. Shutterstock

Kraina spokoju, jezior, błogiego wypoczynku i idyllicznych krajobrazów. Każda miejscowość ma inne atrakcje, każde kolejne jezioro wygląda jeszcze piękniej, a czas zdaje się stawać w miejscu. Mazury są jedyne w swoim rodzaju.

16. Bałtyk

Bałtyk – można się zachwycać godzinami. Fot. Shutterstock

Szum fal rozbijających się o brzegi, miękki piasek na szerokich plażach, bursztyny i krzyk mew. Polskie morze jest naprawdę piękne o każdej porze roku. Włosi czy Chorwaci mają raczej skaliste wybrzeża.

17. Arkadia

Idylliczna Arkadia, stworzona jako raj na ziemi. Fot. Shutterstock

Zaprojektowana od A do Z jako rajska wioseczka, ze świątyniami i akweduktami udającymi antyczne budowle. Otoczona pięknymi ogrodami, przecięta rzeczką i stawem, niesamowicie piękna o każdej porze roku. Arkadia naprawdę zasługuje na swą nazwę.

18. Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach z daleka wygląda jak zamek. Fot. Shutterstock

Z daleka można go pomylić z niewielkim zamkiem. Pałac wyróżnia się charakterystyczną czerwoną fasadą. Kryje ciekawą historię, o której możecie przeczytać w naszym tekście o pałacu w Pławniowicach.

19. Rudawy Janowickie

Absolutnie fantastyczne, przepiękne i czarujące Rudawy Janowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Ten widok mówi sam za siebie. My nie musimy dodawać nic więcej. W tym widoku po prostu nie można się nie zakochać.

20. Wisła w Gniewie

Gniewskie zapierające dech w piersiach widoki. Fot. Shutterstock

Miasto nad Wisłą z potężną warownią krzyżaków nie może zostać pominięte podczas wycieczki po twierdzach zbudowanych przez zakon. A popatrzcie tylko na te widoki…

21. Zamek Ogrodzieniec

Mamy setki zamków w Polsce. Ale Ogrodzieniec jest szczególnie tajemniczy. Fot. Shutterstock

Jedna z pereł Szlaku Orlich Gniazd. Niesamowity zamek, na widok którego każdy na chwilę przystaje w zadumie. Twierdza ma w sobie coś magicznego…

22. Szczeliniec, góry Stołowe

Wymieniając najpiękniejsze miejsca w Polsce nie da się pominąć Szczelińca. Fot. Shutterstock

Schronisko na Szczelińcu, zachód słońca, wierzchołki drzew oprószone śniegiem. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce.

23. Opole

Opole jest bardzo niedoceniane. Fot.Shutterstock

Mało kto zatrzymuje się tu na dłużej, a opolskie kamieniczki przypominające małą Wenecję, warto odwiedzić Opole choć raz. Koniecznie o zmroku, kiedy są pięknie oświetlone i odbijają się w wodzie tworząc romantyczny widok.

24. Pustynia Błędowska

Jedyna pustynia w Polsce i jedyna taka w Europie. Jest magiczna. Fot. Shutterstock

Unikatowa w skali Europy, ratowana przez ekologów Pustynia Błędowska. Mamy się czym pochwalić. W rzadko którym państwie są i morze, i tak różnorodne góry, i tyle krain pełnych jezior, a na dodatek pustynia. Miejsce kręcenia filmów i stacjonowania żołnierzy…

25. Jezioro Pilchowickie

Odkryliśmy je z zachwytem. Jezioro Pilchowickie, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Sami byliśmy zdziwieni, że tak piękne miejsce kryje się na Dolnym Śląsku. Jezioro Pilchowickie wraz z mostem kolejowym to zdecydowanie uroczy zakątek, wart odwiedzenia i sfotografowania.

26. Zamek Lenno, Wleń

Zamek Wleń, inaczej zamek Lenno z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nieopodal jeziora możemy znaleźć zamek Lenno we Wleniu, uważany przez historyków za najstarszy w Polsce. I całkiem dobrze zachowany jak na swoje lata.

27. Jezioro Czorsztyńskie

Zamek Dunajec w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Trudno o taką kumulację atrakcji w jednym miejscu. Dwa zamki: w Czorsztynie i Niedzicy, piękne jezioro Czorsztyńskie, przełom Dunajca, Trzy Korony w pięknych Pieninach… Aż głowa boli od tylu atrakcji! Tam jest fantastycznie!

28. Piekło Niekłańskie

Piekło Niekłańskie ma w sobie coś tajemniczego. Fot. Shutterstock

Mało znany zakątek Polski, gdzie można zdumieć się nad przedziwną rzeźbą formacji skalnych. Są wąskie przesmyki, sfinsky i głazy. Warto wspomnieć tę atrakcję, a zarazem ją rozpromować.

29. Malbork

Zamek w Malborku to top of the top najpiękniejszych miejsc w Polsce. Fot. Shutterstock

Klasyka, największy ceglany zamek na świecie, nasza duma wśród najbardziej znanych zabytków. Krzyżacka forteca, która nie tylko jest sławna, jest też przepiękna i prezentuje się zdumiewająco.

30. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest zdumiewający. Fot. Shutterstock

Magiczne widoki, oszałamiające piękno przyrody i błogi spokój o każdej porze roku. Do tego zamki, formacje skalne… Znacie Pieskową Skałę i Maczugę Herkulesa, prawda?

31. Cerkiew w Puchłach

Cerkiew w Puchłach. Fot. Shutterstock

Podlasie to nasz prawosławny zakątek Polski, gdzie wciąż znajduje się wiele cerkwi, cmentarzy i wiosek, w których ludzie żyją troszeczkę wolniej i być może spokojniej. Tam czas płynie inaczej i docenia się więcej rzeczy. A cerkiew w Puchłach z drogocenną ikoną jest wyjątkowym budynkiem, gdzie zrozumiemy szczególną magię tego rejonu Polski.

32. Podhale

Niesamowita kultura, jedzenie i krajobrazy, to właśnie Podhale. Fot. Shutterstock

Tam chyba każdy lubi przyjeżdżać. Na Podhalu każdy Polak może poczuć się na łonie natury jak w domu. Usiąść wygodnie na łące, a potem gdzieś w góralskiej chacie zjeść swojski obiad, pochodzić po górach i pośpiewać przy ognisku.

33. Sopot

Sopot to mnóstwo urokliwych miejsc. Fot. Shutterstock

Kto by nie kojarzył tego znanego miejsca? Molo w Sopocie jest jedną z bardziej znanych atrakcji polskiego wybrzeża. Sam Sopot kryje z kolei o wiele więcej. Można się tam podleczyć, łyknąć jodu i zapomnieć o codziennym pędzie.

34. Puszcza Romincka

Byliśmy zadziwieni, ile tu tajemnic. Puszcza Romincka. Fot. Shutterstock

Ukryty zakątek naszego kraju, mało znane rejony przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Puszcza, z której pochodzi choinka dla papieża Franciszka, ścięta tu i przewieziona do Watykanu. To tutaj znajdują się zdumiewające wiadukty w Stańczykach.

35. Pieniny, Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda w Pieninach przypomina Toskanię. A to Polska! Fot. Shutterstock

To nie Toskania, to nie Wietnam. Takie piękne piętra górskie pokryte zieloną bujną trawą znajdują się w Rezerwacie Biała Woda. Pieniny jeszcze nie raz nas zaskoczą.

36. Wodospad Kamieńczyk

Kochamy wodospady. A Wy? Fot. Shutterstock

Jeden z piękniejszych w Polsce. Będąc w Szklarskiej Porębie nie sposób pominąć Kamieńczyka. Jest tam także wodospad Szklarki.

37. Bydgoszcz

Byliśmy zaskoczeni, ile się tu zmieniło – Bydgoszcz. Fot. Shutterstock

Nie jest to nudne, małe miasto. Bydgoszcz już dawno zmieniła się w tętniącą życiem urokliwą miejscowość, która ma wiele do zaoferowania turystom, a przy tym jest piękna.

38. Klif Orłowski, Gdynia

Kształtowane od milionów lat Klify Orłowskie są przepiękne. Fot. Shutterstock

Dla geologów to niezła gratka, ale dla zwyczajnych spacerowiczów po prostu piękne miejsce na spacer. Jeśli macie dość płaskich plaż, Klify Orłowskie będą idealne.

39. Bieszczady

Bieszczady – nie mogło ich zabraknąć! Fot. Shutterstock

Nie mogliśmy nie wspomnieć o Bieszczadach. Kiedy ma się ochotę rzucić wszystko i wyjechać, to podobno pierwsze miejsce, o jakim się myśli 😉 Nie ma się czemu dziwić.

40. Siklawa

Tatry uwielbiamy, a Siklawa zasługuje na osobne miejsce wśród najpiękniejszych. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsza ozdoba Tatr. Piękna kaskada wody, która daje piechurom ochłodę, a spragnionym pozwala się napić, gdy doskwiera upał.

41. Toruń

Toruń zasługuje na uwagę turystów. Fot. Shutterstock

Miasto urodzenia Mikołaja Kopernika, które zachęca turystów ogromem atrakcji. Są tu zabytki, muzea i słynne pierniki. A widoki im dorównują.

42. Krawcowy Wierch, Beskidy

Beskidy, Krawcowy Wierch. Fot. Shutterstock

Beskidy można poznawać bez końca. Jednym z bardziej malowniczych zakątków jest Krawcowy Wierch. Nie brakuje tam amatorów fotografii.

43. Tyniec

Opactwo w Tyńcu jest pięknie położone. Fot. Shutterstock

Miejscowość idealna na krótki wypad, gdzie króluje zdumiewające opactwo. U jego podnóża znajdziemy idealne miejsce by posiedzieć nad wodą. Tam jest pięknie!

44. Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór miał wielkie akwarium w suficie. Wiedzieliście? Fot. Shutterstock

Zdumiewa setkami ciekawostek. O akwarium w suficie, sali z doskonałą akustyką, czy krążących tam duchach. Był to niegdyś jeden z największych zespołów pałacowych na świecie!

45. Zalipie

Urokliwe Zalipie, najpiękniejsza wieś w Polsce. Fot. Krzyzak, Shutterstock

Zdecydowana faworytka do miana najpiękniejszej wsi w Polsce. Zalipie ma jedyne w swoim rodzaju malowane domy. Co roku są ozdabiane inaczej!

46. Sandomierz

Sandomierz zimą, fot. Shutterstock

Niewielkie, ale piękne miasteczko słynące z czarnej postaci księdza na rowerze i zagadek kryminalnych. A tak całkiem na serio: niezwykle ciekawa miejscowość z dłuuuugimi podziemnymi trasami turystycznymi, bardzo blisko zamku Krzyżtopór.

47. Szczecin

Nieodkryty Szczecin, fot. Maciej Błędowski, Shutterstock.

Kto uważa, że Szczecin jest nieciekawy, nigdy tam nie był. Zdjęcia ze Szczecina zdumiewają. W dodatku znajduje się tam najstarsze kino na świecie!

48. Włocławek

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to także Włocławek. Fot. Shutterstock

Wystarczy spojrzeć na te malowane światłem krajobrazy nad Wisłą. Włocławek jest doskonałą miejscowością na krótkie zwiedzanie.

49. Trzęsacz

Z kościoła w Trzęsaczu już niewiele zostało. Fot. Shutterstock

Podobno Bałtyk podmywał kościół w Trzęsaczu, by odzyskać swą córkę, pochowaną w przykościelnej ziemi. Rzeczywiście, obok kościoła znajdował się cmentarz. Teraz nabrzeże jest zabezpieczone przed dalszą erozją.

50. Olszanica

Olszanica – urocze i mało znane miejsce. Fot. Shutterstock

Wymieniając najpiękniejsze pałace w Polsce, warto wspomnieć ten w Olszanicy. Ponieważ nie jest oblegany przez turystów, z łatwością można znaleźć tam chwilę spokoju, a jednocześnie zachwycić się widokami.